Putins arī noteicis, ka valsts enerģētikas nozares kompāniju vadītājiem jādeklarē gan savi, gan savu radinieku ienākumi. "Lūdzu divu mēnešu laikā (..) pārbaudīt kompānijas ar valsts kapitālu - tai skaitā Gazprom, Transņeftj, Rosatom, Vņešekonombank (VEB) - un arī Sberbank nenāktu par sliktu. Izdariet visu līdz galam," viņš paziņojis.
Premjers norādījis uz Enerģētikas ministrijas jau veiktajām pārbaudēm, kas liecina par milzīga mēroga korupciju elektroenerģijas nozarē.
Pēc viņa teiktā, 162 no 352 energokompāniju vadītājiem izrādījušies saistīti ar 385 komerciālām organizācijām, un nozares līdzekļi aizplūst caur ārzonas firmām un saistītajām struktūrām, kas reģistrētas kā šo kompāniju vadītāju radinieku īpašums. Tādas shēmas esot atklātas vairākos Ziemeļkaukāza, Rietumsibīrijas un Urālu reģionu uzņēmumos, un dažviet enerģētikas kompleksi pilnībā pakļauti atsevišķu klanu kontrolei.
"Ja mēs vēlamies izveidot valstī normālu investīciju klimatu, tad nekādā ziņā nedrīkst paciest iespējas īstenot ofšoru shēmas, pirmām kārtām infrastruktūras nozarēs," izteicies Putins. "Kurš vēlas glabāt peļņu ārzemēs pēc tam, kad nomaksājis nodokļus šeit, Krievijā, - lūdzu, likums to neaizliedz. Taču nopludināt finanšu resursus no nozares apgrozījuma ar fiktīvu kompāniju starpniecību - tas nav pieļaujams. Laiks pielikt punktu mežonīgās privatizācijas laiku ofšora mantojumam." "Nacionālās ekonomikas, tās stratēģisko nozaru izvešana no ofšora ēnas ir mūsu prioritārais uzdevums turpmākajā periodā," uzsvēris premjers, kas gatavojas balotēties 4.martā paredzētajās Krievijas prezidenta vēlēšanās.
Enerģētikas ministrijai viņš uzdevis līdz gada beigām izstrādāt risinājumus attiecībā uz kadru politiku tajās energokompānijās, kurās tiks atklāti likumpārkāpumi. Kā izteicies Putins, pastāv "potenciāls nopietnam korupcijas riskam, un pirmām kārtām runa ir par pasūtījumu uzticēšanu "savējiem" - piegādātājiem, būvniecības un projektēšanas organizācijām.
Kā uzskata eksperti, pilnībā novērst koruptīvās shēmas, domājams, neizdosies, tomēr lielāku caurskatāmību šai ziņā varētu panākt.
Sajānu-Šušenskas hidroelektrostacijā, kur 2009.gada vasarā notika nopietna avārija, Putins pirmdien arī atklāja jaunu energobloku.