Nekas nav par grūtu
Red Bull Ice Cross ir samērā jauns ziemas sporta veids. To varētu salīdzināt ar slidošanu lejā pa boblseja trasi, turklāt tev blakus ir trīs konkurenti. Agrāk sacensības sauca Crashed Ice, bet nesen tās tika pārdēvētas par Ice Cross. Kā jau teju ikvienā citā ekstrēmajā sporta veidā, lielāko atbalstu sniedz Austrijas enerģijas dzērienu milzis Red Bull. Šosezon ledus trasēs savu vārdu arvien spilgtāk apliecina meitene no Latvijas – Justīne Zonne.
Par Justīni varētu teikt, ka viņa izmēģinājusi teju ikvienu iespējamo ekstrēmo sporta veidu.
Jau kopš trīs gadu vecuma Justīnei sveša nav kalnu slēpošana, tomēr šoziem šai izpriecai sniega trūkuma dēļ neizdevās veltīt daudz laika. Liela iespējamība viņu satikt ir veikošanas trasēs. Justīne prot mīt arī pedāļus un 2019. gadā, uzvarot Igaunijas kvalifikācijas posmā, viņa kvalificējās Red Bull Pump Track pasaules čempionātam Šveicē. Tur uzdevums nebija no vieglajiem, jo pretī stājās profesionāli BMX braucēji, savukārt viņai tā ir vairāk kā brīvā laika pavadīšanas izklaide, un pasaules čempionātā tika ieņemta 33. vieta. Šveicē startēja arī Latvijas olimpiskā BMX cerība Vineta Pētersone, kura izcīnīja septīto vietu, un tas vien norāda uz dalībnieku augsto kvalitāti. Pump Track pasaules čempionātā Justīne pildīja vēl vienu svarīgu darbu – fotografēja sacensības. Red Bull pārstāvji bija pamanījuši meitenes talantu un piedāvāja šo vakanto darba vietu. Priecīgi bija arī paši braucēji, jo parasti līdz bildēm vajadzēja gaidīt pat mēnesi, bet tagad tās kļuva pieejamas teju uzreiz. Justīne ar fotografēšanu un dažādu video filmēšanu aizrāvusies jau no mazotnes. Bet kurš fotografē fotogrāfu? Viņai uz sacensībām līdzi parasti dodas arī brālēns, kurš iemūžina trako māsīcu.
Justīne var lepoties arī ar pagājušogad izcīnīto Latvijas čempiones titulu un otro vietu Baltijā frīstaila slēpošanā. Tomēr viņa vienlaikus norāda, ka Baltijā frīstailā sievietēm neesot lielas konkurences. Uz jautājumu par iespējamo karjeru kādā no olimpiskajiem sporta veidiem, kur jāizpilda dažādi triki, kas pēc tam tiek vērtēti pēc sarežģītības, Justīne atbild, ka nespēj sevi iedomāties šādos sporta veidos, jo pasaules elites triki ir pārāk grūti. Vismaz tagad šķiet neaizsniedzami. Šobrīd viņa ir apņēmības pilna specializēties Ice Cross sacensībās. "Cerams, drīzumā šis sporta veids tiks iekļauts olimpisko spēļu programmā. No sacensību organizatoriem sanācis dzirdēt, ka tiek mēģināts to paveikt," runas par iespējamo pievienošanos olimpiskajai saimei atklāj sportiste.
Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) 2022. gada ziemas olimpisko spēļu programmu papildināja ar septiņām jaunām ieskaitēm – sieviešu monobobsleju, Big Air slēpošanas frīstailu gan sievietēm, gan vīriešiem, kā arī jauktajām stafetēm šorttrekā, tramplīnlēkšanā, snovbordkrosā un akrobātiskajā slēpošanā. Kā var noprast, olimpiskā kustība turpina attīstīties ekstrēmo sporta veidu virzienā, piemēram, šovasar Tokijas olimpiādē debitēs arī sērfošana un skeitbords. Pagājušajā gadsimtā tas būtu kaut kas neiedomājams, bet, attīstoties mūsdienu tendencēm, arī SOK cenšas pielāgoties sabiedrības pieprasījumam. Vēl viens piemērs ir tā saucamais kibersports, kas straujiem soļiem tuvojas iekļaušanai olimpiskajā programmā, pateicoties datorspēļu milzu popularitātei mūsdienu jaunatnes vidū.
Labākā savā vecumā
Nebrīnīšos, ja Ice Cross tiks iekļauts jau 2026. gada ziemas spēlēs Milānā. Šajā sporta veidā nav izteikta vienas valsts dominance. Sezonas noslēguma pasaules ranga labāko desmitniekā gan vīriešiem, gan sievietēm, varēja saskaitīt sportistus no septiņām dažādām valstīm. Nedaudz priekšā pārējiem masveidībā un rezultātu ziņā ir Ziemeļamerikas lielvalstis Kanāda un ASV, bet jāteic, ka Šveice, Austrija un Krievija neatpaliek pārāk tālu. Vairāki spēcīgi braucēji atrodami arī Čehijā, Lielbritānijā, Somijā, Francijā un Polijā. No Latvijas visaugstāk sezonu pabeidza Justīne, kura pasaules čempionāta kopvērtējumā ieņēma piekto vietu, uz augšu kāpjot līdz ar katrām sacensībām. Rangā sievietēm atrodama arī Lelde Māliņa, kurai 17. vieta. Vīru konkurencē Latvijai ir pat pieci pārstāvji, bet neviens nav tik augstu kā mūsu dāmas. Protams, to ietekmē arī skaitliski lielākā konkurence starp vīriem. Visaugstāk ir Jānis Petkēvičs (64. vieta), viņam seko Jānis Jasenovičs (70.), Armands Baltavičs (113.), Rihards Streiķis (156.) un Gatis Epners (256.).
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze aprīļa numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
moderns ieteikums