Rīgā +17 °C
Piektdiena, 27. septembris
Ilgonis, Ādolfs

Krievija finālā sakauj pārsteidzošos slovākus, iegūst trešo titulu piecu gadu laikā

Slovākijas izlases Pelnrušķītes stāsts 2012.gada pasaules hokeja čempionātā beidzies finālā pret Krievijas izlasi – 2:6. Čempioniem lieliski finālmaču aizvadīja otrais uzbrucēju virknējums ar NHL zvaigznēm Pāvelu Dacjuku (1+2), Aleksandru Sjominu (2+1) un Aleksandru Ovečkinu (0+2) ierindā, gūstot trīs vārtus. Tikmēr slovākiem abi vārti kapteiņa Zdeno Haras rēķinā. Pirms gada slovāki ar daudz spēcīgāku sastāvu savās mājās izcīnīja tikai 11.vietu, bet šoreiz saliedētā komanda pēc deviņu gadu pārtraukuma tikusi pie medaļām.

Slovākijas izlases kapteinis Zdeno Hara izvirzīja vadībā savējos jau pēc spēlētām 66 sekundēm, tie viņam bija pirmie vārti šajā čempionātā. Pirmās trešdaļas vidū skaista saspēle izdevās diviem Aleksandriem no NHL kluba Vašingtonas Capitals – Ovečkina lieliska piespēle un Sjomins gūst pirmos vārtus Krievijai. Lai gan izteikts pārsvars bija krievu pusē, pirmajās 20 minūtēs vārti vairs gūti netika.

Otrajā periodā laukumā pilnībā dominēja Krievija. Vispirms Aleksandrs Perežogins ar metienu no neērtās puses lika otrreiz kapitulēt Janam Laco, bet drīz vien Aleksejs Tereščenko panāca jau 3:1. Vēl nepilnas divas minūtes vēlāk krievu hokejisti izmantoja slovāku kļūdu aizsardzībā, Dacjuks pāradresēja ripu Sjominam, kurš fantastiski aptamborēja vārtsargu un guva savus otros vārtus – 4:1 un mača liktenis praktiski bija izšķirts.

Arī trešo periodu aktīvāk sāka Krievija un drīz kārtējo reizi izcēlās 2.maiņa – Ovečkins paspēja atdot piespēli Sjominam, kurš vārtu priekšā atrada brīvo Dacjuku un 5:1. Līdz finālam lieliski spēlējošo Laco Slovākijas vārtos nomainīja otrais vārtsargs Peters Hamerliks. Vienu ripu Slovākija atguva savā pirmajā vairākumā, kad uzbrukumam lieliski pieslēdzās Hara – 2,06 m garais milzis no pašas vārtu priekšas otro reizi mačā pārspēja Varlamovu. Atlikušajā laikā savu vārdu teica arī čempionāta rezultatīvākais hokejists (11+8) Jevgēņijs Malkins, ar efektīgu metienu iedzenot sesto un pēdējo naglu slovāku zārkā – 6:2!

Tieši šīs sezonas NHL rezultatīvākais hokejists Malkins atzīts par pasaules čempionāta MVP jeb vērtīgāko spēlētāju - rezultivitātes punktus 25 gadus vecais hokejists nopelnīja ikvienā no 10 mačiem, bet divas reizes guva pa trim vārtiem spēlē, arī pusfinālā pret Somiju (6:2).

Finālistēm iespaidīga medaļu raža arī iepriekš

Krievijas izlase uzvarēja visās 10 spēlēs šajā čempionātā, turklāt ar ne mazāk kā divu ripu pārsvaru. Pasaules čempioni turnīru sāka pret Latvijas izlasi, 5.maijā uzvarot ar 5:2. Krievijas izlases rēķinā kopš PSRS sabrukuma nu ir četri pasaules čempionu tituli tituli – 1993, 2008, 2009, 2012. Vēl krieviem divi sudrabi (2002, 2010) un bronzas (2005, 2007).

Tikmēr Slovākija tika pie pirmās medaļas pasaules čempionātos kopš 2003.gada. Iepriekš slovāku kontā bija viens čempionu tituls (2002), sudrabs (2000) un bronza (2003). Lai gan Slovākija čempionātu iesāka ar divām neveiksmēm, tomēr pēc tam grupu turnīrā izcīnīja piecas uzvaras, kvalificējoties ceturtdaļfinālam. Tajā ar 4:3 sensacionāli izdevās pieveikt Kanādu, bet pusfinālā arī kaimiņus un principiālākos pretiniekus čehus – 3:1.

Pasaules hokeja čempionāts. Finālspēle. Helsinki, Hartwall arēna. 2012.gada 20.maijs.

Krievija – Slovākija 6:2 (1:1;3:0;2:1)

Vārti:  1:06 Hara (Surovijs) 0:1; 9:57 Sjomins (Ovečkins, Dacjuks) 1:1; 26:10 Perežogins (Popovs) 2:1; 33:31 Tereščenko (Širokovs, Žerdevs) 3:1; 35:22 Sjomins (Dacjuks) 4:1; 43:55 Dacjuks (Ovečkins, Sjomins) 5:1; 49:37 Hara (Surovijs, Šatans, vair.) 5:2; 58:02 Malkins (Ņikuļins, Ņikitins) 6:2

Vārtsargi: Semjons Varlamovs – Jans Laco (no 44:43 Peters Hamerliks)

Metieni: 42 (13/16/13) – 31 (10/8/13)

Soda minūtes: 2-4

Skatītāji: 13242