Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Valsts aizsardzība

Jaunsardze un skolas lielu pārmaiņu priekšā

Ieviešot valsts aizsardzības mācību (VAM), būtiski mainīsies ne vien skolēnu ikdiena, bet arī Jaunsardzes funkcijas, paredz Aizsardzības ministrijas (AM) izstrādātais plāns, par kuru otrdien gaidāms konceptuāls Ministru kabineta lēmums. AM atzīst, ka tieši skolotāju sagatavošana būs lielākais izaicinājums. VAM skolotājiem tiks prasīta augstākā izglītība, militārā sagatavotība un bērnu un jauniešu pasākumu organizēšanai nepieciešamās prasmes. Skolotājus piesaistīt un sagatavot plānots divos veidos: sedzot mācību izdevumus par augstākās izglītības ieguvi esošajiem jaunsargu instruktoriem un pieņemot darbā sporta skolotāju sagatavošanas programmas absolventus.

Pētījums: Sabiedrības griba aizstāvēt valsti uzbrukuma gadījumā ir zema

Latvijas sabiedrības griba aizstāvēt valsti uzbrukuma gadījumā ir zema gan globālā, gan reģionālā salīdzinājumā. Turklāt daudz biežāk aizstāvēt Latviju būtu gatavi latviski runājošie nevis krievvalodīgie, atsaucoties uz Latvijas Ārpolitikas institūta veikto pētījumu Psiholoģiskā aizsardzība Latvijā: ievainojamības un iespējas, svētdien vēsta raidījums LNT Ziņu Top 10.

Zaļie cilvēciņi nenāks, bet...

Zviedrija nesen izpētījusi, ka konflikta gadījumā tā spētu aizstāvēt tikai vienu Zviedrijas reģionu vienu nedēļu, – stāstot par Krievijas atturēšanas iespējām Eiropā, cita starpā min politikas zinātņu doktors LU Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Toms Rostoks un piebilst, ka šāds iznākums ir loģiskas sekas ilgai pārliecībai, ka Baltijas jūras reģionā militāri konflikti vairs nevar notikt, tātad militāros izdevumus var samazināt.

Lai izpildītu "2% no IKP" prasību, aizsardzībai piešķirs papildu 5,7 miljonus

Valdība šodien atbalstīja 5,7 miljonu eiro piešķiršanu Aizsardzības ministrijai (AM), lai šogad nodrošinātu finansējumu aizsardzībai ne mazāku kā 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP), aģentūra LETA noskaidroja AM. Finansējums paredzēts Nacionālo bruņoto spēku noslēgto ilgtermiņa saistību nodrošināšanai un paātrinās preču piegādes, taču AM nekomentēja, kādiem tieši pirkumiem nauda paredzēta.

Valsts aizsardzības mācību izmēģinās 14 skolās

"Četrpadsmit Latvijas skolās tiks uzsākts valsts aizsardzības mācības pilotprojekts, kura mērķis ir veicināt pilsonisko apziņu un patriotismu, kā arī sniegt iespēju apgūt militārās pamatiemaņas un prasmes, veidojot pilsoniski atbildīgus un Latvijai lojālus pilsoņus, kas ir vitāli svarīgi visaptverošās valsts aizsardzības kontekstā," portālu Diena.lv informēja Aizsardzības ministrijas (AM) Preses nodaļas vecākā referente Aiva Kokoriša.

Makrons aicina drošības jomā sadarboties arī ar Krieviju

Francijas prezidents Emanuels Makrons ceturtdien paziņojis, ka nepieciešams "revidēt Eiropas drošības arhitektūru un veidot stratēģisko sadarbību, tostarp aizsardzībā, ar mūsu tuvākajiem kaimiņiem". Makrons jau iepriekš norādījis, ka Eiropai pašai jāuzņemas atbildība par savu aizsardzību, lai tai vairs nevajadzētu paļauties uz ASV.

Risinās drošības vājo posmu

Ja Latvijā pienāktu tā dēvētā x stunda – valsti apdraudoša krīze vai pat karš, vairāk par radio ieslēgšanu zinātu retais. Līdz šim Latvija ir paļāvusies tikai uz NATO garantēto kolektīvo drošību un aizsardzību ar militāriem līdzekļiem. Tikmēr sabiedrības, valsts institūciju, uzņēmumu, nevalstiskā sektora iesaiste un atbildība drošības garantēšanā ir bijusi atstāta novārtā, Dienai atzīst eksperti, atzinīgi novērtējot Aizsardzības ministrijas (AM) plānu ieviest visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu.

Zemessargus kolektīvo apmācību laikā varēs atbrīvot no darba pienākumu veikšanas

Otrdien, 21. augustā, Ministru kabineta sēdē konceptuāli atbalstīti likumprojekti par grozījumiem Latvijas Republikas Zemessardzes likumā un Darba likumā, kuru mērķis ir normatīvajos aktos skaidri definēt, ka darba devējs darbinieku, kurš darba dienās tiek iesaistīts kolektīvajā zemessargu apmācībā, atbrīvo no darba pienākumu veikšanas attaisnojoša iemesla dēļ, jo šis gadījums ir raksturojams kā darbinieka darbības visas sabiedrības interesēs, portāls Diena.lv uzzināja Aizsardzības ministrijā.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

KDi

Vairāk KDi

SestDiena

Vairāk SestDiena

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide