Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Interesanti

Vēsture Dienā: Kas gaida nākotnē © DIENA(1)

Kāds būs XXI gadsimta latvietis – to 1998. gada 7. novembrī atļāvās prognozēt SestDiena. Kad nu jau gandrīz piektā daļa XXI gs. nodzīvota un Latvijas otrajā simtā ieiets, varam pašķirt vaļā šīs Roberta Novaka prognozes un paskatīties, kas piepildījies.

Apkopoti pasaules diktāta latviešu valodā rezultāti

Šā gada 3. novembrī norisinājās IV pasaules diktāts latviešu valodā, kas vietnē raksti.org un klātienē pulcēja kopumā 1657 interesentu (attiecīgi 1049 un 608), kas ir par 77% vairāk nekā 2017. gadā. No 1639 pārbaudei pieņemtajiem darbiem 13 cilvēki diktātu uzrakstījuši bez kļūdām.

Lidosta Rīga radījusi simfoniju, iesaistot lidostas viesus un tehniku(3)

Lidosta Rīga ir kļuvusi par pirmo lidostu pasaulē, kas ar īpašu mākslīgā intelekta tehnoloģiju palīdzību radījusi simfoniju. Jaunradītais skaņdarbs ir unikāls tehnoloģiju, lidostas un cilvēku mijiedarbības rezultāts, kura tapšanā kopumā bija iesaistīti teju 20 tūkstoši pasažieru un lidostas viesu, kā arī aptuveni 250 dažādas lidostas servisa tehnikas vienības.

Neticami milzīgs Austrālijas vērsis kļūst par interneta slavenību © DIENA(1)

Plašu ievērību Austrālijā izpelnījies kāds Holšteinas melnraibās govs šķirnes pārstāvis - vērsis Nikers (Knickers). Proti, Nikers, visticamāk, ir vislielākais vērsis Austrālijā un krasi izceļas uz pārējā ganāmpulka fona. Iespaidīgā dzīvnieka apmērus apspriež sociālajos tīklos kā Austrālijā, tā citviet pasaulē, un uzmanību Nikeram pievērsuši arī lielākie pasaules masu mediji.

Asprāši Maskavā par iPhone samaksā ar vannu sīknaudas © DIENA(4)

Grupa Maskavas jauniešu izspēlējuši joku, kas, kā izrādās, Krievijā ir visnotaļ populārs, tikai šoreiz to realizējot vēl iepriekš nebijušā apmērā. Proti - ik pa laikam sociālajos tīklos parādās video no Krievijas, kur pircējs par iPhone norēķinās ar lielu daudzumu sīknaudas. Šoreiz, lai iegādātos iPhone XS, jaunieši savākuši pilnu vannu ar sīknaudu, ko tad veikalā arī izmantoja kā "maku", raksta The Moscow Times.

Atkārtoti izdota Anša Cīruļa radītā brīvvalsts pirmā pastmarka

Sagaidot Latvijas valsts simtgadi un atzīmējot Latvijas brīvvalsts pasta uzņēmuma dibināšanas simto gadadienu, Latvijas Pasts atkārtoti emitē Latvijas Republikas pirmo pastmarku, kas izdota 1918. gada 18. decembrī. Pastmarkas autors ir mākslinieks Ansis Cīrulis, kurš radījis arī Latvijas karoga standartu.

Latvijas iedzīvotāji realizē 172 vides projektus iniciatīvas 100 darbi Latvijai ietvaros

Autobusa pieturvieta kā Hobitu namiņš, koka velosipēdu parks, zaļie dzelzceļi, ratiņu pastaigu trase jaunajām māmiņām, ēku izdaiļošana ar mākslas grafiti, dižkoku alejas un jauni meži, krāšņi mākslas soliņi un 100 rožu dārzs – tie ir tikai daži no 172 vides labiekārtošanas, izdaiļošanas un vides izglītības darbiem, ko paveikuši Latvijas cilvēki un kas pieteikti Latvijas simtgadei veltītajā vides iniciatīvā 100 darbi Latvijai.

RTU zinātnieki rada tehnoloģiju tropu aļģes audzēšanai vēsajā klimatā(2)

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki izstrādājuši tehnoloģiju vērtīgās tropu mikroaļģes - spirulīnas - audzēšanai Latvijā un gatavi paši to pārvērst biznesā. Biznesa ideja prezentēta pasaulē vadošajā videi draudzīgo biznesa ideju konkursā ClimateLaunchpad 2018, kas norisinās Skotijā.

Pirmais cilvēks, kurš appeldējis ap Lielbritāniju: Tas bija brutāli © DIENA(6)

Svētdien pēc ūdenī pavadītām 157 dienām un vairāk nekā 3170 kilometru pieveikšanas pēdējo posmu ar triumfu noslēdza un krastā iznāca pirmais cilvēks, kurš appeldējis ap Lielbritāniju - 33 gadus vecais fitnesa entuziasts Ross Edžlijs. Ginesa rekordu grāmatā Edžlijs savu vārdu faktiski ierakstīja jau 14. augustā pēc ūdenī pavadītām 74 dienām - tas līdz minētajam datumam bija ilgākais peldējums atklātā jūrā, tomēr, lai rekordu ieskaitītu, atlētam bija nospraustais mērķis jāsasniedz - peldus jāmēro ceļš ap Lielbritāniju. Svētdien, 4. novembrī, viņš to paveica, vēsta The Guardian.

Vēsture Dienā: Veļu laika murgi © DIENA

Sensenos laikos laikrakstā Diena bija arī rubrika Aģentūra Krēsla ziņo. Kādu dienu aģentūra Krēsla dziļā krēslā devās uz vēstures mēslaini. Gados jaunākiem cilvēkiem jāpaskaidro, kur tajos laikos (Krēslas gājiena tekstuālais un vizuālais atreferējums bija publicēts 1991. gada 26. oktobra SestDienā) Rīgā atradās lielākā vēstures mēslaine – Esplanādē, kuru padomju okupācijas gados sauca par Komunāru laukumu.

Raunas iedzīvotāja Latvijai velta 100 gleznas(1)

Apdzīvotā vieta - Rauna, nav ievērības cienīga tikai ar dabas skatiem, kultūras mantojumu vai mājražotājiem, bet arī ar apņēmīgiem un talantīgiem cilvēkiem - viena no tiem ir Mirdza Cūberga, kurai šogad apritējuši 85 gadi un, kura pēdējo trīs gadu laikā ir paveikusi ko ievērības cienīgu - radījusi 100 gleznas Latvijas simtgadē, portālu Diena.lv informē Raunas novada domes pārstāvis Jānis Lācis.

Benksijs izspēlē miljonu vērtu joku © DIENA(3)

Noslēpumu auras apvītais grafiti mākslinieks Benksijs izspēlējis kārtējo iespaidīgo publicitātes triku - šoreiz vairāk nekā 1,1 miljona eiro vērtībā. Proti, uzreiz pēc tam, kad viņa darbs Sotheby's izsolē pārdots par iespaidīgo summu, tas pēkšņi pašiznīcinājies, vēsta BBC. Izrādās, Benksijs visu bija izplānojis jau labu laiku iepriekš.

VIDEO: Ronis ar astoņkāji iepļaukā laivotāju © DIENA(1)

Sociālajā vietnē Instagram plašu uzmanību izpelnījies kāds video, kurā fiksēts amizants roņa "uzbrukums" atpūtniekiem pie Jaunzēlandes krastiem. Proti, grupa aktīvās atpūtas cienītāju, kas ar kajakiem bija devušies jūrā, lai pavērotu roņus, bija liecinieki tam, kā ronis ar mutē satvertu medījumu - astoņkāji - iepļaukā vienu no laivotājiem.

FOTO: Politiskā reklāma savdabīgos rakursos(2)

Līdz 13. Saeimas vēlēšanām atlikusi vien pusotra nedēļa, un jau dienu pirms vēlēšanām no medijiem un sabiedriskajām vietām saskaņā ar likumu jāpazūd politiskās aģitācijas materiāliem. Pagaidām gan vēl priekšvēlēšanu kampaņas rit pilnā sparā, un to politisko spēku, kam maciņš to atļauj, reklāmas redzamas teju ik uz soļa. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja informācija liecina, ka līdz 21. septembrim sava politiskā spēka reklamēšanai visvairāk bija tērējuši zaļzemnieki un Saskaņa, kuru tēriņi pietuvojās pusmiljonam, Jaunā Vienotība ar iztērētiem 320 tūkstošiem, un Attīstībai/Par! ar 288 tūkstošiem. Pārējie politiskie spēki aģitācijai tērējuši krietni mazāk - zem 100 tūkstošiem (dati par visu partiju tēriņiem pieejami šeit). Ziņu aģentūras LETA fotogrāfs Edijs Pālens iemūžinājis Rīgā izvietotos aģitācijas plakātus neierastos rakursos.

Lidsabiedrības airBaltic balsojumā par iemīļotāko pilsētu uzvar Cēsis

Latvijas simtgadi gaidot, lidsabiedrība airBaltic aicināja balsot par savu iemīļotāko Latvijas pilsētu, tādējādi izraugoties 14 pilsētu nosaukumus, kuros tiks nokristītas jaunās Airbus A220-300 lidmašīnas. Divas nedēļas ilgušais balsojums noslēdzies, un aptaujas dalībnieki visvairāk balsis atdevuši par Cēsīm.

Indija pārspēs pati savu rekordu par lielāko statuju pasaulē © DIENA

Pirms vairākiem gadiem Indijā sāka būvēt gigantisku statuju, kura līdz ar oficiālo atklāšanu pēc apmēram pusotra mēneša kļūs par pasaulē lielāko statuju. 182 metrus augstais piemineklis par godu vienai no Indijas neatkarības pūliņu centrālajām figūrām un partijas Indijas Nacionālais kongress līderim Sardaram Patelam. Tomēr rādās, ka Indijas valdībai iepaticies savus dižgarus iemūžināt monumentālos pieminekļos - plānots, ka 2021. gadā Patela statujai pasaules lielākā pieminekļa godu atņems Čhatrapati Šivaji statuja, kuras ieplānotais augstums palielināts līdz 212 metriem, vēsta The Guardian.

Rīdzinieks SuperBingo laimējis vairāk nekā 245 tūkstošus eiro(8)

Aizvadītajā nedēļas nogalē laimēts loterijas SuperBingo galvenais naudas laimests, šoreiz 245 898,09 eiro vērtībā. Augusts bijis īpaši veiksmīgs mēnesis, jo piecās no sešām Latvijas Loto piedāvātajām skaitļu loterijām laimēti lieli laimesti par kopsummu vairāk nekā 326 tūkstoši eiro, vēsta uzņēmumā.

Skrējiens apkārt Fudzi kalnam piecu gadu garumā © DIENA

Biju cilvēkiem devis solījumu, kuru sākotnēji nespēju izpildīt, un man bija jādara viss, lai notīrītu savu vārdu – sarunā ar Guntaru Gūti uzsver Mārtiņš Zvīdriņš – pirmais latvietis, kurš apskrējis apkārt Fudzi vulkānam.

Vēsture Dienā: Svētki nelaimes ēnā © DIENA

XXI Dziesmu svētku gadā, 1993. gada vasarā, Latvijā pēc trimdā pavadītajiem gadiem atgriezās dzejnieks, Latviešu Nacionālā fonda dibinātājs Andrejs Eglītis (1912–2006), Lūcijas Garūtas kantātes Dievs, tava zeme deg! vārdu autors. Apmeklējis dzimto pusi Ļaudonas pagastā, Eglītis iegriezās Literatūras muzejā, kur ar viņu sarunājās literatūrpētniece Anna Egliena un SestDiena Egīla Zirņa personā. 1993. gada 31. jūlija SestDienā intervijā Mironim kājas nesilda Andrejs Eglītis dalījās atmiņās par Latvijai liktenīgajiem mirkļiem un šodienas vērojumos.

Vairāk Interesanti