Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Ziņas

Lenovo biznesa gadu noslēdz ar zaudējumiem

Ķīnas datoru ražotājs Lenovo pagājušajā biznesa gadā, kas noslēdzās martā, strādāja ar 189 miljonu ASV dolāru (161,4 miljonu eiro) tīrajiem zaudējumiem, salīdzinot ar 535 miljonu dolāru (456,9 miljonu eiro) peļņu pirms gada, teikts ceturtdien publiskotajā uzņēmuma paziņojumā.

Elektropreces pērk retāk, bet par augstāku cenu © DIENA

"Globālā elektropreču tirgus, kas aptver plašpatēriņa elektropreces, datortehniku, tālruņus, fototehniku un biroja tehniku, ieņēmumi šogad pirmo reizi pārsniegs miljardu dolāru un pieaugums pret 2017. gadu būs ap 4%, turklāt Rietumeiropa un Austrumeiropa kopā uzrādīs 6% kāpumu," šopavasar Romā notikušajā Berlīnes plašpatēriņa elektronikas izstāžu kompānijas IFA mediju saietā prognozēja vācu elektropreču kompāniju apvienības Gfu (Die Gesellschaft zur Förderung der Unterhaltungselektronik) vadītājs Hanss Joahims Kamps.

Ekonomikas izaugsme deldē bezdarbu(1)

Gads iesākās ar strauju ekonomikas izaugsmi, kas atspoguļojās arī darba tirgū. Šī gada pirmajā ceturksnī bija par 11,3 tūkstošiem jeb 12,4% bezdarbnieku mazāk nekā pērnā gada pirmajā ceturksnī.

Būvē straujāk nekā treknajos gados © DIENA(1)

Rosība jaunceltnēs turpina uzņemt apgriezienus, būvniecības nozarei uzrādot vēl straujākus izaugsmes tempus nekā pagājušās desmitgades patēriņa buma laikos. Šā gada pirmajos trijos mēnešos salīdzinājumā ar atbilstošu laika periodu pērn, būvdarbu apjomi pieauguši par 35,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Bankas gatavojas jaunajai regulai © DIENA

Jau pavisam drīz, sākot no piektdienas, 25. maija, Latvijā jāpiemēro jaunais Eiropas Savienības (ES) regulējums attiecībā uz fizisko personu datu apstrādi un aizsardzību – Vispārīgā datu aizsardzības regula (angļu valodā – General Data Protection Regulation, saīsināti dēvēta par GDPR). Regula nosaka to, kādi principi jāievēro, apstrādājot un uzglabājot fizisko personu datus, kā arī akcentē to, kad fizisko personu dati jādzēš.

Iedzīvotāju turība tomēr aug © DIENA(20)

Neraugoties uz to, ka kopš iepriekšējās finanšu krīzes ir pagājusi apmēram desmitgade un pagājušais gads valsts tautsaimniecības izaugsmē tiek uzskatīts par veiksmīgu, iedzīvotāju vidū bieži vien tiek izteikts viedoklis, ka ekonomiskā izaugsme maciņā nav jūtama. Tomēr, apkopojot ekspertu komentārus un paraugoties uz statistiku, aizvien vairāk var nonākt pie secinājuma, ka Latvijas nelaime nav attīstības trūkums, bet gan zemais algu līmenis kopumā un darba samaksas diferenciācija ekonomiskās izaugsmes laikā. Šā gada februārī 32,4% Latvijas strādājošo vidējā mēneša bruto darba samaksa nepārsniedza 500 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Aviopasažieru skaits aug © DIENA

Baltijas lidostas pēdējos gados piedzīvojušas vērā ņemamu izaugsmi, kopumā sasniedzot 14 miljonus apkalpoto pasažieru pagājušajā gadā. Nenoliedzami visstraujāk pasažieru skaitu palielinājusi Viļņas lidosta, kas astoņu gadu laikā audzējusi pasažieru skaitu no 1,4 miljoniem 2010. gadā līdz 3,8 miljoniem pērn. Tai pašā laikā Rīgas lidosta, neskatoties uz pasažieru skaita stagnāciju 2012.–2014. gadā, joprojām ir vadošā Baltijas lidosta ar vislielāko apkalpoto pasažieru skaitu un kravu apjomu.

Ar optimismu par prāmjiem © DIENA

Latvijā un citur vērojamais iedzīvotāju ienākumu kāpums uz augošas globālās tautsaimniecības fona rada labvēlīgus apstākļus tūrisma industrijas, tostarp arī pasažieru pārvadājumu izaugsmei. Tomēr līdz ar tautsaimniecības aktivizēšanos ievērojami pieaugušas dažādas izmaksas, kas ieguldījumiem jūras pasažieru pārvadājumu kompāniju vērtspapīros rada mazāk pievilcīgu fonu.

Neiebilst tikai pret izglītotu speciālistu ierašanos © DIENA(11)

Pēdējā laikā, gan pērn, gan šopavasar, daudzu Latvijas tautsaimniecības nozaru pārstāvji pauduši bažas, ka trūkst strādājošo. Daži uzņēmēji izteikušies visai emocionāli un kategoriski, apgalvojot, ka jāslēdz ražotnes un bizness jāpārceļ uz kādu citu valsti, jo Latvijā strādājošo, kas aizpildītu vakances, vienkārši nav. Citi uzņēmēji situāciju raksturojuši bez sakāpinātām emocijām un kategoriskiem apgalvojumiem, taču secinājumi tādi paši – Latvijā biznesu varētu paplašināt, jaunu ražotni varētu veidot, vēl kādu projektu varētu īstenot, taču darbinieku nepieciešamajā skaitā nav.

FOTO: Konkursā par labāko Rīgas lidostas GSV torņa metu uzvar ARHIS ARHITEKTI(7)

Valsts akciju sabiedrības Latvijas gaisa satiksme (LGS) rīkotajā metu konkursā Rīgas lidostas gaisa satiksmes vadības (GSV) torņa nākotnes vizuālais tēls ir uzvarējis arhitektu birojs ARHIS ARHITEKTI, kas kā partneri ir piesaistījis vienu no lielākajām arhitektu, inženieru un interjera dizaina kompānijām Amerikas Savienotajās Valstīs un pasaulē Leo A Daly.

FOTO: Latvijā atklāts pirmais IQOS konceptveikals(3)

Šā gada 20. aprīlī Rīgā, Basteja pasāžā tika atvērts pirmais inovatīvās bezdūmu tabakas karsēšanas sistēmas jeb IQOS konceptveikals. Līdz ar to Latvija kļūst par vienu no tām 40 valstīm pasaulē, kur tirdzniecībā ir pieejams IQOS un karsējamā tabaka HEETS, kas tiek pozicionētas kā potenciāli mazāk kaitīgas parasto cigarešu smēķēšanas alternatīvas.

Pērn Latvijā izcirta par nepilnu miljonu kubikmetru vairāk koksnes nekā gadu iepriekš(1)

Pagājušajā gadā Latvijā nocirsti 11,44 miljoni kubikmetru koksnes, kas ir par 0,88 miljoniem kubikmetru vairāk nekā gadu iepriekš, liecina Valsts meža dienesta (VMD) informācija. VMD ģenerāldirektora vietnieks Normunds Jurkāns aģentūrai LETA norādīja, ka pērn izcirstās koksnes apmērs ir pieaudzis salīdzinājumā ar 2016. gadu saistībā ar augstākām kokmateriālu cenām.

4finance paraksta labas prakses kodeksu

Finanšu nozarei strādājošiem uzņēmumiem ir pienākums sniegt savus pakalpojumus kvalitatīvi un rūpīgi. Alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzēji, tāpat kā sektora uzraugs Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), uzskata, ka Latvijas patērētāji ir jākreditē, neradot tiem nesamērīgu slogu – jākreditē atbildīgi. Tāda ir arī nozares vadošā uzņēmuma 4finance pozīcija, tādēļ šonedēļ kopā ar Latvijas lielākajiem nebanku kreditētājiem uzņēmums parakstījis labas prakses kodeksu klientu maksātspējas vērtēšanai, apņemoties kodeksā noteiktos vienojošos standartus piemērot praksē, portālu Diena.lv informēja 4finance pārstāvji.

Ārvalstu investori kritizē Latvijas nodokļu reformu(2)

Ārvalstu uzņēmēji Latvijā kopumā ir apmierināti ar uzņēmējdarbības vidi, tomēr svarīgus vietas izvēles kritērijus novērtē sliktāk, nekā gadu iepriekš, turklāt negatīvi tiek vērtēta Latvijā veiktā nodokļu reforma, secināts Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kameras (AHK) konjunktūras aptaujā. Kopumā aptaujā piedalījās 1700 uzņēmēji no 21 valsts, tajā skaitā Centrālās un Austrumeiropas, Ziemeļvalstīm un Ķīnas. Savukārt Latvijā tika aptaujāti 78 uzņēmēji.