Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Dabas Diena

Interesantos pārgājienos var doties jebkurā gadalaikā © DIENA

Vislabāk ir atklāt Latvijas krāšņumu, dodoties pārgājienā. Vienam pašam, grupā vai kopā ar ģimeni, kā nu kuram patīk. Divu dienu piedzīvojums ar nakšņošanu, pastaiga pa kādu no dabas takām, purviem vai jūras liedagu. Neatkarīgi no gadalaika un laikapstākļiem galvenais ir izvēlēties sev piemērotu maršrutu.

Ņemu tik, cik apēdīšu. Saruna ar Zeroveikala vadītāju Nadīnu Deģi © DIENA(3)

Iepērcies ar prieku, nepaņem neko lieku. Tā nesen izveidotajā pirmajā beziepakojuma veikalā Zeroveikals, kas specializējas bioproduktu tirdzniecībā, aicina tā izlolotāja Nadīna Deģe. Trīsdesmit astoņi kvadrātmetri izvēles, ko neaizēno iepakojums, bet asprātīgi saukļi mudina modināt sirdsapziņu par savu izvēli. Te izvēle ir droša – viss klāsts ir bioloģisks.

Okeāni uzsiluši vēl straujāk par iepriekš aplēsto © DIENA(3)

Pēdējās dekādes laikā pasaules okeāni absorbējuši daudz vairāk siltuma, nekā zinātnieki apzinājās, kas liecina, ka Zemes atmosfēra turpmākajos gados sakarsīs ātrāk par iepriekš prognozēto, vēstīts trešdien akadēmiskajā izdevumā Nature publiskotā pētījumā.

Dari pats: Bērzs kā interjera akcents © DIENA

Daba var ienākt mājās ar sīku aksesuāru, ēdamu un ar acīm baudāmu, kā arī visnotaļ funkcionālu un fundamentālu priekšmetu veidā, kļūstot par ilgmūžīgu mājokļa sastāvdaļu.

Stiklu mežs pēc ugunsgrēka © DIENA(2)

Talsu novada Valdgales pagastā valsts nozīmes dabas lieguma Stiklu purvi tuvumā esošajā meža teritorijā, ko apsaimnieko a/s Latvijas valsts meži, rudenīgi košo krāsu vietā melnē pamestības sajūta, taču, vērīgi ieskatoties, redzams, ka daba nav pilnībā padevusies ugunsnelaimei, kas mežā plosījās šīs vasaras vidū, – starp apdegušajiem stumbriem un saknēm no augsnes spraucas ārā zāle, ogulāju mētras un cita mežam raksturīgā veģetācija, netrūkst arī sēņu.

Jāmācās pielāgoties. Saruna ar klimata pētnieci Zanitu Avotnieci © DIENA

Par klimata pārmaiņu klātesamību liecina ne tikai vidējās gaisa temperatūras paaugstināšanās, bet arī šo pārmaiņu ietekme uz klimata raksturu. Karstuma viļņi, spēcīgi nokrišņi, plūdi un citas klimata sajūtamās izpausmes skar gan cilvēci, gan ekosistēmas kopumā. Latvijas Universitātes vides zinātņu doktore Zanita Avotniece savā promocijas darbā Ekstremālu klimatisko parādību un bīstamu hidrometeoroloģisko parādību raksturs un ilggadīgo izmaiņu tendences Latvijā uzsver, ka šīm izmaiņām var būt krietni lielāka negatīvā ietekme uz sabiedrību un ekosistēmām nekā klimata pārmaiņām kopumā. Jāsaprot, kā pielāgoties.

Dari pats: Žāvētas dzērvenes © DIENA(1)

Dzērveņu sezona ir klāt! Ne katram skābās ogas ir tīkamas to dabiskajā svaigajā veidā, bet sukādes un kaltētas gan garšo gandrīz visiem. Žāvējot zemā temperatūrā (līdz 45 grādiem), sukādes saglabā lielu daļu svaigās ogās, augļos un dārzeņos esošās bioloģiski aktīvās vielas, fenolus un vitamīnus.

Špikot no dabas. Saruna ar Zaļās klases vadītāju Lauru Slišāni © DIENA

"Spējas pazīt dabu ir handikaps turpmākajā dzīvē," ir pārliecināta SIA Rīgas meži vides izglītības projekta Zaļā klase vadītāja Laura Slišāne. Paplašināt bērnu redzesloku, kaut nedaudz sagatavot dzīvei un darbam, iedvesmot ar savu piemēru – tā ir Lauras un viņas kolēģu ikdiena, organizējot mācību ekskursijas Ogres pusē.

Dari pats: Pašgatavots dezodrants © DIENA(2)

Svīšana un tās sekas – nepatīkamais aromāts – ir daudzu bieds, un īsta veiksme ir atrast labu dezodorantu, kurš novērstu problēmas un vienlaikus būtu gan videi, gan lietotāja degunam draudzīgs. Ja nevar atrast, var mēģināt pagatavot paša spēkiem.

Smalkā najāda – reta un sena © DIENA

Pasaules dabas retumu grāmatās Latvija var lepoties ar unikālu un ļoti retu ūdensaugu – smalko najādu, kas pie mums atklāta tikai pirms dažiem gadiem. Krāslavas novada Sīvera ezerā ir vislielākā šī auga atradne pasaulē.

Dari pats: Dekoratīvs puķpods © DIENA

Dekoratīvie puķpodiņi parasti ir diezgan dārgi, turklāt – kāpēc pirkt kaut ko jaunu, ja iespējams jau īpašumā esošu lietu pielāgot vajadzībai, turklāt padarboties radoši? Šādu puķpodu var izmantot jebkuru augu audzēšanai, tikai jāatceras, ka tie jāstāda kādā citā traukā, ko ievietojat šajā puķpodā.

Dari pats: Kafijas biezumu otra dzīve © DIENA

Kafijmīļi, kas gatavo šo dzērienu automātos, vāra kanniņās vai tāpat vien ar karstu ūdeni aplej samaltu kafiju krūzītē, ievērojuši, ka šo biezumu paliek pāri visai daudz. Ja jums ir komposts, tad kafijas biezumi tur noder kā lieliska sastāvdaļa, bet liet izlietnē gan ir izšķērdība, jo tiem var piešķirt otru dzīvi.

Dzīvojam pārāk izšķērdīgi. Saruna ar ilgtspējas stratēģi profesoru Ginteru Pauli © DIENA(5)

Viesojoties Latvijā Lielās talkas desmitās jubilejas svinībās, beļģu izcelsmes profesors Ginters Pauli uzsvēra, ka valsts, kas neinvestē zinātnē, neinvestē savā nākotnē. Biznesa inovators un ilgtspējas stratēģis, ko pazīst visā pasaulē kā valstu valdības, tā nozaru līderi, iesaka radīt vairāk vērtību, darot labi, un dzīvot mazāk izšķērdīgi, atsakoties no liekā un videi kaitīgā vispār.

Vairāk Dabas Diena