Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Dabas Diena

Dari pats: Bišu vaska drāniņa © DIENA

Plastmasas iepakojums nedara neko labu ne videi, ne ēdienam, kurš tajā iesaiņots, jo atsevišķos gadījumos no tā var minimāli izdalīties veselībai kaitīgas vielas.

Uzturs un ētiskie aspekti. Saruna ar vegāniskās kafejnīcas Terapija radītāju Elīnu Dzelzkalēju © DIENA(28)

Ja ir svarīga kā sava, tā pasaules labbūtība, vērts veikalā iztērēt pāris minūšu, lai ne tikai ieliktu iepirkumu grozā nepieciešamos produktus, bet arī izlasītu to sastāvu. Īpaši, ja ir nolūks savu ēdienkarti vai dzīvestelpu padarīt vegāniskāku. Taču jāņem vērā, ka dzīvot vegāniski nebūt nenozīmē tikai atteikties no gaļas, piena un olām. Pieredzē dalās kafejnīcas Terapija izveidotāja, vegānisko ideju atbalstītāja un praktizētāja Elīna Dzelzkalēja.

Dari pats: Atslēgu turētājs © DIENA

Atslēgas ir lietas, kas visātrāk un biežāk tiek pazaudētas. Un ne tikai izslīdot no kabatas kādā sabiedriskā vietā, bet arī mājās – neatceries, kur noliki, un cauri!

Sadzīvot un aizsargāt: lielie plēsēji © DIENA

Turpmāk Latvijas lielo plēsēju – vilku, brūno lāču un Eirāzijas lūšu – populācijas saglabāšana, apsaimniekošana un attīstība tiks skatīta vienotā Baltijas valstu mērogā. To paredz atjaunotais un gada pēdējās dienās apstiprinātais vilka sugas aizsardzības plāns (SAP) un saskaņošanā esošie atjaunotie lāču un lūšu aizsardzības plāni, ko izstrādājis Latvijas Valsts mežzinātnes institūts Silava.

Dari pats: Dabiska lūpu balzama izveide © DIENA

Ziemā, kad ārā auksti, bet telpās – centrālapkures sausināts gaiss, par sevi liek manīt ādas problēmas: uz sejas mēdz parādīties sarkani, sausi plankumi, plaisāt un lobīties āda uz lūpām. Ja negribas pirkt rūpnieciski ražotu lūpu balzamu, kas palīdzēs risināt nepatīkamo problēmu, itin viegli iespējams veselīgu un smaržīgu balzamu izgatavot pašiem.

Putni – pilsētas iemītnieki © DIENA

Ikdienas steigā visbiežāk mēs putnus nemaz nepamanām, ja nu vienīgi lielos – baložus, sudrabkaijas, vārnas. Patiesībā pilsētu apdzīvo daudz dažādu putnu sugu. Jābūt tikai vērīgiem un pacietīgiem, tad putnu vērošana var kļūt par sirdslietu un sniegt ne mazums pozitīvu emociju.

Pļavu tilbīte - 2018. gada putns Latvijā(4)

Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) par 2018. gada putnu izvēlējusies pļavu tilbīti (tringa totanus). LOB arī mudinās cilvēkus ziņot par novērotiem šīs sugas eksemplāriem, rakstot portālam Dabasdati.lv, lai apzinātu šī putna izplatību Latvijā.

Jāmācās pielāgoties. Saruna ar sinoptiķi Lauru Krūmiņu © DIENA(5)

Pēdējos gados ziemās nevaram sagaidīt, kad uzsnigs sniegs, bet tad, kad sals klauvē pie namdurvīm un zemi klāj bieza sniega sega, atkal sūrojamies par skarbajiem laikapstākļiem. Dabas māte jau sen ir sapratusi, ka visiem izdabāt nav iespējams, un tāpēc brīvi rīkojas pēc sava prāta. Par dabas kaprīzēm Dabas Diena sarunājas ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Hidrometeoroloģisko prognožu nodaļas vadītāju Lauru Krūmiņu.

Šī nav aptauja © DIENA(8)

Vai jūs lasāt? Ko jūs lasāt? Cik bieži un kāpēc? Kā izlasītais ietekmē jūsu dzīvi? Jūsu ikdienas izvēles? Vai ietekmē? Vai tās mainās? Vai jūs to piefiksējat? Vai jūsu dzīve kļūst labāka? Vai, uzlabojot savu dzīvi, jūs uzlabojat arī dzīvi citiem? Vai uzlabojat apkārtējo vidi? Vai varat kalpot par iedvesmu citiem?

Ķemeru Nacionālais parks 20 gadu jubilejā izdod foto grāmatu

Atzīmējot Ķemeru Nacionālā parka (ĶNP) 20 gadu jubileju, oktobra beigās parka fonds izdevis foto grāmatu Ķemeru Nacionālais parks. Daba un cilvēki. Grāmatā aplūkojami fotomirkļi, kas iemūžināti gan pēdējo divdesmit gadu laikā, kopš nodibināts ĶNP, gan arī vēl krietni pirms parka dibināšanas, portālu Diena.lv informēja Dabas aizsardzības pārvaldē.

Līgatnes dabas takas aicina uz vāveres kuplastes dienu

Līgatnes dabas takas sestdien, 21. oktobrī aicina ikvienu interesentu uz kuplastes vāveres dienu, kuras laikā būs iespējams tuvāk iepazīt šos mazos grauzējus un koku dobumu iemītniekus un turpināt baudīt zelta rudeni Gaujas senlejā, portālu Diena.lv informēja Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvji.

Daļa putnu jau aizlidojuši uz siltajām zemēm, citi nemaz nedosies prom © DIENA

Katru gadu oktobra pirmajā svētdienā visā Eiropā notiek Putnu dienas, kad ikviens interesents visā Latvijā ornitologu un citu dabas ekspertu vadībā var doties ekspedīcijās, noteiktās vietās pētot un izzinot putnu dzīvi. Dabas Diena devās uz Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Papes Ornitoloģijas staciju, kur notiek sīko putnu (pārsvarā) un sikspārņu gredzenošana un uzskaite.

Palīgs zaļākai dzīvošanai © DIENA

Ikviens iedzīvotājs ar savām ikdienas darbībām var dot ieguldījumu gan dabas aizsardzībā, gan klimata pārmaiņu mazināšanā, taču lielāku mērķu īstenošanai ir pieejams vērā ņemams finansējums, tikai jāsaprot, kā to piesaistīt un likt lietā.

Tāds superīgs pašpuika ar streļķa raksturu © DIENA

Pārliecinos, ka viņš mākslinieku ģimenei nes prieku. Tikai pirms pusgada mājās atvestais četrkājainais blondais jauktenis ir kā milzīgs enerģijas lādiņš. Kaut Valsts kultūrkapitāla fonda ilggadējais direktors Edgars Vērpe sevi uzskata par mazražīgu mākslinieku, rau, Kultūras Dienā nupat anotācija par Vērpes personālizstādi Intereses. Konflikts Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Kupolu zālē. Anotācijai pievienotajā fotogrāfijā pirmo reizi Vērpem līdzās demonstrējas šunelis profilā. Vienlaikus iznācis iespaidīgs Vērpes devumu dziļi analizējošs mākslas albums, kuram roku pielikusi arī viņa dzīvesbiedre gleznotāja Sandra Krastiņa. Domājams, ka vērienīgos notikumus zināmā mērā iespaidojusi mākslinieku ģimenes jaunā līdzgaitnieka Brekša labvēlīgā klātbūtne.

Ķīnā mirusi pasaulē vecākā panda

Ķīnā 37 gadu vecumā mirusi pasaulē vecākā nebrīvē esošā panda, ceturtdien paziņojuši zooloģiskā dārza darbinieki. Pandu mātīte Basi nodzīvoja 37 gadus, kas cilvēku mūža izteiksmē būtu 100 gadi, tādā veidā savus sugasbrāļus pārdzīvojot gandrīz par 20 gadiem.

Čūsku dzīve(1)

Bažu purvs atrodas Slīteres Nacionālajā parkā un veido trijstūri starp Pitragu, Kolku un Melnsilu. Tā ir mūsu tikšanās vieta ar biologu, Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistu Vilni Skuju. Dodamies purvā, cerot uz veiksmi ieraudzīt gludeno čūsku jeb Latvijas žņaudzējčūsku.

Atpūties, sakopjot un izzinot dabu © DIENA(1)

Šo vasaru nebūt nevarētu saukt par labāko dzīvē – un ne jau slaveno slikto laikapstākļu dēļ. Dažkārt, neatkarīgi no mums pašiem, notiek lietas, ko nākas tik vien kā pārdzīvot. Pārlaist. Kā lietu – ja reiz runājam par laikapstākļiem. Un tomēr man ļoti paveicās noķert vasaras, brīvdienu un miera sajūtu.

Pirkt veikalā vai ievākt dārzā? © DIENA

Tik skaisti zied puķes, tomāti un gurķi aug kārdinoši garšīgi un smukiņi – tādus derētu iesēt arī nākamgad. Bet paciņas jau tukšas. Tātad jāsavāc izaugušo sēklas. Vai jāpārstāda, ja augi nav viengadīgi. Bet sēklu vācēji nākamgad būs vīlušies, ja centīsies sēt no F1 šķirnēm vāktās. Ko tad īsti vākt pašiem un ko drošāk pirkt?

Lilijas vasaras pilnbriedā: Šķirņu daudz, nav kaprīzas pret augšanas apstākļiem © DIENA(1)

Par dārza karalieni dēvētā roze gan ir skaista un smaržīga, taču reti kura puķe tā reibina kā lilija. Jūlija vidus ir liliju ziedēšanas pilnbrieds. Arī šovasar, kas nebūt nav tā labvēlīgākā cēlajiem ziediem. Tiem tīk vairāk saules un siltuma, stāsta selekcionārs Guntis Grants. Tomēr vērts izpētīt pieejamo šķirņu klāstu (kas nebūt nav mazs) un izdomāt – varbūt vērts arī savu dārzu krāšņot ar kādu no daudzveidīgajām liliju šķirnēm.

Vairāk Dabas Diena