Pieķeršanās psiholoģija
Viens no galvenajiem faktoriem, kas izskaidro, kāpēc indivīdi izvēlas palikt neveselīgās attiecībās, ir pieķeršanās psiholoģija. Cilvēki veido dziļas emocionālas saites ar saviem partneriem, un šī pieķeršanās var būt tik iesakņojusies, ka šķiršanās var izraisīt bailes, trauksmi un pat skumjas. Psihologi bieži atsaucas uz pieķeršanās stilu teoriju, kas indivīdus klasificē kā drošus, nemierīgus vai izvairīgus. Tie, kuriem ir nemierīgā pieķeršanās, var izjust intensīvu vajadzību pēc apstiprinājuma un tuvības pat nelabvēlīgās attiecībās, savukārt izvairīgiem cilvēkiem var būt grūtības izteikt emocijas. Efektīvāk šo klasifikāciju var izprast psihologa konsultācijas veidā.
Ieguldījums
Ekonomikā un psiholoģijā "nogrimušo izmaksu kļūda" jeb Sunk cost fallacy apraksta kā tendenci turpināt kaut ko ieguldīt, pat ja tas ir kaitīgi, vienkārši tāpēc, ka resursi jau ir ieguldīti. Piemēram, vai esi kādreiz pēc 30 minūtēm filmas skatīšanās sapratis, ka tā nepatīk, bet tomēr turpini to skatīties? Tas ir saistīts ar “nogrimušo izmaksu kļūdu”. Mēs turpinām tērēt savu laiku garlaicīgai filmai, jo tajā jau esam ieguldījuši 30 minūtes sava laika.
Attiecībās tas nozīmē emocionālus ieguldījumus, laiku un enerģiju, no kurām cilvēki vilcinās atteikties, uzskatot, ka visam galu galā vajadzētu dot pozitīvu rezultātu. Tas var novest pie tā, ka paliec attiecībās no maldīgas pienākuma sajūtas, cerot, ka neatlaidība dos vēlamās pārmaiņas.
Bailes no vientulības
Cilvēki ir sabiedriskas būtnes, un bailes no vientulības var būtiski ietekmēt lēmumus pat neveselīgās attiecībās. Doma par palikšanu vienam var izraisīt trauksmi un depresiju, mudinot palikt kopā ar partneri, pat ja attiecības kaitē. Šīs bailes var būt īpaši spēcīgas, ja indivīdam ārpus attiecībām trūkst atbalsta, padarot domu par aiziešanu vēl biedējošāku.
Ārējais spiediens un sabiedrības normas
Sabiedrības normām, ģimenes cerībām un kultūras ietekmei bieži ir liela nozīme, lai indivīdi izvēlētos palikt neveselīgās attiecībās. Ģimenes locekļi, draugi vai kultūras konteksts var likt uzsvaru uz stabilu attiecību saglabāšanu vai atturēt no šķiršanās. Turklāt bailes no citu kritikas var radīt kauna un vainas sajūtu, kas darbojas kā šķērslis palīdzības meklēšanai.
Vairāk informācijas:
E-pasts: [email protected]