"Mēs ceram, ka smēķētāji apzinās smēķēšanas ietekmi uz mājdzīvnieku veselību, jo cigarešu dūmi ietekmē ne tikai cilvēku veselību," uzsver pētījuma autore Šērona Milbergere. Zinātnieki secina, ka daudziem smēķētājiem nav ne jausmas, cik lielas briesmas mājdzīvnieku veselībai rada pasīvā smēķēšana.
Tabakas dūmu ieelpošana mājdzīvniekiem var izraisīt vēzi, dažādas ādas un acu slimības. Piemēram, suņiem palielinās deguna un plaušu vēža risks. Smēķēšana apdraud ne tikai suņus un kaķus, bet arī citus mājdzīvniekus, piemēram, putnus.
Zinātnieki uzskata, ka šīs ziņas varētu likt smēķētājiem aizdomāties par kaitējumu, ko viņi nodara ne tikai sev, bet arī saviem mīluļiem. "Nav jau teikts, ka cilvēki savus mājdzīvniekus mīl vairāk nekā sevi vai savus bērnus, tomēr šī informācija varētu radīt papildu motivāciju, lai atmestu smēķēšanu," spriež Š.Milbergere.
Pētījuma autori mudina izstrādāt smēķētāju izglītošanas kampaņas, kas vēstītu par risku mājdzīvnieku veselībai. "Izglītošanas kampaņas, kas mājdzīvnieku saimniekus informētu par kaitējumu mājdzīvniekiem, varētu pamudināt dažus saimniekus atmest smēķēšanu," rakstīts pētījumā, kas publicēts medicīnas žurnālā Tobacco Control.
Pētījumi liecina, ka pasīvā smēķēšana visvairāk ir izplatīta tieši mājās, nevis sabiedriskās vietās. Lielbritānijas Sirds veselības fonda pārstāvis Pīters Veisbergs uzsver: "Mēs nevaram aizliegt cilvēkiem smēķēt viņu mājās, tomēr aicinām smēķētājus padomāt par risku, ko smēķēšana rada viņu draugiem un tuviniekiem."
Tas attiecas arī uz mājdzīvniekiem, kas spiesti samierināties ar sava saimnieka rīcību, jo nevar viņam aizrādīt par smēķēšanu istabā un palūgt iziet uz balkona.