Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes spožais kopdarbs ieguvis jaunus, simboliskus un spilgtus akcentus izcilas radošās komandas un režisores Rēzijas Kalniņas vadībā. Slavenā pareģa Eižena Finka stāsts ietērpts minimālistiskā, ar simboliem caurvītā scenogrāfijā un tērpos, lieliskā aktierspēlē un dziedājumā, klātesot pašam komponistam Jānim Lūsēnam un viņa instrumentālajai grupai.
Izrādes režisore Rēzija Kalniņa dalās savās sajūtās pēc pirmizrādes: “Es domāju un jūtu to, ka mēs visi šajā iestudējumā esam vēstneši, ieskaitot Māru Zālīti, ieskaitot Jāni Lūsēnu. Caur šo izrādi mēs vēstām liekot katram vienam atskatīties gan uz savu dzīvi, gan uz savu vecāku un vecvecāku dzīvi. Mēs arī brīdinām – nepieļaut, ka mūs izsūta garīgi, fiziski vai mentāli. Mums jāatceras, ka mēs neesam sistēmas cilvēki, bet gan izredzētie, kuriem ir dotas balss tiesības pateikt, pastāvēt vienam par otru. Varas mainās, bet zeme paliek un paliek tie, kas ir kopā ar zemi. Vienīgais dzirnakmens, kurš drīkst mūs malt ir Dievs, neviens cits.”
Galvenajā lomā – izcilais M. Čehova Rīgas Krievu teātra aktieris Maksims Busels. Otrs Eižena Finka lomas atveidotājs ir aktieris un dziedātājs Emīls Kivlenieks. Finka sievas Annas lomā Beāte Zviedre, Finka mīļoto Alisi, Otto Švarca firmas mantinieci atveido Anmary, Latvijas preses karalienes Emīlijas Benjamiņas lomā Antra Stafecka, Kaupēna mīļotā meitene Vallija - Elīna Bojarkina vai Austra Elza Kozuliņa, Pratinātājs ar četrām sejām – Latvijas drošības policists, vācu virsnieks, krievu čekists un pēckara LPSR milicis – dziedātājs Atis Zviedris. Nozīmīgas lomas izrādē atveido Laura Erdlāne, Elizabete Zagorska, Edvards Grieze, Emīls Gilučs, Toms Kalderauskis, Artūrs Biķernieks, Sarma Liede, Zane Lazdiņa, Ralfs Puzāns, Patriks Tabaks un Voldemārs Rode.
Izrādes veidotāju pulkā režisore Rēzija Kalniņa, režisores asistents - Voldemārs Rode, scenogrāfs – Normunds Bērziņš (MAD), kostīmu māksliniece – Beāte Gleima (BeaA), horeogrāfe – Katrīna Liseka (Cat), vokālā pedagoģe – Ilze Dzenīte.
Jau šo sestdien, 24.02., rokopera Sfinksa ar divām izrādēm būs skatāma Vidzemes koncertzālē Cēsis, pēc tam 1.03. Rīgā, VEF Kultūras pilī, 2.03. Liepājas koncertzālē Lielais Dzintars, 9.03. Jelgavas Kultūras namā, 15.03. Valmieras Kultūras centrā, 16.03. Kultūras centrā Siguldas Devons, 17.03. Ventspils Teātra namā Jūras vārti, 23.03. Latgales vēstniecībā Gors, 24.03. Līvānu novada Kultūras centrā, 4.04. un 5.04. Ogres novada Kultūras centrā, 10.04. VEF Kultūras pilī, Rīgā, 24.04. Slampes Kultūras pilī, 27.04. Limbažu Kultūras namā, 28.04. Alūksnes Kultūras centrā un vēl trīs papildizrādes Rīgā, VEF Kultūras pilī – 10.05., 21.05. un 27.05.