Šobrīd izpētes materiāli ir iztulkoti un nodoti izvērtēšanai un priekšlikumu izstrādei arī Valmieras sadraudzības apriņķa speciālistiem Giterslo Vācijā, kuriem arī ir liela teorētiskā un praktiskā pieredze plūdu draudu situāciju risināšanā.
Jau ziņots, ka kopš 2013.gada 24.aprīlī Valmierā tika sasniegts jauns ūdens līmeņa rekords Gaujā – 4,95 metri, izraisot reālus plūdu draudus vairākiem uzņēmumiem un daudzdzīvokļu namiem, ūdens līmenis Gaujā turpina pazemināties, 30.aprīlī sasniedzot 3.26 metru atzīmi.
Ņemot vērā, ka šogad 2010.gada palu ūdens līmeņa maksimuma atzīme Valmierā tika pārsniegta par 14 centimetriem, ka Gauja plūdu apdraudētajās teritorijās bija piepildījusi visu lietus ūdens kanalizācijas sistēmu, un līdz kritiskajam brīdim, kad būtu pārplūdušas industriālās un dzīvojamās zonas pilsētā pietrūka pavisam nedaudz, Valmieras pilsētas pašvaldība kopā ar atbildīgo dienestu pārstāvjiem ir uzsākusi plūdu seku novērtējumu un veikusi riska analīzi, lai identificētu neatliekamos pasākumus un meklētu ilgtspējīgākus risinājumus.
Viens no pirmajiem darbiem, ko veiks daudzdzīvokļu namu apsaimniekotāji, būs elektrosadales skapju novietojuma maiņa, pārceļot tos no pagrabstāviem pirmā stāva līmenī. Atbildīgie dienesti izstrādās arī praktiskus ierosinājumus lietusūdens kanalizācijas sistēmas, kas atrodas zem Gaujas ūdens līmeņa funkcionalitātes uzlabošanai plūdu gadījumā.
Pašvaldība informēja, ka 2013. gada plūdos Valmierā ir izskalota Stacijas ielas rekonstrukcijas laikā, izveidotās aizsargbūves mala, kā arī ievērojami cietis viens no skaistākajiem pilsētas dabas objektiem – Stāvie krasti.
Pēdējo gadu plūdu apdraudējuma situācijas atkārtojumu biežums Valmierā tikai apstiprina Valmieras pilsētas pašvaldības lēmumu Gaujas krastos saglabāt dabiskās teritorijas un dabisko apaugumu, neveicot būtiskus ieguldījumus infrastruktūras izveidē.