Pirmais bērniņš ģimenē ienāca pavisam drīz, bet kad trīsgadīgajam brālītim pagājušajā gadā pievienojās arī māsiņa, jaunajai meitenei bija jādomā, kā bērnus audzināt vienai, jo Vadims, lai gan no sievas nešķīries, ar ģimeni kopā nedzīvoja. Diāna ar abiem bērniem mitinājās kopā ar savu māti un vecmāmiņu. Līdz tai traģiskajai naktij…
Diena jau rakstīja, ka Rēzeknē naktī uz 2. maiju 1989. gadā dzimusi sieviete sadūra savu piecus mēnešus veco meitiņu. Pēc ilgstošas alkohola lietošanas sievietei sākušās halucinācijas, viņai licies, ka mazulītē iemiesojies nelabais, kuru vajag izdzīt. Ar virtuves nazi māte metusies virsū bērnam, nodarot viņam smagus miesas bojājumus. Meitenītei ir vairākas durtas brūces gandrīz pa visu ķermenīti.
Ģimenes sērga
Pēc notikušā jaunā sieviete nokļuvusi Rēzeknes slimnīcas Narkoloģijas nodaļā, kur ārstēšanās laikā atklājusies visa viņas skarbā dzīves aina. Šajā ģimenē draugos ar alkoholu ir jau gadiem. Dienas uzrunātie rēzeknieši atklāj, ka dzērusi Diānas vecāmāte, joprojām dzer viņas māte un arī tēvam bijušas problēmas ar alkoholu. Narkologs Jāzeps Korsaks gan stāsta, ka Diānas tēvs spējis tikt galā ar šo atkarību un, kā mācēdams, mēģinājis no šīs sērgas pasargāt arī Diānu. Meitene sarunās atklājusi, ka pirmo reizi glāzi pie lūpām cēlusi aptuveni 14 gadu vecumā, bet no 16 gadiem iedzērusi regulāri - vismaz reizi mēnesi, vēlāk arī biežāk.
«Ja divi jauni cilvēki jaunībā aizrāvušies ar alkoholu, tad viņu bērniem kļūt atkarīgiem ir ļoti liels risks. Vēl jo vairāk sievietēm un cilvēkiem, kas alkoholu pamēģinājuši jau pusaudža gados. Tad atkarība attīstās krietni straujāk,» stāsta dakteris, un, visticamāk, šo speciālistu vērojumu var attiecināt arī uz šo konkrēto gadījumu. J. Korsaks gan piebilst, ka kopš laika, kad ārstēšanas kursu pirms daudziem gadiem izgāja Diānas tēvs, citi šīs ģimenes locekļi viņa redzeslokā nebija nonākuši. Nekādā uzskaitē jaunā sieviete nav bijusi.
Narkologs domā, ka šajā situācijā tēvam par notikušo būtu jāuzņemas zināma atbildība, jo viņš, redzot, kas notiek, nemeklēja profesionāļu palīdzību, bet cerēja, ka gan jau viss būs labi. Pirms traģiskā notikuma Diāna dažas dienas dzērusi, tad kādu nedēļu «atpūtusies» un atkal laiku pavadījusi kādā kompānijā, no kurienes tēvs viņu atvedis mājās. Notikuma brīdī Diāna dzērusi nebija, taču iepriekš organismam tikusi pietiekami liela slodze, un vairākas naktis arī nebija gulētas. Tēvs gan esot cerējis, ka meita izgulēsies, atgūsies. Bet šoreiz viss bijis citādi.
Neviens nesūdzējās
Kāda sieviete (kura vēlējās palikt anonīma), kas Diānu iepazinusi pērn notikušo bezdarbnieku apmācību laikā, pieļauj, ka notikušā pamatā varētu būt kāds ļoti smags emocionāls pārdzīvojums. Tas veicinājis viņas sabrukšanu īsā laikā, jo tikšanās reizēs pagājušajā gadā nekas neliecinājis, ka Diānai būtu problēmas ar alkoholu un viņa netiktu ar sevi galā. Viņa bijusi ļoti centīga, nekavējusi nodarbības un gan mācību laikā, gan praksē sevi parādījusi no labākās puses. Viņai bijušas visas iespējas pēc mācībām dabūt arī darbu. Tāpēc, uzzinājuši par notikušo, viņas kursabiedri sākumā tam nav spējuši noticēt.
Arī sociālajā dienestā, kur Diānas ģimene saņēma materiālo atbalstu, iepriekš nebija radušās aizdomas, ka jaunajai meitenei būtu problēmas ar alkoholu. «Viņa pie mums nenāca iereibusi, un kurš tad pats nāks un teiks -esmu alkoholiķis, gribu ar jums sadarboties,» saka Rēzeknes pilsētas domes Sociālās aprūpes pārvaldes Atbalsta nodaļas vadītāja Anita Batare. Un tā kā jaunās sievietes sniegtās ziņas papildus pārbaudīt nevajadzēja, uz mājām apciemot viņu negāja. Neviens arī nesūdzējās ne par pašu ģimeni, ne to, ka tajā būtu nepieskatīti bērni vai viņiem kāds darītu pāri. Trači, kas traucētu kaimiņus, šajā mājā neesot notikuši. Ja šādas sūdzības būtu, tās noteikti pārbaudītu.
Līdzīgu stāstu dzirdam arī Rēzeknes bāriņtiesā, kur līdz traģiskajam notikumam par šo ģimeni nebija nekādas informācijas. Bāriņtiesas priekšsēdētāja Aija Mejere stāsta, ka redzētais Diānas mājā liecinot - lai arī ģimene nav dzīvojusi pārticīgi, bērniem nebija slikti dzīves apstākļi. Mājoklis esot bijis tīrs, kārtīgs, bērniem saklātas gultiņas. Arī nepieskatīti mazie nav bijuši, jo par mazajiem rūpējusies arī meitenes vecāmāte. Ilgstošas un nopietnas rūpes par bērniem veselības dēļ gan viņa uzņemties, visticamāk, nebūtu spējīga, jo ir gados un pārvietojas ar kruķiem. Diānas dēliņš vecvecmāmiņai bija ļoti pieķēries. Diānas draudzenes saka, ka jaunā sieviete mīlējusi savus bērnus un par viņiem rūpējusies.
Kriminālprocess atjaunots
Diānu satikt Dienai neizdevās, taču šis notikums pamatīgi satraucis rēzekniešu prātus. Vēl plašāku rezonansi šis notikums ieguva pēc tam, kad Rēzeknes policijā tika nolemts izbeigt sākto kriminālprocesu, jo sākotnēji sievietei veiktajā psihiatriskajā ekspertīzē secināts, ka, lai arī viņa bērnu sadūrusi afekta stāvoklī un tas bijis saistīts ar alkohola lietošanu, vēlāk bijusi pilnīgi adekvāta un nav bīstama sabiedrībai. Par šādu lēmumu šokā bijuši gan cietušo bērnu vecvecāki, tēva vecāki, kas pēc vecāku aprūpes tiesību atņemšanas Diānai un arī Vadimam, kurš par bērniem nerūpējās iepriekš un arī tagad nav izrādījis gatavību to darīt, gan arī bāriņtiesas pārstāvji. Narkologs J. Korsaks gan brīdina - ja alkohola lietošana netiks pārtraukta, halucinācijas var atkārtoties, un nākamajā reizē tas var notikt jau pēc īsāka dzeršanas perioda un mazāka izdzertā alkohola daudzuma. «Tādos brīžos cilvēks tiešām kļūst sociāli bīstams, un vienalga, kas ir blakus - tuvs cilvēks vai svešinieks,» saka Korsaks un atceras līdzīgu gadījumu, ka vīrietis alkohola lietošanas izraisītu halucināciju brīdī ar cirvi sacirtis sievu. «Visbiežāk tas sākas vakarā, tāpēc lielākoties cieš tieši mājinieki,» saka ārsts.
Patlaban gan kriminālprocess ir atjaunots, un rīt jaunajai sievietei jādodas uz Rīgu, kur noteikta atkārtota psihiatriskā ekspertīze. Savukārt šodien Rēzeknes bāriņtiesā paredzēta sēde, kurā lems par prasības sniegšanu tiesā arī par bērnu aizgādības tiesību atņemšanu. Pagaidām gan tikai bērnu mātei. Par līdzīgu lēmumu attiecībā uz bērnu tēvu, iespējams, lems vēlāk. Mejere piebilst, ka pašlaik bērni vecvecāku ģimenē ir labi aprūpēti. Diāna pēc atgriešanās no slimnīcas apjautusi, ko izdarījusi, ļoti nožēlo notikušo. Ar vīra starpniecību interesējusies, kā bērniem klājās, taču bāriņtiesā ar vēlmi atgūt bērnu aprūpes tiesības nav vērsusies. Tomēr izteikusi vēlēšanos tikties ar psihologu, ko Sociālās aprūpes pārvalde viņai arī nodrošinājusi. Ar alkohola problēmām mēģināšot tikt galā pati, solījusies vairāk nedzert un patlaban intensīvi meklējot darbu.