"Vēlu patīkamu atpūtu visiem, kuri izmantos šīs krāsnis, un ceru uz saudzīgu apiešanos," Dzirkstelei saka raķeškrāšņu ekspluatāciju projekta koordinators Krišus Muktupāvels.
Viņš skaidro, ka šo krāšņu iekurināšana ir mazliet specifiska, bet jau pēc desmit kurināšanas minūtēm krāsnis sasniedz optimālo temperatūru un nodrošinās izcilu grilēto ēdiena pagatavošanu patīkamā.
Lai šis process izdotos, atpūtniekiem jāņem vērā, ka, pirmkārt, raķeškrāsns jākurina ar smalki skaldītu malku, otrkārt, līdzi jāņem pašiem savi iesmi. Pirms krāsns izmantošanas jāizņem pelni no krāsns mutes, tikai pēc tam to var aizpildīt ar skaliņiem divās rindās, atbalstot degšanas kanāla virzienā. Var izmantot degšķidrumu, to uzlejot uz skaliņiem. Saburzīta avīzes lapa jāiemet krāsns skurstenī. Un tikai tad var aizdedzināt krāsni ar degošas avīzes palīdzību, to ieliekot krāsns mutē un pamazām to piepildot ar smalki skaldītām pagalēm. Kad dūmi no krāsns vairs nenāk, var sākt grilēt.
26.jūlijā pie Tirzas skolas neformālās reģistrētās grupas Tirzas brīvmūrētāji projekta Dedzi, malciņa, dedzi! gaitā oficiāli tika atklātas divas raķeškrāsnis. Krāsnis tika uzmūrētas, iesaistot ikgadējās bērnu vasaras nometnes Pūznis bērnus. Krāšņu mūrēšanas projekts tika līdzfinansēts biedrības Sateka projektu konkursā Senatne mūsdienās.