Lai arī šogad līdzekļi papildu izdevumiem atvēlēti maz, ministri ir apmierināti, ka vairākās nozarēs tie ir atrasti. Salīdzinot ar 2018. gadu, šogad budžeta izdevumi auguši par 430 miljoniem eiro vairāk, savukārt bažas rada apsolījumi 2020. gada budžetā piešķirt dažādiem pasākumiem papildu 87 miljonus eiro bez finansiāla seguma, kas gan būs jāatrod visām ministrijām.
"Esam mantojuši nesaimniecisku budžetu, tāpēc būs izaicinājums uz 2020. gadu par jaunām vajadzībām un prasībām. Katram ministram pienākums revidēt savas ministrijas tēriņus, programmas, ko iespējams pārveidot, lai rastos jauna nauda mūsu politikas ietvaros,' valdības sēdē piekodināja Kariņš. Valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi 2019. gadā plānoti 9,2 miljardi eiro, bet izdevumi – 9,4 miljardi eiro. 2019. gada budžeta deficīts plānots 0,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), šogad prognozēts 3% IKP pieaugums.
Finanšu ministrija uzsvērusi, ka nozaru ministriju tēriņu pārskatīšanas rezultātā gūti 51,3 miljoni eiro, no kuriem 7,6 miljoni eiro novirzīti kopējās fiskālās telpas uzlabošanai, bet 43,7 miljoni eiro – nozaru ministriju noteiktajām prioritātēm. Šā gada budžetā iekļauti papildu 87,5 miljoni eiro veselības darbinieku atalgojuma paaugstināšanai, 41,3 miljoni eiro – pabalstiem par izdienas gadiem iekšlietu un tieslietu jomas darbiniekiem ar speciālajām dienesta pakāpēm, 10,4 miljoni eiro – pensiju indeksācijai un pabalstiem miruša pensionāra laulātajam, 8,9 miljoni eiro – tiesnešu un prokuroru darba samaksas palielināšanai, 7,2 miljoni eiro – pasākumu plāna noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanai īstenošanai, 5,4 miljoni eiro – Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksu nodrošināšanai, 4,8 miljoni eiro – ilgstošās sociālās aprūpes iestāžu darbinieku atalgojuma paaugstināšanai, trīs miljoni eiro – medikamentu pieejamības reto slimību pacientiem nodrošināšanai, trīs miljoni eiro – neatkarīgo iestāžu, piemēram, sabiedrisko mediju, Tiesībsarga biroja, Valsts kontroles un citu iestāžu, darbības pilnveidei, 2,7 miljoni eiro – īpašas kopšanas pabalsta palielināšanai bērniem un pieaugušajiem ar invaliditāti kopš bērnības, kā arī 2,6 miljoni eiro Latvijas diasporas atbalsta pasākumiem. Šogad aizsardzības nozarei paredzēts piešķirt par 60,3 miljoniem eiro vairāk nekā pērn, tajā skaitā, lai nodrošinātu nozarei finansējumu 2% apmērā no IKP, par ko īpašu atzinību izteica arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).
Veselības ministre Ilze Viņķele (A/P) ir gandarīta, ka šā gada budžetā rasti līdzekļi ārstniecības personāla atalgojumam, diagnostikas un kompensējamo medikamentu apmaksai, kā arī zālēm cilvēkiem ar psihiska rakstura traucējumiem. Šīs ir lietas, ko varēs novērtēt daudzi valsts iedzīvotāji, norādīja ministre. Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) ir pārliecināts, ka nākotnē vairāk jāinvestē izglītībā un tam naudu varēs rast, veiksmīgāk apkarojot ēnu ekonomiku un ekonomiskos noziegumus.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 6. marta, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Ārā visus iznīcinātājus.
Diferencēts NM-atbalsts aploksnēm
lisa