Sākot uzrunu, Rinkēvičs atgādināja par savu nākotnes prognozi iepriekšējās ārpolitikas debatēs – gads būs sarežģīts, skaudrs un nemierīgs, viņš tolaik teica. Tagad ministrs secina, ka tāds tas arī bijis un tāds būs arī nākamais, jo, piemēram, nekas neliecina par Sīrijas vai Ukrainas austrumu konflikta atrisināšanos. Tomēr "pasaules gals nav gaidāms arī šogad", un, piemēram, militārs iebrukums valstij, viņaprāt, nedraud.
Ārlietu ministrs uzsvēra, ka mums pagājušais gads ārpolitikā bijis veiksmīgs, jo Latvija kļuvusi par Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas dalībvalsti, NATO Varšavas samitā notikusi vienošanās par rīcību Austrumu flanga militārajā nostiprināšanā, kā arī Rīgā noticis Centrālās un Austrumeiropas valstu un Ķīnas premjeru samits.
Rihards Kols (NA) atzīst, ka šogad iesniegtais ministra ziņojums bijis līdz šim kvalitatīvākais. Taču «sagaidāms vēl viens ārpolitikas un diplomātijas krīžu un pārbaudījumu piepildīts gads», bet ziņojumā "Ārlietu ministrija izvairās definēt skaidras ārpolitikas prioritātes, iegrožojot sevi ar deklaratīviem paziņojumiem un "ziņu lenšu" vispārzināmiem virsrakstu hronoloģiskiem pārstāstiem". Arī Rinkēviča pozīcija, ka jāizvairās no ES valstu bloku veidošanās procesiem, var būt Latvijas interesēm kaitnieciska, uzskata NA pārstāvis. Viņaprāt, arī Brexit kontekstā Latvijas intereses, visticamāk, nesakritīs ar Eiropas lielvaru ambīcijām.
Saskaņas pārstāvis Sergejs Potapkins partijas vārdā norādīja, ka no ziņojuma nekļūst skaidrs, kāda ir Latvijas loma pasaules kārtībā un kā konkrēti plānojam rīkoties sakarā ar Brexit. Vēl viņš norādīja, ka Rinkēvičs par maz runājis par Ķīnas un citu Āzijas valstu pieaugošo lomu Latvijas ekonomikā.
Tribīnē kāpa arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglītis. Viņaprāt, šogad dokuments bijis kvalitatīvs, bet līdz izcilam trūcis vienas sadaļas – par klimata politikas jautājumiem.
Visu rakstu lasiet piektdienas, 27.janvāra laikrakstā Diena!
Dinamka
zvirbulēns