Asiņainais tirāns Ivans Bargais, varmāka Pēteris I, "svētītais moceklis" Nikolajs II, komunistiskā terora pamatlicējs Ļeņins un miljoniem cilvēku slepkava Staļins - tieši šo cilvēku vārdi parādās Krievijā notiekošās aptaujas galvgalī. Aptauju rīko Krievijas telesabiedrība Rossija, lai atlasītu 12 vēstures varoņus raidījumu ciklam, kura mērķis ir līdz gada beigām noskaidrot Krievijas vārdu. Internetā jau saņemti vairāk nekā trīs miljoni balsu, un interneta lapā Nameofrussia.ru redzamie pagaidu rezultāti izraisījuši asas diskusijas par Krievijas vēstures izpratni. Ja aptauja beigtos tūlīt, par Krievijas vārdu nāktos pasludināt gruzīnu Josifu Džugašvili, kurš plašāk pazīstams kā Staļins. Lai gan pirmajā desmitniekā ir arī krievu literatūras ģēnijs Aleksandrs Puškins un tautas mīlētais dziedātājs Vladimirs Visockis, viņi krietni atpaliek no komunistu elkiem Ļeņina un Staļina. Jāņem vērā, ka aptaujā nevar balsot par dzīviem cilvēkiem. Pēc politikas komentētāja Leonīda Radzihovska domām, pretējā gadījumā ar milzīgu pārsvaru uzvarētu tagadējais premjers Vladimirs Putins, kas varētu aizvainot prezidentu Dmitriju Medvedevu.
Staļinisti pret monarhistiem
Līdzīgas aptaujas notikušas arī citās pasaules valstīs, bieži vien tās izraisījušas skandālus. Protams, šādas aptaujas nekad nebūs objektīvas, jo vēstures personāžu popularitātei ir maz sakara ar konkrētā cilvēka ieguldījumu tautas attīstībā. Vai tiešām princese Diāna ir izcilāka par Šekspīru? Vai pirmais kosmonauts Jurijs Gagarins vērtējams augstāk par PSRS kosmosa programmas tēvu Sergeju Koroļovu, bez kura zemnieku puisis Gagarins nekad nebūtu varējis lidot kosmosā? Cilvēkiem ir īsa atmiņa, tāpēc šādās aptaujās jaunāko laiku varoņi, piemēram, Zinedins Zidāns vai Kristers Serģis, aizsteidzas priekšā tādām pagātnes slavenībām kā Voltērs vai Eduards Veidenbaums.
Krievijas aptauja gan ir pārvērtusies vēsturiskā cīņā starp staļinistiem un monarhistiem, jo pirmās divas vietas interneta aptaujā pagaidām ieņem Staļins un Nikolajs II. Sevišķi pārsteidzoša ir Krievijas pēdējā cara Nikolaja II parādīšanās saraksta galvgalī. Lielākā daļa vēsturnieku ļoti kritiski vērtē viņa valdīšanas laiku, jo Nikolajs II zaudēja divos karos un pieļāva boļševiku nākšanu pie varas. 1918.gadā boļševiki nošāva caru un viņa ģimeni. Krievijas pareizticīgā baznīca viņu uzskata par svēto, kurš gājis bojā mocekļa nāvē.
Aizdomas par krāpšanu
Staļina slavas atdzimšanu veicina komunisti, kas uzsver nevis viņa atbildību par miljoniem cilvēku nonāvēšanu, bet gan Staļina vadībā uzvarēto Otro pasaules karu un PSRS kļūšanu par pasaules lielvaru. Krievijas kompartijas līderis Genadijs Zjuganovs apgalvo, ka mūsdienu Krievijas problēmas Staļins atrisinātu vienas dienas laikā. "Visi tikai urbina degunu un domā, ko darīt. Ukraina tikmēr rāpo uz NATO, bet Gruzijā sēž vietējais Žirinovskis, kurš rīko vienu provokāciju pēc otras. Tāpēc arī cilvēki balso par Staļinu un pareizi dara," uzskata Zjuganovs.
Tomēr ne visi atbalsta padomju diktatora slavināšanu. "Es ar lielām bažām vēroju, kā notiek mēģinājumi uzcelt uz pjedestāla Josifu Džugašvili, kurš bija viens no briesmīgākajiem noziedzniekiem pret savu valsti," secina Krievijas cilvēktiesību uzraugs Vladimirs Lukins.
Krievijas presē izskanējušas aizdomas, ka aptaujas rīkotāji mākslīgi mēģina uzkurināt interesi par šo projektu. "Pieņemsim, ka finālā iekļūtu Puškins, Dostojevskis un Tolstojs. Kur gan būtu intriga? Organizatori vēlas maksimālu interesi par šo projektu, tāpēc skandāls viņiem ir izdevīgs," laikrakstam Kommersant stāsta analītiķis Antons Nosiks.
Līdzīgs skandāls nesen bija Ukrainā, kur notika aptauja par dižāko ukraini. Par uzvarētāju tika pasludināts viduslaiku valdnieks Jaroslavs Gudrais, kurš arī Krievijā tiek godināts par nopelniem slāvu zemes apvienošanā. Taču ukraiņi pauda aizdomas, ka notikušas manipulācijas ar balsojuma rezultātiem, lai nepieļautu ukraiņu nacionālistu varoņa Stepana Banderas uzvaru.
Vadoņu godināšana
Bez skandāla neiztika arī Portugālē, kur TV skatītāju balsojumā ar lielu pārsvaru par dižāko portugāli tika pasludināts bijušais diktators Antoniu Oliveira Salasars. 77 gadus vecā portugāliete Marija Alise Oliveira ziņu aģentūrai AP stāstīja: "Cilvēki ir noguruši no korupcijas. Mana vecuma ļaudis atceras, ka Salasars nodrošināja stabilitāti un ekonomikas izaugsmi, novērsa iesaistīšanos Otrajā pasaules karā."
Latvijā līdzīgi argumenti dzirdēti par Kārļa Ulmaņa nopelniem, tomēr pirms dažiem gadiem Latvijas Avīzes un portāla Apollo aptaujā par izcilāko latvieti Kārlis Ulmanis palika otrais pēc Dainu tēva Krišjāņa Barona.
Pasaules pieredze rāda, ka parasti šādās aptaujās tiek godināti ievērojami valstsvīri, kam bijusi svarīga loma valsts vēsturē. Piemēram, dižāko amerikāņu pirmajā desmitniekā ir seši (!) prezidenti, ieskaitot pretrunīgi vērtēto Bilu Klintonu un Džordžu V.Bušu. Līdzīga tendence vērojama arī Krievijā, kur valsts vēsture tiek uztverta kā valdošās varas vēsture.
Taču krievi atšķirībā no vāciešiem nav izvērtējuši savas pagātnes kļūdas. Krievijas cilvēktiesību aizstāve Ludmila Aleksejeva sarunā ar Interfax uzsver: "Mēs baidāmies atzīt, ka pagātnē bijušas traģēdijas, ka pagātne bija briesmīga. Vācieši nenobijās to atzīt. Mēs ļoti lepojamies, ka uzvarējām Hitleru. Patiešām ir ar ko lepoties - tas bija tautas varoņdarbs. Taču mēs neesam uzvarējuši Staļinu un, ja to neizlabosim, tad nolemsim sevi nabadzībai un verdzībai arī nākotnē.".
---
Izcilākie krievi*
Staļins (Josifs Džugašvili), padomju diktators
Nikolajs II, pēdējais Krievijas cars
Ļeņins (Vladimirs Uļjanovs), boļševiku vadonis
Aleksandrs Ņevskis, viduslaiku karavadonis
Vladimirs Visockis, dziedātājs un aktieris
Pēteris I, Krievijas imperators, Sanktpēterburgas dibinātājs
Aleksandrs Puškins, krievu literatūras klasiķis
Katrīna Lielā, Krievijas imperatore
Jurijs Gagarins, pirmais kosmonauts
Ivans Bargais, asinskārs Krievijas cars
* Krievijas TV Rossija aptauja, kas noslēgsies gada beigās
---
Izcilākie latvieši*
Krišjānis Barons, Dainu tēvs
Kārlis Ulmanis, valstsvīrs, LR dibinātājs
Rūdolfs Blaumanis, latviešu literatūras klasiķis
Jānis Čakste, pirmais Latvijas prezidents
Vaira Vīķe-Freiberga, Latvijas prezidente
Krišjānis Valdemārs, jaunlatvietis
Oskars Kalpaks, pirmais Latvijas armijas komandieris
Kārlis Zāle, Brīvības pieminekļa un Brāļu kapu autors
Rainis, literatūras klasiķis
Raimonds Pauls, komponists un deputāts
* Latvijas Avīzes un portāla Apollo rīkotā aptauja
---
Izcilākie franči
Šarls de Golls, Francijas prezidents
Luijs Pastērs, mikro-biologs
Abats Pjērs, garīdznieks
Marija Sklodovska-Kirī, zinātniece
Kolušs, komiķis
Viktors Igo, rakstnieks
Burvils, aktieris un dziedātājs
Moljērs, dramaturgs
Žaks Īvs Kusto, okeāna pētnieks
Edīte Piafa, dziedātāja
---
Izcilākie briti
Vinstons Čērčils, Lielbritānijas premjers
Otrā pasaules kara laikā
Aizembards Kingdoms Brunels, inženieris
Princese Diāna, prinča Čārlza pirmā sieva
Čārlzs Darvins, evolūcijas teorijas radītājs
Viljams Šekspīrs, dzejnieks un dramaturgs
Īzaks Ņūtons, zinātnieks
Karaliene Elizabete I, slavena XVI gadsimta valdniece
Džons Lenons, The Beatles mūziķis
Admirālis Nelsons, slavens karavadonis
Olivers Kromvels, angļu revolucionārs
---
Izcilākie vācieši
Konrāds Adenauers, Rietumvācijas līderis (attēlā no labās)
Mārtiņš Luters, protestantisma pamatlicējs
Kārlis Markss, komunisma ideoloģijas pamatlicējs
Sofija un Hanss Šolli, pretošanās kustības biedri Hitlera laikā
Villijs Brants, Rietumvācijas valdības vadītājs
Johans Sebastiāns Bahs, komponists
Johans Volfgangs fon Gēte, dzejnieks
Johans Gūtenbergs, grāmatu iespiešanas tehnikas izgudrotājs
Oto fon Bismarks, Vācijas apvienotājs
Alberts Einšteins, relativitātes teorijas autors
---
Izcilākie amerikāņi
Ronalds Reigans, aktieris un ASV prezidents
Abrahams Linkolns, prezidents Pilsoņu kara laikā
Mārtins Luters Kings, cilvēktiesību cīnītājs
Džordžs Vašingtons, pirmais ASV prezidents
Bendžamins Franklins, valstsvīrs un izgudrotājs
Džordžs V.Bušs, tagadējais ASV prezidents
Bils Klintons, iepriekšējais ASV prezidents
Elviss Preslijs, rokenrola karalis
Opra Vinfrija, televīzijas zvaigzne
Franklins Delano Rūzvelts, prezidents Otrā pasaules kara laikā.