"Piemēram, Austrijas, Vācijas universitātēs studiju maksas ir daudz zemākas, tāpēc studenti arvien biežāk dodas tur," norādīja Auziņš, paskaidrojot, ka tā ir bīstama tendence, kas var apdraudēt augstākās izglītības attīstību Latvijā un konkurētspēju ar citām valstīm.
Rektors arī uzsvēra - ir pilnīgi skaidrs, ka daļa maģistru devušies uz šīm valstīm, tādēļ arī maģistrantūrā jaunajā mācību gadā uzņemts par piektdaļu mazāk studentu nekā pērn.
Auziņš norādīja, ka pašreizējās studiju maksas Latvijā ir vienas no augtākajām Eiropā, taču ar esošo valsts augstākās izglītības finansēšanas sistēmu studiju maksas samazinājums nav iespējams. "Valsts budžeta finansējuma sistēma augstākajā izglītībā ir būtiski jāmaina, ar šādu modeli tālāk dzīvot nav iespējams. No valsts tēzēm par to, ka jaunatne ir mūsu nākotne un cerība, jāpāriet pie reāla darba," klāstīja rektors.
Viņs arī norādīja, ka, tiekoties ar kolēģiem ārzemēs, dzirdējis, ka Latviju dēvē par "zemi ar to dīvaino studiju apmaksas modeli", jo tikai Latvijā studentiem pilnā apjomā jāapmaksā studijas.
Rektors pastāstīja, ka UNESCO apkopotā informācijas liecina, ka pēdējo septiņu gadu laikā par 40% ir palielinājies studentu skaits, kas studē ārzemēs, un paredzams, ka arī turpmāk šādu izvēli izdarīs aizvien vairāk jauniešu.