Par priekšlikuma tālāku virzību nobalsoja 36 deputāti, pret bija 13, bet atturējās 27 deputāti. Kā balsoja deputāti varat aplūkot šeit.
Nav taisnīgi sievieti, dzīvības devēju padarīt par nāves sējēju, uzsvēra deputāte Silva Bendrāte, savukārt oponēja Ingrīda Circene, kura uzskata, ka tā vistiešākajā veidā ir emocionāla šantāža pret sievieti.
Šīs priekšlikuma autores bija deputātes – S.Bendrāte, Inese Šlesere, Aija Barča, Dagnija Staķe, Inta Feldmane, Janīna Kursīte-Pakule, Solvita Āboltiņa, Karina Pētersone.
Šis likumprojekts nav par abortu aizliegšanu, debatēs uzsvēra S.Bendrāte, mēģinot pārliecināt parlamentāriešus. Tiek teikts, ka mūsu ierosinājums ir nežēlīgs un pat sadistisks, taču likumā jau tagad teikts, ka pārim tiek noteiktas trīs dienas pārdomām un neviens sabiedrībā nediskutē, ka tas ir nežēlīgi ilgs laiks, viņa norādīja.
“Ārsts saviem vārdiem visbiežāk sievieti nespēj pārliecināt. Un tāpēc pērn Latvijā katru dienu tika veikti 25 legāli aborti. Ar likumprojektu vēlamies pievienot pārdomām vēl vienu būtisku izziņas materiālu un argumentu ārstu teiktajam, lai sievietes rīcībā būtu vairāk faktu. Mēs vēlējāmies arī sabiedrībā izraisīt diskusiju. Nav taisnīgi sievieti, dzīvības devēju padarīt par nāves sējēju. Arī jautājums, vai cilvēkam ir jādzīvo pēc patērētāja domāšanas, vai sirds likumiem, ir tas, ko mēģinām aktualizēt ar šī likuma priekšlikumu,” no tribīnes pamatoja S.Bendrāte.
Viņasprāt, “sirdssarunu” neizbēgamība sievietēm liks savlaicīgi padomāt par sekām un būt gudrām, nepiedzīvot abortus. ASV pieredze liecinot, ka abortu skaits samazinoties pat par 80 – 90 procentiem.
Savukārt Ingrīda Circene (JL), kas pēc profesijas ir ārste, bija pret šo priekšlikumu. Viņa oponēja, ka sievietes izšķiras par abortu, ne jau tāpēc, ka būtu ar vieglu sirdi pieņēmušas šo lēmumu. Sievietes nākot lielākoties tāpēc, ka nav naudas kontracepcijas līdzekļiem.
“Šis priekšlikums konkrēti palielina izmaksas grūtniecības pārtraukšanai par aptuveni 30%. Likumdevējs uzliek normu veikt izmeklējumus, kas ir maksas pakalpojums, un ārpus Rīgas ir grūti pieejams,” pret argumentēja I.Circene.
Pat, ja to apmaksājot valsts, iespējamais gaidīšanas laiks ārpus lielajām pilsētām varētu būt trīs nedēļas, iespējams, pat mēnesis. Visbiežāk speciālistu trūkuma dēļ, zināja teikt I.Circene. Tas varētu izraisīt to, ka sievietes nestātos uzskaitē un palielinātos negribētu bērnu skaits.
Tā ir emocionāla šantāža pret sievietēm, uzskata deputāte.
Bendrāte: Negribējām, lai sieviete būtu nāves sējēja
Saeima šodien neatbalstīja astoņu sieviešu - deputātu priekšlikumu Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā noteikt, ka sievietei pirms aborta jāveic augļa ultrasonogrāfija vai jānoklausās sava bērna sirdspuksti. Šis priekšlikums sabiedrībā izraisīja plašas diskusijas.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.