Latvijas faktu veiktā aptauja liecina, ka referendumā par tautas tiesībām atlaist Saeimu 2.augustā plāno piedalīties 33,3% latviešu, bet drīzāk piedalīsies vēl 30,5%. Savukārt cittautiešu vidū aktivitāte ir lielāka - 40% ies uz tautas nobalsošanu, bet drīzāk ies nekā neies vēl 17%.
Kā uzskata politologs Viktors Makarovs, cittautiešu aktivitāte saistīta ar to, ka “šī nav viņu valdība, viņi par to nav balsojuši un sevi pieskaita opozīcijai”. Pēc V.Makarova vārdiem, nu ir parādījusies lieliska iespēja paust savu neapmierinātību. Turklāt, pēc viņa vārdiem, Pirmais Baltijas kanāls regulāri pārraida reklāmas klipus, kas nozīmē to, ka uzreiz paplašinās to cilvēku loks, kurus šis jautājums sasniedzis. Kā vēl vienu svarīgu faktoru V.Makarovs minēja to, ka referenduma popularizēšanas kampaņā aktīvi piedalās Saskaņas Centrs (SC). "Šī politiskā organizācija šobrīd piedzīvo pavisam jaunu situāciju – no partijas, kuras priekšlikumi parasti tiek automātiski marginalizēti, SC pēkšņi piedalās “normālajā” politikas dienaskārtībā, kas tai piešķir papildus politisko svaru un ietekmi," uzsver V. Makarovs.
Mediju eksperts Sergejs Kruks pieļāva domu, ka cittautiešu pastiprināto interesi par referendumu var skaidrot ar to, ka par šo jautājumu tiek plaši rakstīts un runāts krievu presē. “Tā ir krievu presē paustā viedokļa uzvara, jo visus šos gadus viņi nerakstīja ne par ko citu kā par valdošo neleģitimitāti,” norāda S.Kruks. Pēc viņa vārdiem, cilvēki beidzot sajutuši iespēju kaut ko darīt, lai šo situāciju mainītu, turklāt krievu mediji cilvēkus jau sen ideoloģiski sagatavojuši šādam pavērsienam, atšķirībā no latviešiem, kuriem vārds “Saeima” ilgi bija kā sinonīms vārdam “valstiskums”. Turklāt, kā uzsver eksperts, krievu plašsaziņas līdzekļi savai auditorijai piedāvā diezgan vienotu nostāju, atšķirībā no latviešu medijiem, kur iedzīvotāji var iepazīties ar dažādiem skatījumiem uz problēmu. “Domstarpību tagad ir vairāk pašu latviešu vidū nekā krievu vidū,” teic S.Kruks.
Arī ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis cittautiešu aktivitātei piedāvā līdzīgus skaidrojumus. Pirmais iemesls, pēc viņa vārdiem, varētu būt tas, ka Pirmajā Baltijas kanālā vērojamā aktīva aģitācijas kampaņa par vēlētāju iespēju atlaist Saeimu. Savukārt otrais iemesls ir tas, ka cittautieši pārsvarā ir kritiski noskaņoti par situāciju valstī un šo referendumu izmantos kā iespēju paust savu viedokli. “Ja ir iespēja izteikt savu kritiku, viņi to izmantos,” pārliecināts V.Dombrovskis.