"Tā nav apzināta novēršanās no Baltijas valstīm, bet gan drīzāk savas politikas pārveidošana, lai tā attiektos vairāk uz globālām lietām, nevis reģionālām," savu uzskatu pauda neatkarīgais pētnieks un konsultants Bobo Lo.
Arī pārējie diskusijas dalībnieki - Krievijas Federācijas padomes Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Mihails Margelovs, Eiropas Ārlietu padomes direktors Marks Leonards un Žurnāla "Pro et Contra" loceklis Konstantīns fon Egerts, piekrita Lo izteiktajam viedoklim.
Kā komentēja fon Egerts, Eiropa ir nosargātāka kā jebkad agrāk, arī demokrātijas procesi visos reģionos sāk gūt virsroku, tāpēc ir tikai loģiski pievērst savu uzmanību citviet pasaulē, kurā ir "kliedzošāki" jautājumi.
Tam piekrita arī Leonards, minot, ka tagad Baltijas valstīm pašām vajag mainīt savu ārpolitiku, lai uzlabotu attiecības ar Krieviju un tālāk integrētos Eiropas Savienībā.
Bet Margelovs piezīmēja, ka tagad ASV pievērš uzmanību nevis attiecību veidošanai ar Baltijas valstīm, lielā mērā ignorējot Krieviju, bet gan īsteno pretēju politiku. Viņaprāt, tas ir izdevīgi ne tikai ASV un Krievijai, bet arī pašām Baltijas valstīm.
Tikmēr ASV valsts sekretāra palīga vecākais padomdevējs Eiropas un Eirāzijas jautājumos Džeremijs Šapiro teica, ka nepieciešama maksimāli liela sadarbība starp ASV un Krieviju.
"Attiecību pārstartēšana starp ASV un Krieviju nekad nav bijusi ar domu pārveidot pasauli vai pašu Krieviju, bet gan izpratne, ka ASV un Krievijai ir jāsadarbojas, lai risinātu globālos jautājumus," teica Šapiro.
ASV un Krievijas attiecībās, pēc Šapiro domām, kādreiz bija liels negatīvais aspekts, proti, Krievija no attiecību izjukšanas neko nevarēja zaudēt. Tas bija bīstami, jo jebkura ASV rīcība, kas būtu bijusi pretstatā ar Krievijas interesēm, radītu Krievijai vēlmi izbeigt abu valstu attiecības, sprieda Šapiro. Tomēr Šapiro piezīmēja, ka tagad ASV un Krievijas attiecības ir abpusēji svarīgas, kas ir gan godīgāks attiecību veids, gan arī nodrošina, ka attiecības netiks sarautas.
Kā ziņots, šodien Rīgā turpinās ikgadējais augsta līmeņa ārpolitikas un drošības politikas forums "Rīgas konference 2010", kurā diskutē par Afganistānas misiju, ASV un Krievijas attiecībām, kā arī Eiropas Savienības un kaimiņvalstu konfliktiem.