Cilvēks, kuram
ērce bija piesūkusies, ir no Cēsu puses, viņš ir vakcinējies pret
ērču encefalītu. To, vai šī ērce būs inficēta ar ērču encefalīta vīrusu, pēc kukaiņa laboratoriskajām pārbaudēm varēs uzzināt tuvākajās dienās.
Centrs skaidro: ja pacients ir inficējies ar ērču encefalītu, laiks no ērces piesūkšanās brīža līdz slimības izpausmei vidēji ir 7-14 dienas. Retāk inkubācijas periods ilgst divas dienas, vēl retāk - 30 dienas. Slimība parasti sākas akūti, ar paaugstinātu temperatūru, nespēku, galvassāpēm, sāpēm kaulos, muskuļos, reiboni. Pēc 3-5 dienām slimnieka stāvoklis it kā uzlabojas un turpmākajās 4-7 dienās cilvēks var justies vesels, taču drīz vien slimības pazīmes atjaunojas un ir jau daudz izteiktākas. Tikai viena trešdaļa ērču encefalīta slimnieku izārstējās pilnībā, savukārt pārējos gadījumos šī bīstamā infekcijas slimība saistīta ar nopietniem nervu sistēmas bojājumiem.
Kā norāda B.Rozentāle, nav specifisku medikamentu, kas iedarbojas uz ērču encefalīta vīrusu, nelīdz arī antibiotikas. Ja ir radušās aizdomas par ērču encefalītu, slimnieks izmeklējams un stacionējams slimnīcā, uzsver centra direktore. Viņa pati uzskata, ka vienīgā drošā un efektīvā aizsardzība pret saslimšanu ērču encefalītu ir vakcinācija.
Šogad Latvijas
Infektoloģijas centra vakcinācijas kabinetā cilvēki visaktīvāk
vakcinējušies tieši pret ērču encefalītu - janvārī to izdarījuši 833
pieaugušie un 82 bērni, februārī - 1577 cilvēki, tai skaitā 219 bērni,
bet marta pirmajā nedēļā - 475 pieaugušie un 125 bērni.
Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet pie labvēlīgiem meteoroloģiskiem apstākļiem tā var būt ievērojami garāka. Vakcinēties var visa gada garumā, tomēr speciālisti to iesaka darīt mēnešos, kamēr ērces vēl nav aktīvas. Poti pret ērču encefalītu iespējams saņemt Latvijas Infektoloģijas centrā, kā arī jebkurā poliklīnikā.