Pētījums, kuru veikusi korporatīvo finanšu kompānija Laika Stars, aptaujājot 360 uzņēmēju no dažādām tautsaimniecības nozarēm, liecina, ka pastāv daudz būtisku šķēršļu un problēmu, kas apgrūtina ilgstspējīgas un līdzsvarotas ekonomiskās izaugsmes nodrošināšanu.
"Uzskatām, ka investīcijas ir kā eļļa," norādot uz ārvalstu investīciju lomu ekonomiskās situācijas uzlabošanā, saka uzņēmuma Laika Stars
valdes priekšsēdētājs Vadims Jerošenko. Pētījuma rezultāti piedāvā
konkrētus soļus, kas jāveic, lai "padarītu Latviju par investoriem
pievilcīgu zemi ar lielu izaugsmes potencionālu".
Pētījuma veicēji aicina valsts attīstību plānot ilgtermiņā, vismaz 25 gadus uz priekšu, bet budžetu – vismaz 5 gadus uz priekšu. "Pēdējie gadi pagājuši ugunsdzēšanas režīmā," saka biržas NASDAQ OMX Riga valdes loceklis Indars Aščuks, "lai sekmīgi virzītu Latvijas attīstību, ir nepieciešams no īstermiņa plānošanas uz ilgtermiņa. Ja Latvijas iekšzemes kopprodukta pieaugums (IKP) katru gadu būs 2% apjomā, kā šobrīd tiek prognozēts, mēs Eiropas Savienības 2009. gada vidējo IKP sasniegsim tikai 2055. gadā."
Nepieciešams pievērsties arī nodokļu politikas jautājumiem, tostarp nodrošināt nodokļu sistēmas stabilitāti, ieviest nulles deklerāciju iedzīvotājiem, izveidot speciālās ekonomiskās zonas konkrētos Latvijas novados.
Finanšu eksperti norāda, ka vajag padarīt caurskatāmāku valsts iepirkumu procesu. Pētījuma rezultāti liecina, ka 98% aptaujāto uzņēmēju uzskata, ka likumdošanas normatīvais regulējums šobrīd ir nestabils.
Ārvalstu investoru piesaisti sekmētu arī papildu prioritāro nozaru noteikšana – izglītība, tekstilapstrāde, tūrisms un medicīna.
Pētījumā secināts, ka Latvijai ir daudzas priekšrocības investoru piesaistei – ģeopolitiskais stāvoklis un algu līmenis. Darba samaksas apjoms Latvijā ir trešais zemākais Eiropā. "Priekš ārvalstu investoriem tas ir pozitīvs rādītājs. Jo zemākas algas, jo izdevīgāk," komentējot ārvalstu investoru piesaisti, saka uzņēmuma Laika Stars investīciju projektu vadītājs Vladislavs Greķis. Kā pozitīvs faktors ir minams arī salīdzinoši vienkāršais un ātrais jaunu uzņēmumu reģistrēšanas process, kā arī interneta ātrums un pieejamība.
Pētījumā iekļautās rekomendācijas tiks iesniegtas jaunās valdības vadītājiem. Šis ir izcils laiks, kad par to runāt, ņemot vērā to, ka jaunajai valdībai ir vēl vismaz divarpus gadi līdz nākamajām vēlēšanām, saka I. Aščuks.