Noraidot vairāk nekā desmitās daļas vēlētāju atbalstītos pensiju likuma
grozījumus, Saeima ir pavērusi ceļu to nodošanai tautas nobalsošanai.
Ja netiks atzīts, ka šie likuma grozījumi ir pretrunā ar Satversmē
noteikto aizliegumu rīkot referendumus par budžetu, šovasar gaidāmi
divi referendumi — gan par pensijām, gan Satversmes grozījumiem.
Tādējādi jautājums būtu nododams referendumam, kaut gan izskanējis viedoklis, ka tautas nobalsošana par to nebūtu rīkojama, jo projekts saistīts ar budžeta izdevumu pieaugumu. Tomēr, kā Dienai aizrādīja SCP pārstāvis, Saeimas deputāts Aigars Štokenbergs, "pusgada garumā nav pieteicies neviens eksperts, kas skaidri būtu pateicis, ka tas nav referenduma jautājums". SCP pirms šī referenduma plānojot plašu kampaņu, apelējot pie jaunu cilvēku atbildības par saviem vecākiem un vecvecākiem. PSP gan neesot naudas ne plakātiem, ne reklāmai televīzijā — tā iztikšot ar pilsoniskajām aktivitātēm un mudināšanu piedalīties tautas nobalsošanā, runājot "no cilvēka uz cilvēku". Opozīcijas partija Jaunais laiks plāno rīkoties līdzīgi, sacīja deputāte Silva Bendrāte (JL).
Tautas nobalsošana varētu notikt priekšpēdējā augusta sestdienā, 23.datumā, vai pēdējā — 30.augustā. Lēmumu CVK gatavojas pieņemt piektdien. Šovasar viens referendums jau ieplānots — tas notiks 2.augustā, kad vēlētājiem būs jāizšķiras par vai pret Satversmes grozījumiem, kas tautai dotu tiesības atlaist Saeimu (šos grozījumus parlaments noraidīja 5.jūnijā).
Pirms lēmuma pieņemšanas par šīs tautas nobalsošanas datumu izskanēja aicinājums abus referendumus rīkot vienā dienā, tā ietaupot valsts līdzekļus (zināms, ka referendums par Satversmes izmaiņām izmaksās virs diviem miljoniem latu). Tomēr CVK steidza nosaukt pirmā referenduma datumu, skaidrojot, ka tas nepieciešams ārzemēs mītošo vēlētāju interesēs, kā arī tālab, ka vasara ir atvaļinājumu laiks — vēlēšanu iecirkņu darbiniekiem laikus vajagot zināt, kad būs jāstrādā. Tomēr izskanējis arī pieļāvums, ka gadījumā, ja abi referendumi notiktu vienā dienā, vēlētāju aktivitāte būtu ievērojami augstāka — par spīti atvaļinājumu laikam, balsotāju, iespējams, būtu pietiekami daudz, lai grozījumus pieņemtu, kas nebūtu pa prātam to kritizētājiem.