Kopumā vidējās tirgus cenas 2009.gada sešos mēnešos, salīdzinot ar
iepriekšējā gada attiecīgo periodu, ir pieaugušas visiem dārzeņiem par
5-10%, izņemot galviņkāpostus, kam cena ir par 5% zemāka.
Būtiskas cenu izmaiņas notikušas mēneša ietvaros. Šī gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, tomātu cenas samazinājušās par
41%, gurķu par 20%, bet sakarā ar jaunās ražas ienākšanu vai arī
produkcijas nepietiekamību tirgū galviņkāpostiem cenas pieaugušas par
8%, lapu salātiem par 19%, burkāniem 100%, galda bietēm 79%,
kartupeļiem 15% un sīpoliem par 80%.
Centra dati liecina, ka ražotāji savas cenas ir pazeminājuši, bet produktu cenas tas nav ietekmējis. I.Gulbe to vērtēja kā ne visai labu tendenci, jo, lai arī pētījumi apliecina, ka pircēji ir gatavi pirkt vietējos produktus par augstākām cenām, tomēr “ir jāsaprot, ka nopirkt var tikai tad, ja maciņā ir nauda”. Lētākas cenas dēļ pircēji drīz var izvēlēties ievestos dārzeņus.
"Skaidrs, ka ražošanas izmaksu samazinājums un asā konkurence ir likusi ražotājiem savas cenas pazemināt. Savukārt patērētāji, attīstoties pārdošanai tirgos, šo cenu samazinājumu nejūt. Psiholoģiski lielāka uzticamība ir svaigam produktam, kas nācis tieši no Latvijas laukiem, kaut gan bieži vien tas tirgū ir iejaukts starp importa produktiem. Bet šis periods nebūs ilgs un arī tirgū cenas sāks samazināties, jo citādi cilvēki tirgū produktus vairs tik daudz neiegādāsies, uzskata Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja.
Būtisko cenu pieaugumu kartupeļiem izskaidro kartupeļu trūkums. Pavasarī, gaidot dižķibeli, daudzi izšķīrās iekopt savu dārziņu un kartupeļus izaudzēt paši. Līdz ar to trūka sēklas kartupeļu, skaidroja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe. Pieprasījums bijis lielāks par piedāvājumu. Cena saglabājas augsta, jo šajā brīdī tirgū parādās vietējie jaunie kartupeļi. Savukārt biešu cena ir pieaugusi, jo gada sākumā apsīka biešu krājumi.
Centrs ir apkopojis dārzeņu cenas Latvijas tirgos.