Vienu pašfoto drīkst
Vēl tikai otrdien iedzīvotājiem ir iespējams pieteikties vēlēšanu novērošanai. Procesu drīkst novērot arī mediji, deputātu kandidāti un CVK pilnvarotie novērotāji. 13. Saeimas vēlēšanas novērot pieteikušies 60 cilvēki no 13 valstīm, kā arī EDSO misija.
Ņemot vērā datu aizsardzības regulu, šogad īpaši aktuāls esot jautājums par tiesībām filmēt un fotografēt vēlēšanu norisi. Visām situācijām vienas atbildes neesot, atzīst Cimdars. "Ierobežojumi neattiecas uz privātpersonām, kas vēlas uztaisīt pašiņu, iemetot zīmi urnā."
Tāpat novērotājs drīkst filmēt un fotografēt vēlēšanu iecirknī, ja viņam ir pilnvara un informācija, kas ir datu apstrādātājs un kā var iesniegt sūdzību. Taču, ja novērotājs dodas līdzi uz vēlētāja dzīvesvietu, filmēt un fotografēt drīkst "tikai ar nepārprotamu vēlētāja piekrišanu", bet slimnīcās un pansionātos šādas darbības ir aizliegtas.
Cimdars arī kliedēja mītu, ka vēlētāju balsis, kas ir nodotas par 5% barjeru nepārvarējušajiem politiskajiem spēkiem, tiek pieskaitītas Saeimā iekļuvušajiem. "Šīs balsis paliek vēsturē. Partijas, kas pārvarējušas 2% barjeru, saņem valsts finansējumu," skaidroja CVK vadītājs.
Šīs vēlēšanas būs īpašas ar to, ka apstiprināts rekordliels iecirkņu skaits ārvalstīs – 121 (salīdzinājumam 2014. gadā 98 iecirkņi). Prognozēts, ka vēlēšanās piedalīsies 36,7 tūkstoši balsstiesīgo ārpus Latvijas, informēja Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta direktore Guna Japiņa, uzteicot diasporas atsaucību un gatavību uzņemties vēlēšanu komisijas locekļu pienākumus. Iecirkņi atrodas visās Latvijas diplomātiskajās pārstāvniecībās, kā arī biedrību namos, draudžu ēkās, privātīpašumos. Balsošana jau pusnaktī pēc Latvijas laika sāksies Japānā, bet noslēgsies Ziemeļamerikas rietumu piekrastes pilsētās, kad Latvijā būs jau plkst. 6 no rīta svētdienā. Nobalsot ārzemēs var arī Latvijas tūristi. Ārvalstīs nodotās balsis tiks pieskaitītas Rīgas vēlēšanu apgabalam. Lai aprēķinātu uz ārzemēm sūtāmo vēlēšanu materiālu skaitu, CVK ņem vērā prognozes, iepriekšējo vēlēšanu un referenduma par valsts valodu pieredzi.
"Esam nosūtījuši optimālo skaitu, bet tas neizslēdz, ka kādā iecirknī ierodas autobuss ar tūristiem vai kori [..] Šādos gadījumos vēlēšanu materiāli tiek sagatavoti uz vietas," teica Cimdars. Tāpat viņš kliedēja bažas par iespējamo kiberuzbrukumu negatīvo ietekmi uz vēlēšanu procesu. "Vēlēšanās vienmēr ir jāparedz variants B un C. Balsošana notiek ar papīra biļeteniem [..] Ja kāda informācijas sistēma nedarbosies, ir jārēķinās, ka rezultātu apkopošana notiks lēnāk, bet balsu skaitīšana notiks jebkurā gadījumā un rezultāts būs uz vietas iecirknī."
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 2. oktobra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Aleksandrs Saulevics
Bez politkorektuma
Amalija