Kā piektdien vēsta Latvijas Avīze, ideja par konkursu radusies, jo šogad Krievijā plaši atzīmēs 65.gadienu kopš Otrā pasaules kara beigām. Saistībā ar konkursu ministre nosūtījusi vēstuli Ārlietu ministrijai (ĀM). T.Koķe Diena.lv skaidro, ka viņu neapmierina, ka konkurss ir lokalizēts Daugavpilī, jo Otrais pasaules karš norisinājies visā Latvijas teritorijā. Tāpat viņai nepieņemami esot tas, ka konkursa valoda ir krievu, turklāt konkursa uzstādījumi nesakrītot ar uzstādījumiem Latvijas izglītības standartos. Tieši šos iebildumus ministre esot izklāstījusi vēstulē ĀM, lūdzot, lai tā "diplomātiskajā kārtībā palīdz risināt šo jautājumu".
Latvijas Avīze, atspoguļojot šo problēmu, norāda: "rodas iespaids, ka ministrei šķiet vieglāk šo incidentu risināt Latvijas un Krievijas divpusējo attiecību līmenī, nevis Latvijas valsts izglītības sistēmas iekšienē". T.Koķe nepiekrīt, ka nerisinātu šo problēmu izglītības sistēmas iekšienē, jo šī jautājuma pētīšanā iesaistīts arī Izglītības kvalitātes valsts dienests. Pēc viņas domām, Latvijas izglītības sistēmai jābūt tik piepildītai, lai neradītu iespēju kādam tajā vēl "iespraukties ar savām ideoloģiskajām interesēm". Tomēr atbrīvot izglītības pārvaldes vadītāju ministrei neesot iespējas, jo tā ir Daugavpils pašvaldības atbildība.
Jāatgādina, ka Daugavpils domniece Rita Strode (LPP/LC) Latvijas Avīzei sacījusi: "Lai skolēni zina arī šo otro vēsturi!"
Minēto jautājumu piektdien tikšanās laikā pārrunājuši arī ĀM valsts sekretārs Andris Teikmanis un Krievijas vēstnieks Latvijas Aleksandrs Vešņakovs, aģentūrai LETA sacījis ĀM preses sekretārs Rets Plēsums. Tomēr viņš nesniedza plašāku informāciju par pušu runāto un iespējamo tālāko ministrijas rīcību.