Vairāki LĀB valdes locekļi pauduši bažas, ka palielinātās pacientu iemaksas samazinās veselības pakalpojuma pieejamību. «Mūsu rīcībā ir daudzu ekspertu viedokļi un prognozes par kritisko situāciju Latvijas slimnīcu budžetos,» vēsta LĀB.
Lai novērtētu, kā jaunā finansēšanas kārtība ietekmē Latvijas iedzīvotāju veselības aprūpi, LĀB no 1.marta veiks situācijas monitoringu un jau pēc divām nedēļām apkopos pirmo pieredzi apaļā galda diskusijā. Latvijas Ārstu biedrība uzskata, ka jau pirmās divas nedēļas dos pietiekami lielu informāciju, lai varētu izdarīt secinājumus.
Monitoringa un pētniecības projektu vadīs ekonomikas doktore, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes docente Antra Sakne.
Diena jau ziņoja, ka no šodienas pacienta iemaksa par veselības aprūpes pakalpojumiem palielināsies, jo stājas spēkā grozījumi noteikumos par veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtību. Par vizīti pie ģimenes ārsta būs jāmaksā viens lats līdzšinējo 50 santīmu vietā, bet pie ārsta speciālista pacienta iemaksa būs pieci lati līdzšinējo divu latu vietā. Tāpat no šodienas būs jāmaksā pieci lati par vienu dienu dienas stacionārā, bet 12 lati par vienu gultas dienu slimnīcā.
Par ārstēšanos Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūrā un Latvijas Infektoloģijas centrā, kā arī aprūpes slimnīcās un slimnīcu aprūpes nodaļās, onkoloģijas un onkohematoloģijas nodaļās, kā arī alkoholisko, narkotisko, psihotropo un toksisko vielu atkarību diagnožu gadījumā būs jāmaksā pieci lati par dienu.
Mainīsies arī cenas dažādiem diagnostiskiem izmeklējumiem, piemēram, plānots, ka ambulatorie pacienti par endoskopiskajiem izmeklējumiem maksās piecus latus, bet par rentgenoloģiskiem izmeklējumiem, ieskaitot kontrastvielu, - divus latus.
Pamatojoties uz pacienta iemaksas palielinājumu, ir noteikts, ka vienā ārstēšanās reizē slimnīcā pacientam nav jāmaksā vairāk par 250 latiem un pacienta iemaksas kopsumma par ambulatorajiem un stacionārajiem veselības aprūpes pakalpojumiem kalendārā gadā nevar būt lielāka par 400 latiem.
Tas nozīmē - ja pacients ir sasniedzis šo pacienta iemaksu summu, ko var apliecināt ar kvītīm vai čekiem, tad viņš var saņemt atbrīvojumu no tālākas pacienta iemaksas maksāšanas konkrētajā ārstēšanas reizē slimnīcā vai kalendārajā gadā, norāda Veselības ministrijā (VM).
Pacientu iemaksas neatšķirsies reģionālajās daudzprofilu un lokālajās slimnīcās, lai pacients pats varētu izšķirties, kurā slimnīcā vēlas ārstēties, kur, pēc viņa domām, ir labāki speciālisti, apstākļi vai pakalpojumi.
Tāpat noteikts, ka, sniedzot stacionāros veselības aprūpes pakalpojumus, slimnīca papildus pacienta iemaksai var iekasēt pacienta līdzmaksājumu ne vairāk kā 30 latu apmērā par vienā stacionēšanās reizē operāciju zālē veiktajām ķirurģiskajām operācijām.
Grozījumi paredz no pacientu iemaksas atbrīvotajām iedzīvotāju kategorijām svītrot trūcīgās personas, jo veselības aprūpes budžetā nav paredzēts finansējums sociālo funkciju nodrošināšanai, bet ar 1.grupas invalīdiem paplašināts to pacientu loks, kuri valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus saņems, nemaksājot pacienta iemaksu.
VM skaidro, ka trūcīgām personām pacientu iemaksas būs jāsedz 50% apmērā.