Pēc viņa stāstītā, lielākā daļa no mirušajiem slimības sākumā pie ģimenes ārsta nevērsās, viņi ar slimību cīnījās paši. Ja arī kāds bija vērsies pie ārsta, lielākā daļa nebija saņēmuši pretvīrusu terapiju. Kā norāda centra pārstāvis, antivirālie medikamenti jāsāk lietot slimības pirmajās 24 stundās, jo šajā laikā izšķiras slimnieka liktenis.Tāpat viņš norāda, ka visi mirušie bija sociāli aktīvi cilvēki, viņu vidū nebija bezdarbnieku, tātad viņiem bija līdzekļi vizītei pie ārsta. Lielākajai daļai mirušo nebija hronisku saslimšanu, tātad viņi pirms tam bija veseli. Tikai nelielai daļai bijis cukura diabēts, aptaukošanās, sirds un asinsvadu saslimšanas, plaušu slimības, stāsta J.Keišs.
Uz jautājumu, vai var apgalvot, ka pandēmiskā gripa ir beigusies, viņš
atbild atturīgi. "Es negribu teikt, ka mēs varam tai pielikt punktu. Var
gadīties, ka nāks otrs pacēluma vilnis. To neviens nevar pateikt,"
spriež J.Keišs. Viņam pašam šķiet, ka viļņa nebūs, tomēr garantiju
neesot.
Vērtējot epidēmiju, kas piemeklēja Latviju, viņš secina, ka lielākajai
daļai slimība noritēja viegli, vienai daļai – pat ļoti viegli. No tā var
secināt, ka nav īsti zināms, cik cilvēku šo slimību pārslimoja, jo tie,
kas sasirga ļoti viegli, pie ārsta negāja, ārstējās mājās, un viss
beidzās labi.
Tiek uzskatīts, ka Latvijā pandēmisko gripu varētu būt pārslimojuši
apmēram 12% iedzīvotāju. Pēc J.Keiša teiktā, pārsvarā slimoja jaunieši,
kuriem acīmredzot nebija imunitātes pret gripas vīrusu, un tāpēc viņi
pret to bija salīdzinoši uzņēmīgāki. Tomēr sasirga arī gados vecāki
ļaudis.
Gandrīz visu mirušo cilvēku vīrusu paraugi tikuši aizsūtīti uz Eiropas laboratorijām, kur tos var izpētīt pamatīgāk nekā Latvijā. Kā informē centra pārstāvis, tika konstatētas noteiktas vīrusu izmaiņas, kuras varēja veicināt smagos saslimšanas gadījumus. Šīs izmaiņas vīrusam var piešķirt lielākas spējas radīt audu bojājumus, tajos dziļāk iekļūstot.
Viņaprāt, pārdomu vērti dati ir arī tajā ziņā, ka to mirušo pacientu audos, kuri bija saņēmuši Tamiflu, pat pēc nāves tika atrasts gripas vīruss. "Tātad šis vīruss ir ārkārtīgi dzīvotspējīgs un organisms ar to netiek galā bez mediķu iejaukšanās. Ja mēs jums parādītu, kāda izskatās šāda smaga gripas slimnieka plaušas, jūs redzētu, ka tās ir kā viens liels gaļas gabals, kur vairs nav alveolu – struktūru, kas nodrošina skābekļa nokļūšanu organismā, tāpēc cilvēks nosmok," skaidro ārsts.