Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +5 °C
Skaidrs
Piektdiena, 15. novembris
Undīne, Leopolds, Unda

Latvijā pieaug saslimstība arī ar difteriju

Šogad Latvijā ar difteriju miruši divi cilvēki un kopumā saslimstība ar šo slimību, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, pieaugusi. Aģentūra BNS Sabiedrības veselības aģentūrā uzzināja, ka gada pirmajos astoņos mēnešos Latvijā reģistrēti 17 saslimušie ar difteriju, savukārt pērn šajā pašā laika posmā slimojuši septiņi cilvēki. Pērn visā gadā Latvijā reģistrēti 18 saslimušie.

Latvijas Infektoloģijas centra vadītāja Baiba Rozentāle aģentūrai BNS paskaidroja, ka difterijas vīruss Latvijā ienāca 90. gadu sākumā no Krievijas. Pirms tam aptuveni 20 gadu tas Latvijā necirkulēja, tāpēc pieaugušajiem, kas vecāki par 25 gadiem, imunitātes pret šo infekciju nebija. 90. gadu vidū valstī tika izvērsta apjomīga vakcinācijas kampaņa, ko vēlāk pārņēma ģimenes ārsti.

"Taču infekciju iespējams ierobežot tikai tad, ja pret difteriju ir vakcinēti vismaz 85% pieaugušo. Bērni Latvijā tiek vakcinēti, taču no pieaugušajiem pret difteriju ir vakcinēti aptuveni 60%," sacīja Rozentāle.

Tā kā difterija izplatās gaisa pilienu veidā, vislielākais risks inficēties ir cilvēkiem blīvi apdzīvotās vietās un lielākajās pilsētās.

"Vakcinācija pret difteriju ir pilnīgi bez maksas, taču iedzīvotāji šo pakalpojumu izmanto maz. Vairākums neattiecina to uz sevi, kā arī neapzinās, ka infekcija izplatās gaisa pilienu veidā un var skart jebkuru," norādīja Infektoloģijas centra vadītāja.

Viņa arī uzsvēra, ka, kaut arī vairākums saslimušo izārstējas, slimība noris ļoti smagā formā. Ja pašlaik Latvijā cirkulējošajam A hepatītam ir arī saslimšanas vieglās formas, tad difterija parasti noris vidēji smagā vai smagā formā.

Rozentāle sacīja, ka difterijas vīruss Latvijā cirkulē visu laiku un to var pārnēsāt pat cilvēks, kuram ir imunitāte pret to. Taču tas gaisa pilienu veidā var skart tos cilvēkus, kam imunitātes nav.

"Nevar teikt, ka tā būtu maznodrošināto slimība, jo tā var skart ikvienu. Pēc difterijas pārslimošanas nepaliek imunitāte, tāpēc cilvēks jāvakcinē arī pēc tam," teica Rozentāle un norādīja, ka Lietuvā un Igaunijā saslimstība ar difteriju nav tik augsta.

Difterija ir akūta infekcijas slimība, kam raksturīgs iekaisums un plēvaini aplikumi uz gļotādas vai ādas, kā arī organisma smaga, vispārēja intoksikācija.

Tās infekcijas avots ir ar difteriju slims cilvēks, kā arī vesels cilvēks - baktērijas nēsātājs. Visbiežāk cilvēka organismā difterijas nūjiņas nokļūst caur mandelēm, rīkles un deguna gļotādu. Ar difteriju var inficēties, ieelpojot gaisu, kas satur mikroskopiskus pilienus ar baktērijām, kuras runājot, klepojot vai šķaudot izplata difterijas slimnieks vai mikrobu nēsātājs. Tādā veidā var inficēties darbavietā, veikalā, sabiedriskajā transportā un citās sabiedriskās vietās.

Difterijas ārstēšana noris vieglāk, ja tiek sākta laikus. Pat vieglas slimības formas var izraisīt grūti ārstējamas komplikācijas, un ārstēšana šādā gadījumā var ieilgt pat vairākus mēnešus. Nav garantijas, ka neiestāsies invaliditāte. Difterijas slimnieka pilnvērtīga ārstēšana iespējama tikai slimnīcā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Saeima iesaldē atalgojumu valdēs un padomēs

Lai uz diviem gadiem iesaldētu atalgojumu valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdēs un padomēs, Saeima vakar galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus Publiskas pers...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas