„Latvija ir maza valsts un Latvija baidās kā iebiedēta vārna no katra krūma. Tai nav bijis savs viedoklis. Tā pielāgojas aliansēm. Bet tas ir ļoti stiprs cilvēktiesību pārkāpums, kas jāsoda nevis administratīvi, bet jāatbild – līdz pat pārstāvja izraidīšanai no Apvienoto Nāciju Organizācijas,” sacīja Latvijas romu apvienības „Nēvo Drom” vadītājs Anatolijs Berezovskis.
Valstu skaits ar noraidošu attieksmi pret čigāniem palielinās. Arī Somija, līdzīgi kā Francija apsver iespēju izraidīt no valsts čigānus, kas iebraukuši no Austrumeiropas. Dānija un Zviedrija jau aizliegušas čigānu ubagu iebraukšanu, bet īpašu neiecietību šī tauta izjūtot Čehijā un Slovākijā.
Latvijas romu pārstāvis šaubās, vai Latvijā varētu izveidoties tāda pati situācija kā Rietumeiropas valstīs. Tomēr ar būtisku diskrimināciju čigāni sastopas arī Latvijā.
Statistikas dati liecina, ka Latvijā dzīvo 8500 čigānu. Viņi paši gan apgalvo, ka to skaits ir lielāks – teju 12 000. Turklāt aptuveni 94% ir Latvijas pilsoņi. No 12 000 Latvijā dzīvojošajiem čigāniem legāli strādājot vien kādi 5-10%.
Saskaņā ar Latvijas Cilvēktiesību centra pētījumu 70% Latvijas iedzīvotāju nekad nav saskārušies ar čigāniem, tomēr vairāk nekā 50% - kategoriski atsakās dzīvot viņiem kaimiņos.