Mazās Patrīcijas māmiņa Jekaterina Ansone ir topošā mediķe, kura ļoti labi zināja, kas viņai grūtniecības laikā no valsts pienākas. Liels bija viņas pārsteigums, kad ejot uz „Veselības namu – 5”, kuram ir līgums ar Veselības norēķinu centru, viņai nauda prasīta arī pēc pirmās vizītes, kurā grūtniecība konstatēta un pirmajām analīzēm, par ko Jekaterina samaksāja Ls 4,5. Arī nākamajos mēnešos viņai par analīzes ņemšanu no pirksta prasīti 45 santīmi, bet no vēnas Ls 3.
„Veselības nama – 5” direktore Maija Brošas skaidrojums, kāpēc viņas vadītajā iestādē tiek prasīta nauda no grūtniecēm par laboratoriskajiem izmeklējumiem, ir sarežģīts. Nozīme esot gan tam, ka grūtniecei ģimenes ārsts esot citā veselības aprūpes iestādē, gan tam, ka „Veselības nama 5” laboratorijā neveic sarežģītas bioķīmiskās analīzes. Tāpēc asins nodošana, šeit uz vietas esot uzskatāma grūtniecei kā papildus pakalpojums.
„Valsts norēķinu centrs neapmaksā analīžu noņemšanu. Tāpēc grūtniecei tas ir kā papildus priekšrocība, ka viņa tepat var nodot analīzes un, ka rezultātus saņemt tepat uz vietas viņas ārsts un viņai nekur nav jāiet,” sacīja M. Broša.
Veselības norēķinu centra pārstāvis Toms Noviks gan norāda, ka analīzes nodošanas process un tam vajadzīgie materiāli netiek dalīti sastāvdaļās. „Visas pacienta iemaksas tiek segtas no valsts budžeta līdzekļiem, gan analīzes, gan viss pārējais,” skaidroja T. Noviks.
Maija Broša kategoriski noliedz, ka par veiktajām analīzēm galu galā samaksā gan paciente, gan valsts.
No Jekaterinas tika paprasīts arī Ls 1 par mātes pasi, ko apmaksā valsts. Kamēr „Veselības nama 5” direktore norāda, ka nu jau kādu laiku viņas vadītajā iestādē, par mātes pasi nav jāmaksā, „Top 10” veiktā aptaujā ģimenes portālā „Cālis” atklājas, ka atsevišķās medicīnas iestādēs, kurām ir līgums ar veselības norēķinu centru, pieprasītā summa par mātes pasi svārstās līdz pat Ls 10.
Aptaujā topošās māmiņas norāda, ka, lai iekasētu naudu no grūtniecēm mediķu fantāzijai nav robežas. Kādai grūtniecei Talsos, kas gaidīja dvīņus, paziņots, ka valsts apmaksā ultrasonogrāfiju tikai vienam bērniņam un par otru jāmaksā vecākiem pašiem. Dobelē ārsti prasījuši Ls 10 no ģimenes par vīra klātbūtni ultrasonogrāfijā. Nauda prasīta arī par vizītēm sasitībā ar grūtniecību pie speciālistiem ar ģimenes ārsta nosūtījumu, kā arī par bērna sirdstoņu klausīšanos ar aizbildinājumiem par pārsniegtām kvotām.
„Reizēm mediķi dara to, kas ienāk prātā,” atzīst Veselības inspekcijas direktors Egils Harasimjuks, kurš šos ārstu pieprasītos maksājumus dēvē par nepamatotiem.
Saistībā ar apšaubāmiem pieprasījumiem grūtniecēm maksāt par sniegtajiem pakalpojumiem Veselības inspekcijā šogad saņemtas 11 rakstiskas sūdzības un 26 zvanus. Piecos gadījumos veselības aprūpes iestādēm nauda - kopā Ls 216 - grūtniecēm ir bijusi jāatmaksā. Pret vienu iestādi, kuras vārdu Harasimjuks atsakās minēt, ierosināta administratīvā lieta.
„Visos šajos gadījumos, kad nauda jāatmaksā jau ir lieta apakšā. Bet vispirms jau ir brīdinājuma laiks un ja nekas nemainās, tad sods,” sacīja Veselības inspekcijas vadītājs.
Tikmēr Rīgas Stradiņu Universitātes pasniedzēja Solvita Olsena uzskata, ka pret šādiem gadījumiem, kad no grūtniecēm par pamatpakalpojumiem tiek pieprasīts līdzmaksājums, ir jāvēršas daudz skarbāk, proti, jāiestājas kriminālatbildībai. „Nav jau svarīgi vai tie ir santīmi vai 500 lati, tā ir divkārtīga naudas prasīšana par to pašu pakalpojumu,” uzsver S. Olsena.
Lai izbēgtu no situācijas, kad grūtniecei jāmaksā nepamatoti, valsts institūcijas aicina pašas topošās māmiņas sekot līdzi par ko nauda tiek prasīta un, ja nepieciešams, meklēt palīdzību valsts inspekcijā vai veselības norēķinu centrā.
Pēc Olsenas domām, tas ir absurds, ka par medicīnas iestādes godaprāts jāizsver pašai grūtniecei. Minētie gadījumi labi parādot, ka kāds īsti labi nedara savu darbu. „Veselības ministrija nenodrošina kontroli, arguments, ka grūtniecei pašai visam jāseko līdzi un jāsniedz sūdzība ir prettiesisks no valsts tiesību viedokļa,” norāda eksperte.
Veselības ministrija atzīst, ka tai nav citas alternatīvas, kā izskaust nelikumīgu naudas iekasēšanu, kā vien Veselības inspekcija. Tai, savukārt, nepietiek resursu, lai veiktu pārbaudes visās medicīnas iestādēs bez konkrētām sūdzībām.
Arī Veselības norēķinu centrs atklāj, ka tā sistēmā neparadās informācija par dubultu viena pakalpojuma apmaksu. Ministrijas pārstāve Egita Pole norāsa, ka šādā situācijā varētu līdzēt komunikācijas uzlabošanu.