Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Pirmdiena, 23. decembris
Viktorija, Balva

Ministriem neizdodas vienoties par ētikas vadlīnijām politiķiem

Valdības komiteja šodien tā arī nepieņēma lēmumu par Tieslietu ministrijas (TP) izstrādāto ētikas vadlīniju projektu valsts pārvaldes un pašvaldību amatpersonām, kuras iesaistās politiskajā darbībā.

Par sagatavoto dokumentu starp ministriem izvērtās plašas diskusijas un viedokļu apmaiņa.

Tā, piemēram, ar skaļiem aplausiem tika pavadīti TM pārstāvju skaidrojumi, ka ētikas vadlīniju sagatavošanā tikusi apkopota Indonēzijas pieredze šajā jomā.

Pēc vairāku ministru domām, piedāvātais ētikas regulējums ir pārāk nekonkrēts, jo, lai izvairītos no neētiskas darbības novērtējuma, ministriem priekšvēlēšanu laikā būtiski nāktos pārskatīt savu darba kārtību un tikšanās vai pilnībā atcelt preses relīžu sūtīšanu.

Valdības komiteja nolēma, ka divu nedēļu laikā visas ieinteresētās ministrijas var iesniegt savus papildinājumus un priekšlikumus, kuri tiks apkopoti mēneša laikā.

Izstrādāto ētikas vadlīniju mērķi bija nodalīt valsts un pašvaldību pārvaldes amatpersonu amata pienākumu pildīšanu no to politiskās darbības, novērst valsts un pašvaldību resursu nepamatotu izmantošanu politiskiem mērķiem, kā arī noteikt politiskajā darbībā iesaistītu valsts un pašvaldību pārvaldes amatpersonu profesionālās ētikas principus.

Paredzēts, ka šīs ētikas vadlīnijas attieksies uz politiskajā darbībā iesaistītām valsts pārvaldes un pašvaldību amatpersonām. "Politiskā darbība ētikas vadlīniju izpratnē ir biedra statuss politiskā partijā, politisko partiju apvienībā vai vēlētāju apvienībā vai vadoša amata ieņemšana politiskā partijā, politisko partiju apvienībā vai vēlētāju apvienībā, kā arī politiska amata ieņemšana vai kandidēšana vēlēšanās, lai ieņemtu politisku amatu, vai cita veida apzināta iesaistīšanās politisko procesu ietekmēšanai," teikts izstrādātajā vadlīniju projektā. Tāpat vadlīnijas attieksies arī uz politiskajā darbībā neiesaistītām valsts pārvaldes un pašvaldību amatpersonām.

Ētikas vadlīnijas satur labas prakses un uzvedības ieteikumus politiskai amatpersonai un pārvaldes amatpersonai, pildot amata pienākumus. Īpaši strikti ētikas vadlīnijas ievērojamas priekšvēlēšanu periodā un saistībā ar priekšvēlēšanu aģitāciju, teikts izstrādātajā dokumentā. Vadlīniju projekts paredz, ka politiskai amatpersonai un pārvaldes amatpersonai būs jāatturas no darbības, kas varētu tikt uzskatīta par neatbilstošu ētikas vadlīnijām. Ja ētikas vadlīnijās nav minēta konkrētā situācija, tiks piemēroti noteiktie principi un analoģija, lai sasniegtu ētikas vadlīniju mērķi.

Vadlīnijās atrunāti dažādi ieteikumi politiskai amatpersonai. Dokumentā paredzētas, piemēram, tādas sadaļas kā "Valsts pārvaldes resursu nepamatotas izmantošanas aizliegums", "Politiskās amatpersonas pārvaldes amata priekšrocību neizmantošana politiskās karjeras sekmēšanai", "Politiskās amatpersonas komunikācija ar sabiedrību pārvaldes amata ietvaros", "Publicitātes kampaņas par valsts pārvaldes resursiem" un citas.

Ētikas vadlīniju projektā teikts, ka valsts pārvaldes resursus nav pieļaujams izmantot politiskiem mērķiem, izņemot, ja normatīvie akti to atļauj. Piemēram, nav pieļaujams izmantot valsts pārvaldes resursus partijas darbības nodrošināšanai, priekšvēlēšanu aģitācijai, vēlēšanu kampaņai vai darbībām, kas varētu tikt uzskatītas par orientētām uz minētajiem mērķiem.

Vadlīnijas paredz noteikt politiskai amatpersonai aizliegumu izplatīt informāciju par partiju vai politisko amatpersonu, izmantojot valsts pārvaldes resursus, piemēram, nav pieļaujama priekšvēlēšanu aģitāciju saturošas informācijas izsūtīšana kopā ar valsts pārvaldes korespondenci vai priekšvēlēšanu aģitāciju saturošas informācijas izdošana par valsts pārvaldes resursiem.

Tāpat vadlīnijās paredzēts, ka politiskai amatpersonai jānošķir politiskā darbība no pārvaldes amata pienākumu izpildes, tāpēc politiska amatpersona nedrīkst no valsts pārvaldes budžeta līdzekļiem apmaksāto darba laiku izmantot partijas darbības, priekšvēlēšanu aģitācijas vai vēlēšanu kampaņas organizēšanai.

Saskaņā ar izstrādātajām ētikas vadlīnijām politiskai amatpersonai arī būtu jāatturas no liela daudzuma apbalvojumu, atzinību vai godalgu piešķiršanas tās padotībā esošu vai ar tās pārvaldes sfēru saistītu institūciju amatpersonām vai darbiniekiem. Šis aizliegums sevišķi attiektos uz priekšvēlēšanu laiku.

Tāpat vadlīniju projektā paredzēts, ka gadījumā, ja sabiedrības informēšanas pienākumu vienlīdz labi var veikt gan politiska amatpersona, gan politiskajā darbībā neiesaistīta persona, tad priekšvēlēšanu periodā politiskai amatpersonai pēc iespējas vēlams minētos pienākumus uzticēt politiskajā darbībā neiesaistītai personai.

Izstrādātajā dokumentā paredzētas arī citas uz politikā iesaistītu valsts un pašvaldību amatpersonu darbību attiecināmas ētikas normas.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas