Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +7 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

Organiskās sisntēzes institūtu pagaidām neprivatizēs

AS “Grindeks” varētu apsvērt Organiskās Sintēzes Institūta (OSI) iegādi, ja tāda iespēja pastāvētu, portālam Diena.lv teic zāļu ražošanas uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Jānis Romanovskis. Savukārt OSI direktors Ivars Kalviņš tajā saskata daudzus negatīvus aspektus, kas ietekmētu gan Latvijas ekonomiku, gan zinātni. “Mēs esam pārāk lieli, lai mūs privatizētu,” viņš teic.

Grindeks ar institūtu vienojot “ilggadēja un veiksmīga sadarbība”, teic J.Romanovskis. Ja tāda iespēja pastāvētu, OSI iegādes mērķis būtu zinātniskās darbības un farmācijas apvienošana. “Mēs izvērtējam iespējas, kā paplašināt savu sadarbību – kopīgi tiek izskatīti jautājumi par vairāku patentaizsargātu un patentbrīvu produktu izstrādi un to komercializācijas procesa uzsākšanu. Tāpat ar OSI ir arī panākta savstarpēja vienošanās par iesaistīšanos Mildronāta® klīnisko pētījumu programmā Ķīnā,” saka AS Grindeks valdes priekšsēdētājs.

“Mēs neesam nodoti privatizācijai,” sarunā ar portālu Diena.lv pirmkārt uzver OSI direktors. Institūts uzņēmumam Grindeks esot “stipri par lielu”. OSI strādā aptuveni 300 darbinieku, bet farmācijas kompānijā – tuvu 800. tāda kombinācija neesot nekur pasaulē.

OSI izpilda visus Grindeks pasūtījumus, tomēr viņu kapacitāte esot daudz lielāka. “Runāt par to, ka Grindeks spētu finansēt vairāk nekā šobrīd, būtu pārlieku liels optimisms,” uzskata I.Kalviņš.   

Institūta iegāde būtu neizdevīga gan valsts ekonomikai, gan zinātnei, pauž tā direktors. Latvijā ir vismaz divdesmit farmācijas un ķīmijas uzņēmumi, kuriem nepieciešama OSI palīdzība. “Ja būsim Grindeks uzņēmums, pārējiem jākar zobi vadzī,” saka I.Kalviņš. Latvijas uzņēmumiem piedāvātās cenas šobrīd  līdzinoties pašizmaksai. Institūtam kļūstot par privātuzņēmumu, tās būs jāaizmirst. Tāpat OSI ir galvenā bāze jauno ķīmiķu izglītošanā, kur praksi vienlaicīgi iziet līdz pat 100 studentiem.

Visdrīzāk pazustu arī ārzemju pasūtījumi, kas patlaban sastāda 60% no visa apjoma. “Daudzi mūs zina kā partneri, kuram var uzticēt intelektuālo un komercinformāciju. Nevar cerēt, ka, kļūstot par Grindeks sastāvdaļu, ārzemju kompānijas uzticēs jaunu produktu izstrādi. Tādu brīnumu nav,” teic I.Kalviņš.

Saskaņā ar Zinātniskās darbības likumu, OSI ir valsts zinātniskais institūts – atvasināta publiska persona, kas atrodas Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pakļautībā, informē IZM pārstāve Dace Jansone-Klasiņa. Ar patreizējo statusus institūtu kādam privātuzņēmumam nav iespējams iegādāties. Statusa maiņa būtu IZM un paša institūta kompetence, tomēr ministrijā šāda iespēja līdz šim nav apspriesta.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas