Abas puses arī pārrunāja budžeta veidošanas principu nozīmi valsts naudas pārdomātā un pamatotā plānošanā, jo īpaši jomās, kuras skar veselības aprūpi, izglītību un ekonomikas attīstības stimulēšanu nākotnē.
Sarunas gaitā puses bija vienisprātis par lietderību nākotnē tikties arī Valsts prezidenta un biedrības Latvijas attīstībai konstitucionālo ekspertu darba grupām, lai apmainītos viedokļiem par valsts pārvaldības sistēmas uzlabošanai piemērotākajiem risinājumiem un likumdošanas izmaiņām, kas tam nepieciešamas.
E.Repše pēc tikšanās žurnālistiem sacīja, ka šodien ar prezidentu tika pārrunāti daudzi jautājumi, bet pamata tēma bija valsts pārvaldes darba uzlabošana. "Mēs vienojamies arī, ka par citām tēmām mēs satiksimies nākamās reizes un pārrunāsim arī sīkāk gan izglītību, gan veselības aprūpi, gan ekonomiku un ražošanu," piebilda E.Repše, ziņo LETA.
Viņi ar prezidentu esot pārrunājuši, kādā veidā valdību padarīt par "atbildīgu un stratēģiski strādājošo politikas noteicēju" un nodrošināt stabilitāti, kā arī novērst situāciju, ka valdības mainās pārāk bieži, bet nomainīt atsevišķu ministru, kurš strādā slikti, nomainīt gandrīz nav iespējams, jo jārēķinās ar visas koalīcijas interesēm un ultimātiem. Repše piebilda, ka Ministru prezidents pēc Satversmes gara aicina ministrus savā komandā, bet pēc būtības ministrus nosaka koalīcija, tāpēc valdības vadītājs faktiski nevar uzņemties atbildību par valdības darbu kopumā.
E.Repše klāstīja, ka būtu jāpalielina premjera pilnvaras, lai viņš "ietekmīgi un drosmīgi" strādātu un viņam būtu iespēja veidot patiešām savu komandu un uzņemties pilnu atbildību par tās darbu, kā arī nomainīt ministru, neizraisot "šūpošanos koalīcijā". Būtu ļoti labi, ja šīs reformas izdotos īstenot pirms vēlēšanām, lai jauna valdība sāktu strādāt pēc jauniem principiem, piebilda E.Repše.
Viņš arī norādīja, ka ar prezidentu vienojās sadarboties šajā jautājumā, jo "Latvijā mums visiem jāliek spēki kopā, lai varētu panākt būtiskus uzlabojumus nākamajos gados valsts pārvaldē un tautsaimniecībā". Turklāt arī konstitucionālo tiesību ekspertu neesot tik daudz un viņi strādā pie līdzīgām idejām gan pēc prezidenta iniciatīvas izveidotajā ekspertu grupā, gan biedrības paspārnē. Repše uzsvēra, ka ļoti daudzi priekšlikumi valsts pārvaldes darba uzlabošanai bija "stipri līdzīgi", un sarunā ar prezidentu panākta vienošanās par to, ka speciālisti tiksies ekspertu grupu līmenī, lai "varētu nākt jau ar saskaņotiem priekšlikumiem, kurus mēģināt īstenot parlamentā".
Tāpat Valsts prezidents ir gatavs uzklausīt biedrības pārstāvju viedokli arī par citiem šodienas sarunā skartiem Latvijas valsts attīstībai stratēģiski nozīmīgiem jautājumiem.
Vienlaikus Valsts prezidents pauda gatavību konkrētus valsts attīstībai nozīmīgus priekšlikumus pārrunāt arī ar citiem politiskajiem spēkiem, ja kāds nāktu klajā ar šādu priekšlikumu.
(ziņa papildināta ar 4.-7.rindkopu)