Līdzīgs vērtējums izteikts par Ungāriju.EK atzīst, ka līdz šim padarītais ļauj prognozēt, ka 2009.gada deficīts būs tuvu 10% no IK, bet šo skaitli nepārsniegs. Tas atbilst noteiktajiem mērķiem. Savukārt Saeimas apstiprinātajam 2010.gada budžetam vajadzētu ļaut sasniegt 2010.gadam nosprausto budžeta deficīta mērķi 8,5 % apmērā no IK. Turklāt finanšu sektora uzraudzība ir pietiekami nostiprināta, secina EK.
Attiecībā uz laiku pēc 2010.gada arī jau paredzēti vairāki konsolidācijas pasākumi, norāda komisija. Tā turpinās rūpīgi uzraudzīt budžeta tendences Latvijā, kā arī maksājumu bilances atbalsta uzraudzības kontekstā, teikts EK pārstāvniecības Latvijā paziņojumā. 3% deficīts Latvijai jāsasniedz līdz 2012.gadam, liecina paziņojums.
EK labvēlīgais ziņojums par Latvijas īstenoto programmu finanšu grūtību pārvarēšanai ir apliecinājums tam, ka Latvijas ekonomikas stabilizācijas programma tiek sekmīgi īstenota un valsts budžeta deficīta samazināšana norit atbilstoši plānotajam. Tāpat tas ir arī pozitīvs signāls starptautiskajam finanšu tirgum, kas ļauj prognozēt pakāpenisku Latvijas kredītreitinga paaugstināšanos, vērtē premjers Valdis Dombrovskis (JL).
"Ir skaidrs, ka valsts kredītreitinga nostabilizēšana ir valstiska līmeņa prioritāte, kas dos pozitīvu impulsu tautsaimniecībai, uzlabos investīciju vidi Latvijā, veicinās eksportu un ļaus atjaunoties kreditēšanai," piebilst premjers. Viņš paredz, ka šī gada laikā to nozaru skaits, kas uzrādīs pieaugumu, turpinās palielināties. Līdz ar to ekonomikas lejupslīdes temps, kas pērnā gada nogalē vēl bija samērā straujš, ievērojami mazināsies, bet šī gada otrajā pusē tiek prognozēta izaugsmes atjaunošanās.
Valdības šā gada galvenais uzdevumus būšot darbs pie ekonomikas sildīšanas pasākumiem un nodarbinātības jautājuma, jo bezdarbs patlaban ir lielākā sociālā problēma.
Arī finanšu ministrs Einars Repše (JL) ir gandarīts, ka Komisija pozitīvi un atzinīgi novērtē
Latvijas sasniegto budžeta deficīta samazināšanā un īstenotajā konsolidācijā. "Kopumā
Komisijas veiktais novērtējums ir korekts un objektīvs, kā arī tas ir saskaņā
ar valstī realizētajām reformām un atbilst ekonomikas stabilizācijas programmai
un noslēgtajām vienošanām ar starptautiskajiem donoriem. Šobrīd Latvijas ekonomikā vērojamas stabilizācijas
pazīmes. Finanšu tirgi ir atguvuši uzticību, procentu likmes ir atgriezušās
pirmskrīzes līmenī," optimistisks ir E. Repše.
EK vērtēja arī Lietuvas, Maltas un Ungārijas rīcību, reaģējot uz ieteikumiem par pārmērīga budžeta deficīta novēršanu. Lietuvai un Maltai EK ierosina pagarināt pārmērīga deficīta novēršanas termiņu. Lai gan abas dalībvalstis ir rīkojušās efektīvi, deficīta ierobežošana iepriekš noteiktajos termiņos vairs nav uzskatāma par reāli iespējamu, ņemot vērā ekonomiskās situācijas ievērojamo pasliktināšanos, skaidro EK. Tā uzskata, ka Maltai termiņu ir pamatoti pagarināt līdz 2011.gadam, bet Lietuvai - līdz 2012.gadam.
EK pārmērīga budžeta deficīta novēršanas procedūru Maltā, Lietuvā un Latvijā ierosināja uzsākt 2009.gada pavasarī, pamatojoties uz to, ka 2008.gadā budžeta deficīts minētajās valstīs pārsniedza 3%. Attiecībā uz Ungāriju, kurā pārmērīga budžeta deficīta novēršanas procedūra tiek īstenota kopš 2004.gada, EK, ņemot vērā ekonomiskās situācijas pasliktināšanos, ierosināja noteikt jaunu termiņu noteiktā deficīta apjoma sasniegšanai.
(papildināta ar 8. rindkopu)