Sarunā ar Ķīnas prezidentu V.Zatlers pieminēs arī Tibetas jautājumu, Dienai pastāstīja prezidenta padomnieks ārlietu jautājumos Andris Pelšs. Viņš skaidroja, ka V.Zatlers Hu Dziņtao norādīs uz dialoga nepieciešamību starp Ķīnu un Tibetu, kā arī uzsvērs kultūras un reliģiskās dažādības nozīmi.
“Ņemot vērā Ķīnas lomu globālajā ekonomikā, kā arī šīs valsts starptautisko ietekmi, iespēja tikties ar Ķīnas prezidentu bija jāizmanto,” uzsvēra A.Pelšs. Viņš arī piebilda, ka V.Zatlera nostāja ir tāda, ka “daudz labāk ir pārrunāt problēmas, nekā tās ignorēt”.
Pēc A.Pelša vārdiem, par šo tikšanos interesi esot izrādījušas abas puses un tajā pārsvarā tiks pārrunāti divpusējo attiecību jautājumi. Prezidentu saruna gan būšot salīdzinoši īsa.
Saeimas ārlietu komisijas vadītājs Andris Bērziņš (LPP/LC) Dienai norādīja, ka tikšanās “būs laba iespēja tieši un nepastarpināti paust bažas par cilvēktiesībām”. Plašākus komentārus no A.Bērziņa otrdien neizdevās iegūt.
Savukārt komisijas deputāte Sandra Kalniete (PS), kura parakstīja arī deklarāciju Par atbalstu Tibetai, ko Saeimas vairākums noraidīja, sarunā ar Dienu vērtēja, ka gaidāmā tikšanās notiks tikai tāpēc, ka to prasa protokols. Ja valstī uzturas citas valsts prezidents, vienmēr mēģina atrast iespēju tikties un to pašu darīšot Ķīnas prezidents. “Protams, tikties vajag, taču tāpēc nebija jābrauc uz olimpiādes atklāšanu, jo šāda veida tikšanās Ķīnas prezidentam būs ar daudzu valstu vadītājiem, izmantojot to, ka viņi atrodas Ķīnā,” teica deputāte. Tomēr S.Kalniete sagaida, ka V.Zatlers ar Ķīnas prezidentu runās par cilvēktiesību stāvokli Ķīnā un par demokrātisko brīvību ieviešanu “kaut jel kādā mērā”.
No 6. līdz 14. augustam V.Zatlers uzturēsies Ķīnā, kur apmeklēs
olimpiskās spēles. V.Zatlers lielāko uzmanību veltīšot Latvijas
sieviešu basketbola izlasei un plāno būt klāt nozīmīgākajās spēlēs.