Labklājības ministrija ir saņēmusi četrus iesniegumus par pensijas ieturētās daļas ziedošanu valstij, portālu Diena.lv piektdien informē ministrijā. Iesniegumi tiks pārsūtīti Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūrai. Tehniski šo naudu var pārskaitīt valstij, iepriekš minēja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča. Viens pensionāra iesniegums no valsts tomēr neprasīt nopelnīto ir iesniegts ST.
Atgādinām, ka vasarā ST vērsās vairāki tūkstoši pensionāru, kuri budžeta cirpšanā uz pensionāru rēķina bija saskatījuši pretrunas ar vairākiem Satversmes pantiem. Likums, kas stājās spēkā 1.jūlijā, paredzēja vecuma un izdienas pensiju samazināšanu par 10%, savukārt strādājošo pensionāru pensiju samazināšanu — par 70%. ST to atzina par nelikumīgu lēmumu un uzdeva naudu atmaksāt.
Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētāja Aina Verze atteikšanos no nopelnītā raksturoja kā ļoti individuālu un subjektīvu vēlmi. "Nosaukt šādu rīcību par varonību būtu kļūda," vērtēja A.Verze. Rīcība esot uzteicama, taču ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar aicinājumiem pensionāriem pievienoties. Šādi rīkoties varot cilvēki, kuri jūt finansiālu stabilitāti, taču starp pensionāriem tādu esot maz.
„Mans viedoklis par šādu rīcību ir negatīvs. Ja cilvēkam ir iespēja atlicināt naudu no savas pensijas, to vajadzētu izmantot kādai mērķprogrammai, piemēram, ziedot pansionātam jeb bērniem ar īpašām vajadzībām. Atdot valstij naudu ir kā to iemest bezdibenī,” uzsvēra viens no prasības iesniedzējiem ST pensionārs Ivars Mauriņš.
Līdzīgs viedoklis ir arī pensionāram Mārtiņam Draudiņam. „Katram ir tiesības ar savu naudu darīt, ko viņš vēlas, taču es uzskatu, ka nebūtu pareizi ziedot valstij.” Viņš uzskata, ka būs grūti izsekot, vai nauda devusi kādu labumu, savukārt naudas izlietojums kādai palīdzības iestādei būs daudz caurskatāmāks.