Visvairāk naudas vecāki tērējuši apģērba iegādei, tāpat krietnu daļu no izdevumiem veidojusi mācību grāmatu iegāde.
Pētījumā arī secināts, ka aptuveni divas trešdaļas (66 %) vecāku ar skolas vecuma bērniem pētījuma veikšanas laikā bija iegādājušies visu vai gandrīz visu nepieciešamo, lai bērni 1.septembrī varētu doties uz skolu, liecina pētījums.
Diena jau rakstīja, ka Tiesībsarga birojs secinājis, ka situācijās, kad vecāki ir spiesti iegādāties mācību grāmatas par personiskajiem līdzekļiem, tiek pārkāptas bērnu tiesības uz bezmaksas izglītību. Tiesībsarga birojs norāda, ka valsts pienākums ir nodrošināt izglītojamos ar mācību līdzekļiem, tostarp arī mācību literatūru.
Gan Satversmē, gan vairākos Latvijai saistošos starptautiskajos dokumentos noteiktas tiesības par bezmaksas izglītību, kas nozīmē arī nodrošināšanu ar mācību materiāliem. Taču ne visas skolu bibliotēkas var pilnībā apgādāt audzēkņus ar mācību grāmatām un citiem mācību procesā nepieciešamajiem līdzekļiem, biroja izplatītajā paziņojumā norāda tiesībsargs Romāns Apsītis.
Izglītības un zinātnes ministrija ik gadu, veidojot nākamo valsts
budžeta projektu, ir pieprasījusi finanšu līdzekļus, lai no valsts
budžeta nodrošinātu paredzēto summu pilnā apmērā. IZM ar lielu interesi
gaida oficiālo Tiesībsarga biroja informāciju saistībā ar mācību
grāmatu iegādi un cer, ka nākamajos gados kopīgi ar iesaistītajām
institūcijām un partneriem no valsts budžeta izdosies nodrošināt
normatīvos paredzēto finansējumu, Dienai skaidroja ministrijas Vispārējās izglītības departamenta direktora vietniece Inita Juhņeviča.