"Jaunajiem vecākiem ir jādod iespēja strādāt. Protams, Labklājības ministrijas turpinās atbalstīt ģimenes ar bērniem – nākošgad tiek plānots ģimenes valsts pabalsta palielinājums, kā arī piedāvāsim aizvien jaunus atbalsta pasākumus, lai veicinātu jauno vecāku atgriešanos darba tirgū," norāda I. Purne.
Kā ziņots, JL rosina vecāku pabalstu par bērna kopšanu jeb tā saukto māmiņas algu maksāt līdz bērna trīs gadu vecumam. JL rosinājis noteikt, ka jaunie vecāki bērna pirmajā gadā saņems pabalstu 70% no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, otrajā gadā – 60%, bet trešajā – 50% apmērā no iepriekš saņemtās algas, bet ne mazāku par attiecīgi 70, 60 un 50% no valstī noteiktās minimālās algas.
Tāpat JL rosina likumā aizsargāt nestrādājošo vecāku intereses, nosakot, ka vecākiem, kuriem nav veiktas sociālās iemaksas, vecāku pabalsta apjoms tiek aprēķināts no pabalsta pieprasīšanas dienā spēkā esošās minimālās algas apjoma.
I. Purne norāda, ka pastāv virkne būtisku iemeslu, kāpēc pabalsts algas apmērā tiek maksāts tikai pirmajā dzīves gadā. Pirmkārt, pētījumi par situāciju Latvijā atklāj – jo ilgāk persona ir "izkritusi" no darba tirgu, jo grūtāk tajā ir atgriezties. Gads ir maksimālais periods, kuru persona var atļauties nestrādāt, būtiski nezaudējot profesionālo kvalifikāciju.
Otrkārt,
sabiedrības aptaujas un statistika rāda, ka lielākā daļa vecāku
atgriežas vai vēlētos atgriezties darba tirgū brīdī, kad bērns ir
sasniedzis gada vecumu vai īsi pēc tā, uzskata ministre.
Treškārt, - Latvijā bērnu aprūpe tiek uzskatīta galvenokārt par sieviešu pienākumu. Savukārt ar pastāvošo regulējumu Labklājības ministrija rosina sievietes ātrāk atgriezt darba tirgū un meklēt radošākus risinājumus bērnu aprūpē, kur liela loma ir otram partnerim. "Ceru, ka arvien vairāk vecāku izmantos iespējas strādāt nepilnu darba laiku vai attālināti, lai radītu ģimenes un bērnu interesēm labāko risinājumu," norāda I. Purne.
Labklājības ministre šīs pabalsta izmaksas termiņa pagarināšanas iniciatorus aicina dot skaidru redzējumu par idejas realizācijai nepieciešamā finansējuma apjomu un sniegt skaidrus aprēķinus par šī priekšlikuma ietekmi uz tautsaimniecību kopumā.
Labklājības ministre norāda, ka ministrija jau nodrošina bērnu aprūpi bezdarbniekiem pārkvalifikācijas kursu laikā, kā arī piedāvās subsidētās darba vietas vecākiem, kuri atgriežas no bērna kopšanas atvaļinājuma.
Pašlaik vecāki kopā var ņemt trīs gadus ilgu atvaļinājumu līdz brīdim, kad bērns sasniedz astoņu gadu vecumu. Valsts finansiālo atbalstu iepriekšējās algas apmērā ir iespējams saņemt bērna pirmajā dzīves gadā.