PVD dati liecina, ka 1 265 gadījumos pārtikas produkti bija jāizņem no apgrozības, sastādīti 85 brīdinājuma rīkojumi un vairāk nekā 1 267 administratīvie protokoli, vairāk nekā 1 800 gadījumos par konstatētajiem pārkāpumiem piemēroti naudas sodi.
No visiem pārbaudītajiem pārtikas apritē iesaistītajiem uzņēmumiem 18,9 % atbilda prasībām, 80,8% noteica neatbilstības, kas neietekmē pārtikas drošumu, savukārt 0,3 % uzņēmumu prasībām neatbilda, liecina PVD pērn veikto pārbaužu rezultāti.
Lielāko neatbilstību apjomu sastāda trūkumi uzņēmumu paškontroles sistēmā – 17 %. “Nereti paškontroles sistēmas uzņēmumos ir formālas, proti, dokumenti ir, bet izpratnes par procesu nav, lai gan tieši paškontrole ir viens no būtiskiem pārtikas drošuma un nekaitīguma nodrošināšanas aspektiem,” skaidroja PVD pārstāve Anna Joffe.
Iekārtu un aprīkojuma, kā arī uzņēmumu telpu neatbilstība higiēnas prasībām, PVD konstatēja 11% no kopējā neatbilstību skaita, bet 7% - 8% - personāla higiēnas un apmācību, tīrīšanas uz dezinfekcijas procedūru neievērošanā. Savukārt pārkāpumi, kas saistīti ar pārtikas preču marķējumu, izsekojamību un derīguma termiņu ievērošanu liecina, ka šie pārkāpumi veidoja 5 – 6 % no kopējā pārtikas aprites uzņēmumos konstatēto neatbilstību apjoma.