Atpakaļceļu, samazinot nodokli, nav iespējams veikt, līdz ar to vienīgais ceļš ir aktīvāk cīnīties ar nelegālo cigarešu piedāvātājiem. Tālab Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas kriminālpārvaldes vadībā top rīcības plāns. Arī alkohola ražotāji uzskata, ka nepieciešams rīcības plāns nelegālā alkohola aprites apkarošanai.
«Tie ir tie miljoni, kas Latvijas budžetā tiek meklēti ar uguni - pensijām, algām, pabalstiem...» Dienai sacīja Philip Morris Latvia pārstāve Adriāna Kauliņa. Nelegālās cigaretēs tuvojas 50% atzīmei - tas nozīmē, ka katra otrā Latvijā izsmēķētā cigarete iegādāta, nemaksājot nodokli. Akcīzi nedrīkst necelt, jo to prasa ES normatīvi, taču tās kāpināšana vairāk nekā trīskāršā apmērā, pēc Philip Morris Latvia un arī British American Tobacco Latvia pārstāvju teiktā, 2007.-2009. gadā notika pārāk strauji.
Valdība aktīvāk šim jautājumam pievērsās, kad redzēja februārī sarūkošos akcīzes nodokļu ieņēmumus par cigaretēm. Akcīzes nodokļa ieņēmumu plāns februārī izpildīts 44% apmērā, bet, salīdzinot ar attiecīgo mēnesi pērn, nodoklī iekasēts četras reizes mazāk, liecina VID dati.
līdzvērtīgas aktivitātes plānā jāparedz arī nelegālā alkohola tirgus mazināšanai. Akcīzes nodokļa ieņēmumi par alkoholu tik lielā mērā neatpaliek no plāna kā cigaretēm. Tomēr arī nelegālā brūvējuma tirgus ir augšupejošs - tas gada laikā pieaudzis par 15%, pērn beigās sasniedzot 35% no valstī kopējā alkohola patēriņa.
Alkohola ražotāji ne reizi vien mudinājuši
valsts iestādes aktīvāk cīnīties pret nelegālā alkohola tirgus
darboņiem, piemēram, šim mērķim novirzot daļu no akcīzes nodokļa
ieņēmumiem. Dzirdīgas ausis alkohola ražotāju priekšlikumi līdz šim
gan nav atraduši.