Valsts ieņēmumu dienesta (VID) informācija liecina — par gadījumiem, kad privātpersonas no trešajām valstīm (kas nav ES dalībvalstis), pārsniedzot atļauto daudzumu, ievedušas neliela apjoma nedeklarētu alkoholu, pērn uzsākti 17 kriminālprocesi, bet šogad — 23. Kriminālatbildība iestājas arī tad, ja pārsniegtais daudzums ir bijis tikai viena pudele.
VID komunikāciju daļa Dienai rakstiski atbild: "Kriminālatbildība par neliela atļautā alkohola daudzuma pārsniegšanu, ievedot to no trešajām valstīm, ir pārāk bargs sods un nav samērīgs ar pārkāpumu." To kavējas atzīt Tieslietu ministrija (TM), kuras ministra vadībā izveidotā darba grupa pērn izstrādāja priekšlikumus Krimināllikuma grozījumiem. To skaitā paredzēja sankcijas par "spirta vai citu alkoholisko dzērienu" pārvešanu jebkādā nelegālā veidā.
VID informē, ka drīzumā paredzētas izmaiņas šajos normatīvajos aktos un tad bez muitas nodokļa kā personīgo bagāžu varēs ievest litru alkoholisko dzērienu ar spirta saturu virs 22% (vai tā vietā litru nedenaturēta etilspirta ar spirta tilpumkoncentrāciju 80% un vairāk), divus litrus destilētu dzērienu, alkohola un aperitīvu uz vīna vai alkohola bāzes (alkohola saturs nepārsniedz 22%), dzirkstošo vīnu, deserta (liķiera) vīnu, četrus litrus nedzirkstošo vīnu un 16 litru alus.
TM piesardzīgi atbild uz jautājumu, vai nevajadzētu piemērot administratīvo sodu, ja nedeklarētā alkohola daudzums, ko pārved pāri robežai, ir pārsniegts nedaudz. TM rīcībā neesot informācijas, ka Krimināllikuma norma tiktu "masveidā tulkota pretrunā tās jēgai un mērķim".
(Žurnālistes Lauras Dzērves rakstu "Liktenīgā Vodka officer" lasi laikrakstā "Diena"!)