Laika ziņas
Šodien
Migla

TM iesniedz grozījumu projektu Krimināllikumā, kurā pārskatītas sodu robežas

Ceturtdien Tieslietu ministrija Valsts kancelejā iesniedza grozījumu projektu, kas paredz samazināt sodu maksimālās un minimālās robežas, īpaši par mantiskajiem noziegumiem, portālu Diena.lv informēja tieslietu ministra pārstāve Inga Saleniece.

Likumprojektā minēts, ka bargi sodi jāsaglabā par noziegumiem, kas saistīti ar cilvēka veselības un dzīvības apdraudējumu, narkotikām, dzimumnoziegumiem - tādiem pārkāpumiem, kuri rada reālus draudus sabiedrībai arī turpmāk. Projekts paredz palielināt naudas sodu un piespiedu darba īpatsvaru, tādējādi samazinot brīvības atņemšanu.

Tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs (Vienotība) uzskata, ka pēc minēto grozījumu stāšanās spēkā noziedznieki jutīsies sodīti un nevēlēsies nākotnē vairs izdarīt jaunus noziedzīgus nodarījumus. "Starptautiskā pieredze liecina, ka sabiedrībā izciešamie sodi ir pietiekami efektīvi un valstij šo sodu īstenošana ir stipri lētāka. Bargie brīvības atņemšanas sodi mums ir dārgs mantojums no Padomju Savienības laikiem, kad brīvības atņemšanai bija nozīmīgākā loma starp visiem kriminālsodiem," uzskata A.Štokenbergs.

Brīvības atņemšanas sodu par mazāk smaga nozieguma izdarīšanu paredzēts piemērot tikai tad, ja soda mērķis nav sasniedzams, nosakot kādu no panta sankcijā paredzētiem vieglākiem soda veidiem. Tas nozīmē, ka pamatā par mazāk smagu noziegumu jāpiemēro piespiedu darbs, naudas sods, arests, bet tikai īpašos gadījumos - brīvības atņemšana.

Ar jaunajiem grozījumiem par mantiskajiem noziegumiem brīvības atņemšanas sods tiks samazināts vidēji par 40%. Tas ļaus nākotnē samazināt arī ieslodzīto skaitu cietumos vidēji par 30%, skaidroja I.Saleniece.

Likumprojekts paredz arī konkretizēt soda noteikšanas principus un kritērijus, kas novērsīs nodarījumam neatbilstošu sodu piemērošanu un veidos vienveidīgu tiesu praksi, paredz grozījumu izstrādātāji.

Ar likumprojekta pieņemšanu tiks panāktas konceptuālas izmaiņas Latvijas kriminālsodu sistēmā - tā tiks tuvināta citu Eiropas Savienības (ES) valstu sodu sistēmai, uzskata I.Saleniece.

Patlaban Latvijā brīvības atņemšanas sodu termiņi ir ne tikai ievērojami ilgāki nekā citviet ES, bet Latvijā likumpārkāpēji ir ieslodzīti cietumos vai notiesāti ar brīvības atņemšanu arī tādos gadījumos, kad persona nerada reālu sabiedrības drošības apdraudējumu.

Ļoti bargi ir sodi par mantiskajiem noziegumiem - zagšanu, krāpšanu jeb par tādiem noziegumiem, kas rada apdraudējumu cilvēka mantai, īpašumam, bet ne dzīvībai un veselībai, ko citur pasaulē uzskata par patiešām nozīmīgiem. Vidējais ieslodzījuma laiks ir mazliet mazāk par sešiem gadiem. Citās valstīs šis rādītājs ir aptuveni divi gadi.

Salīdzinoši augsts rādītājs Latvijā ir arī, aplūkojot ieslodzīto skaitu uz 100 000 iedzīvotāju. Šajā ziņā starp 48 Eiropas valstīm Latvija atrodas 2.-3.vietā, informēja I.Saleniece. Viņa apgalvoja, ka brīvības atņemšanas sods valstij ir visdārgākais no visiem soda veidiem - 3250 latu gadā uz vienu ieslodzīto.

Pēc likumprojekta atkārtotas saskaņošanas ar Ģenerālprokuratūru un Iekšlietu ministriju tas iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas