Taču citas izejas nav — līdz brīdim, kamēr netiek rasts papildu finansējums. Alternatīva samazinātam budžetam, ja nepalielina pacientu maksājumus, ir bezgalīgi garas rindas, un medicīna tādā brīdī tiešām var kļūt pacientiem pilnīgi nepieejama, izraisot pat letālus gadījumus. Vai tiešām to vēlas I.Circenes kundze?
Ar Saeimas deputāti, ārsti un kādreizējo veselības ministri Ingrīdu Circeni (JL) esam daudz diskutējuši un apmainījušies viedokļiem. Laikā, kopš strādāju par veselības ministru, esmu iepazinis divas Ingrīdas Circenes — vienu, kas tendenciozi blefo TV starmešu gaismā, un otru, kura grib būt draudzīga un lietišķa neformālos apstākļos. Lai arī reizēm ir grūti saprast, kura no viņām ir īstā, vienmēr esmu uzsvēris, ka neļaušu publiski runāt muļķības, tādēļ sniedzu savu viedokli par 23.februārī laikrakstā Diena publicēto rakstu Latvijas veselības aprūpes krievu rulete.Ko nesaprot Circene?
Diemžēl līdz šim nevienu konstruktīvu priekšlikumu no viņas neesmu dzirdējis, lai arī viņa mani var uzmeklēt jebkurā laikā. Tajās Saeimas komisijas sēdēs, kurās esmu bijis uzaicināts, I.Circenes kundze pat nav uzskatījusi par vajadzīgu palikt līdz sēdes beigām un sagaidīt atbildes uz jautājumiem, kurus pati ir uzdevusi. To, ka godājamai deputātei trūkst laika iedziļināties Latvijas tautsaimniecības vai veselības aprūpes problēmās, var saprast, jo viņa bieži un ar baudu dodas tālos komandējumos — Kampala Ugandā, Nairobi Kenijā vai Venēcija Itālijā ir tikai dažas no I.Circenes pēdējā laika pieturvietām, uz kurām Saeimas prezidijs viņai ir apstiprinājis komandējumus. Varbūt nobraukāto naudu būtu bijis lietderīgāk izlietot kādas lauku slimnīcas atbalstam?
Jāatzīst, vienā jautājumā mūsu viedoklis ir vienots — veselības aprūpei naudas jau daudzus gadus ir par maz. Tomēr tālākais I.Circenes kundzes viedokļa izklāsts liecina par pilnīgu situācijas un faktu nepārzināšanu veselības aprūpes jomā. Piemēram, viņas pieminētais to kardioloģisko pacientu skaita pieaugums, kuriem pienākas kompensējamie medikamenti. Protams, ka skaits pieaug, jo, pateicoties mūsu ārstu profesionalitātei un arī mērķtiecīgiem finanšu ieguldījumiem, mēs varam izglābt daudz vairāk pacientu. Izdzīvojušo ir vairāk, un mirušo ir mazāk! Tā ir reāla mūsu pacientu dzīves kvalitātes uzlabošana un mūsu veselības aprūpes panākums. Šie pacienti atgriežas dzīvē, dod savu ieguldījumu Latvijas tautsaimniecībā, un viņiem jālieto medikamenti, un tas arī izskaidro pacientu skaita pieaugumu. Vēl vairāk — pagājušais gads ir pirmais, kad saslimstība un mirstība ar sirds asinsvadu slimībām ir samazinājusies.
Galvenais uzstādījums
Rakstā tiek norādīts uz nepieciešamību pievērsties ambulatorajai aprūpei un riska faktoru novēršanai. Tieši tas ir bijis mans galvenais uzstādījums, sākot darbu kā ministram — veselīgs dzīvesveids, savlaicīga slimību profilakse un ambulatorā medicīna, maksimāli samazinot slimnīcu sektora īpatsvaru.
Patīkami, ka I.Circenes kundze beidzot ir novērtējusi manu prioritāti, jo viņas kā ministres laikā 2003.gadā būtiski finanšu resursi no veselības aprūpes rezerves fonda tika izlietoti ārkārtīgi neefektīvi — tieši mazo slimnīcu "stutēšanai", nevis daudz plašākam pacientu lokam nepieciešamās ambulatorās palīdzības attīstībai. Der pieminēt, ka, būdama veselības ministre "treknajos gados", I.Circene, pēc specialitātes ginekoloģe, tā arī neatrada līdzekļus dzemdes kakla un krūts vēža agrīnās diagnostikas jeb skrīninga sākšanai, kas man kā veselības ministram ir izdevies pat ļoti "liesajos" budžeta apstākļos.
Runājot par paaugstinātajām pacientu iemaksām, ir aplami secināt, ka pacienti baidīsies doties uz pārbaudēm. Gluži otrādi — laikus veicot izmeklējumus, ārstēšanās būs ne tikai ar labākiem rezultātiem un vieglāka, bet arī lētāka. Šogad, neskatoties uz bēdīgo finanšu situāciju, sākta pavisam jauna lieta — veselības aprūpe mājās. Tā ir alternatīva gulēšanai slimnīcā ar zemu ārstēšanās intensitāti, un tai ir jākļūst par ikdienu Latvijas veselības aprūpes sistēmā. Skaidrs, ka arī turpmāk neiztiksim bez modernām slimnīcām, kuras būs nodrošinātas ar speciālistiem, labi aprīkotas un garantēs ātru un kvalitatīvu ārstēšanu.
Atšķirībā no I.Circenes man ir skaidrs mērķis, kurp mēs ejam un ko nodrošinām pacientiem šajos sarežģītajos apstākļos. Es esmu pārliecināts, ka, pārliekot uzsvaru uz veselīgu dzīvesveidu, profilaksi, ģimenes ārstiem un ambulatoro aprūpi, mēs spēsim noturēt veselības aprūpi vismaz esošajā līmenī un tuvāko divu trīs gadu laikā pat uzlabot.