Pirmie atjaunotās Latvijas prezidenti G.Ulmanis un V.Vīķe-Freiberga nostrādāja divus pilnvaru termiņus. Latvijas Universitātes profesors Jānis Ikstens norāda uz atšķirīgajiem apstākļiem, kādos prezidenti nonāca amatā. G.Ulmanis bijis Saeimā pārstāvēto partiju (Latvijas Zemnieku savienība un Latvijas ceļš) cilvēks un saglabāja ar tām saikni arī pēc ievēlēšanas, savukārt V.Vīķe-Freiberga jau no pirmā brīža sevi pozicionējusi kā ārpus partijām stāvošs cilvēks un drīz vien arī kā "pret partijām stāvošs cilvēks", atgādina politologs.
Viņaprāt, V.Vīķes-Freibergas ārpolitiskie panākumi ļāvuši piesegt iekšpolitiskās darbības kūtrumu un tautas atbalsts palīdzējis iegūt partiju atbalstu, atkārtoti kandidējot uz amatu, - ja tas nebūtu tik liels, viņu varēja arī nepārvēlēt. G.Ulmanis gluži pretēji bijis "partiju komandas spēlētājs un savu darbību koordinēja ar tām".
Kad V.Zatlers stājās amatā, viņš apņēmās kļūt par tautas prezidentu un ir centies tāds būt. Taču J.Ikstens pieļauj, ka šis atbalsts nav tik liels, kāds bija V.Vīķei-Freibergai, lai politiķi to būtu spiesti respektēt un riskētu izpelnīties sabiedrības neapmierinātību, viņa vietā izraugoties citu prezidentu. "Valdis Zatlers ir ievēlēšanas apstākļu gūsteknis, un viņa darbība nav bijusi tik krāšņa kā Vairai Vīķei-Freibergai, ar kuru arī tika salīdzināts," atzina J.Ikstens.
Kādas atzīmes saņēmuši Valsts prezidenti, meklējiet laikraksta Diena sestdienas numurā!
* * *
Dienas ekspertu viedokļi par trim Valsts prezidentiem
* Runcis: kas zina, kā Vīķei-Freibergai būtu gājis tagad, "liesajos gados"
* Kolāts: Zatleram pietrūkst harizmas kā Kenedijam vai Gandijam
* Kehris: Zatlers pārzina vislabāk no prezidentiem, ko jūt iedzīvotāji
* Bendiks: Ulmanis savu vārdu ir ierakstījis Latvijas vēsturē
* Sloga: ar Ulmani aizsākās Latvijas politikas nelaimes, no kurām joprojām netiekam vaļā
* Dimants: iekšpolitikā no visiem spēcīgākais bijis Zatlers