"Vai mēs kā starptautiskā sabiedrība varam pieņemt to, ka miera uzturēšanas spēki aizstāv tikai vienu konfliktā iesaistīto pusi? Vai mēs varam pieņemt to, ka miera uzturēšanas spēki okupē teritorijas, kuras nepārprotami atrodas ārpus konflikta zonām? Vai mēs varam pieņemt to, ka „tautiešu ārvalstīs aizstāvēšana” tiek izmantota kā iegansts plaša mēroga spēka pielietošanai citā valstī bez ANO Drošības padomes sankcijas?" no ANO tribīnes vaicāja V. Zatlers, norādot ka šie jautājumi izriet no kara Gruzijā. Viņaprāt, vissvarīgākais uzdevums šobrīd ir panākt, lai Krievijas Federācija respektētu Sešu punktu pamiera līgumu un to realizētu dzīvē. "Pirmkārt, ārvalstu karaspēks ir jāizvāc no visas Gruzijas teritorijas, uzsvēra prezidents.
Viņš norādīja, ka vienlīdz svarīga situācijas normalizēšanai Gruzijā ir arī ES novērošanas misijas izveide, kā arī sekmīga ANO pilnvarotās misijas darbība, kuras darbībai nedrīkst likt šķēršļus. V. Zatlers aicināja apvienot spēkus ne tikai humānās palīdzības sniegšanai Gruzijai, bet arī būt aktīviem un izlēmīgiem, izvēršot plašu starptautisku rīcību ar mērķi palīdzēt Gruzijai atjaunot tās ekonomiku un infrastruktūru.
Savā runā V. Zatlers arī uzsvēra nepieciešamību turpināt konstruktīvu sadarbību starp ANO un ES Kosovā, norādīja, ka Latvija palielina savu atbalstu Afganistānas tautai attīstības un drošības jomā. Tāpat viņš izteica cerību, ka līdz šā gada beigām Izraēla un Palestīnas pašpārvalde noslēgs miera līgumu.
Prezidents norādīja arī, ka nepieciešams skaidrāks plāns ANO Tūkstošgades attīstības mērķu sasniegšanai. V. Zatlers nešaubās, ka klimata pārmaiņas būtiski kavēs šo mērķu sasniegšanu līdz 2015. gadam, "taču mūsu spēkos ir atbilstoši rīkoties un izvēlēties adekvātu enerģētikas politiku. Tā, piemēram, Latvija atbalsta atjaunojamo enerģijas resursu plašāku izmantošanu, lai samazinātu CO2 izmešu daudzumu," ir pārliecināts V. Zatlers.