Pētījumā, kopumā aptaujājot 750 Latvijas uzņēmumu īpašnieku un vadītāju, noskaidrots, ka pēdējā gada laikā ar grūtībām nodrošināt uzņēmumam visu vajadzīgo darbaspēku ir saskārušies 39% uzņēmēju; ar šādām grūtībām nav saskārušies 59%. Visbiežāk grūtības ar darbaspēka nodrošināšanu ir bijušas ražošanas (53%) un būvniecības (46%) nozarēs strādājošajiem uzņēmējiem. Vidēji lielu uzņēmumu (ar darbinieku skaitu no 50 līdz 249) pārstāvji visbiežāk (74%) atzina, ka ir grūtības nodrošināt darbaspēku. Reģionu griezumā darbaspēka problēmas visvairāk izjūt uzņēmēji Vidzemē (47%) un Pierīgā (46%), vismazāk – Kurzemē (29%).
Liela daļa uzņēmēju darbinieku trūkumu risina, apmācot darbiniekus, tā minēja 47% uzņēmēju no tiem, kas pēdējā gada laikā ir saskārušies ar darbaspēka nodrošināšanas grūtībām. Lai risinātu darbinieku trūkuma problēmu pēdējā gada laikā, 29% uzņēmēju ir sākuši vairāk izmantot ārpakalpojumus, 15% – pārvilinājuši darbiniekus no konkurentiem, 14% – automatizējuši darbību, 8% – meklējuši darbiniekus ārpus Latvijas.
Ja 14% uzņēmēju atzina, ka būtu gatavi pieņemt darbā patvēruma meklētājus no Tuvajiem Austrumiem un Ziemeļāfrikas, tad 58% atzina, ka noteikti nebūtu gatavi un 20%, ka drīzāk nebūtu gatavi. Biežāk ieinteresēti pieņemt darbā patvēruma meklētājus būtu lielāku (no 50 darbiniekiem) uzņēmumu vadītāji vai īpašnieki, un visatvērtākie šādai idejai ir uzņēmēji Zemgalē.
Janka
ļuļa
reptilis