Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -3 °C
Skaidrs
Piektdiena, 22. novembris
Aldis, Alfons, Aldris

Akermanis: Pirms sūkstīties par dārgo siltumu, vispirms jāpārtrauc laist to gaisā

Pievienot komentāru

0/1000 zīmes
DZIMTBŪŠANAS RECIDĪVS
D
Viena no spilgtākajām monopoldarbības izpausmēm mūsu valstī ir centralizētā apkure.Lai gan likums atļauj konkurences veicināšanu šajā jomā,tomēr prakse liecina,ka patērētājam izrauties no monopoluzņēmumu dzelžainā tvēriena ir gandrīz neiespējami. Situāciju,kādā monopoluzņēmumi liek atrasties ierindas pilsonim,droši var salīdzināt ar dzīmtbūšanu-pakalpojumu sniedzējs par katru cenu cenšas saglabāt tādu stāvokli,lai klientam nebūtu citas izvēles un viņš būtu spiests maksāt diktēto cenu.Vienīgais monopolu ienaidnieks ir konkurence." "Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas (RAPLM) Mājokļu attīstības konsultatīvā padome savā darba kārtībā ir iekļāvusi arī konkurences veicināšanas pasākumu izskatīšanu,lai samazinātu īrnieku un dzīvokļu īpašnieku ar mājokli saistīto maksājumu apjomu.Pēdējā sēdē tika izskatīti konkrēti piemēri,kas raksturo konkurences attīstības situāciju apkures jomā." "Minētajā konsultatīvās =padomes sēdē centralizēto siltumapgādes koncepciju aktīvi aizstāvēja Nacionālās enerģētikas konfederācijas valdes priekšsēdētājs Akermanis,kurš slavēja centralizēto apkures sistēmu,skaidrojot,ka atslēgšanās pavairojot siltuma izmaksas pārējiem,ka centralizētais siltums esot lētāks un vispār-ka atslēdzas tikai bagātie,jo gāzes cenas ceļoties utt.Uz jautājumu,vai siltums kļūs dārgāks,ja mājas siltinās,tādejādi samazinot siltuma patēriņu,Akermanis atbildēja apstiprinoši.Tas iznīcina jebkuru monopolu ražotā siltuma patēriņa samazināšanas motivāciju,kas savukārt nozīmē to,ka visi oficiālie un neoficiālie aicinājumi siltināt ēkas un samazināt siltuma patēriņu ir tīrās muļķības,jo monopolists šo stāvokli tūlīt"izlabos",paceļot cenas. Loģisks secinājums-ir jēga siltināt tikai tās mājas,kur par siltumu gādā pašu iedzīvotāju ierīkotās apkures sistēmas." Skat."Romans Vitkovskis: Centralizētā apkure-dzimtbūšanas recidīvs",Nedēļa,2004.gada 16.septembris
Kur ir dzīvokļu alokatori,Akermaņa
K
Lai to nelaistu gaisā,Akermaņa kungs,atverot visus logus,kur ES valstī Latvijā ir dzīvokļu alokatori? Siltināšana rēķinus par centralizēto apkuri nesamazinās,jo samazinoties ienākumiem centralizētās apkures monopolisti vienkārši paaugstinās tarifus!
8
8
Nu, bet, par to jau namu pārvaldei jaatbild! Pie kā es vainojams, ka nagu, ragu pārvalde nevar vienoties ar manas mājas iedzīvotājiem par izolāciju?
botāniķu zeme
b
Nu, bet, par to jau namu pārvaldei jaatbild! Pie kā es vainojams, ka kaku pārvalde nevar vienoties ar manas mājas iedzīvotājiem par siltuma izolāciju?
pukins
p
akkerman bet ka ir ar to siltumapgadi IZRAELA UN KADI IZCENOJUMI ?
Santjago
S
Kārtējais dzē... taisītais lauķis. Painteresējieties par viņa izglītību.
a
a
Jāsāk ar katlu māju efektivitātes rādītājiem, tad ar trases zudumiem un tikai pēc tam ar mājas siltināšanu, kas ir iedzīvotāju papildus izmaksas caur kredītu. Ko par šiem gadiem ir darījuši siltumuzņēmumi, lai celtu efektivitāti tuvāk Eiropas vidējam līmenim? Cik ir pieļaujami zudumi Latvijā, kas tiem seko un kas notiek, ja siltumražotāji pārkāpj noteiktos pieļaujamos rādītājus? Man aizdomas, ka nekas nenotiek, jo to visu iekļauj tarifā un regulators ar vieglu roku apstiprina, par cik tam nāk nauda tieši no regulējamajiem uzņēmumiem. Jo lielāks siltumražotāju apgrozījums, jo regulātors vairāk saņem savām vajadzībām. Absurds pašā saknē. Ekonomikas ministrijai ir: jāmaina regulatora atkarība no regulējamā; jāiestrādā normatīvos minimālā ražošanas efektivitāte, %; Jānosaka maksimāli pieļaujamie zudumi pārvadē, %; Jāizstrādā mehānisms kā sodīt siltuma ražotājus, ja nepilda noteikumus.
pilsonis
p
Zinat kāpēc ir šitais BARDA...ks....TEC ...Termo Elekto Stacijas ,kur siltums ir BLAKUS produkts ...Un tapēc ir LIKUMI un MK noteikumi ,kur brīvprātīgi -piespiesti TU esi pielaulāts pie TRUBAS ...PRIEKĀ ...Mazpilsētās TRUBA bija jāaizliedz ar likumu un ekonomija būtu uzreiz 20% ..
  • 0
  • 0
Padumjā Latvija
P
Papildināšu - jānosaka arī maksimāli pieļaujamā peļņa.
  • 0
  • 0
@
@
Katram lielam uzņēmumam ir peļņas plāns un progrozes. Kāds tas ir RS? Vai alokatoru masveida ieviešana u.c. pasākumi neliks RS automātiski pacelt cenu par vienību?
@
@
Siltumtrases var redzēt ar aci. Kas par to maksā? Patērētāji. Kāpēc RS turpina laist to gaisā?
Hm
H
"Pirms sūkstīties", kaut kāda tizla teikuma konstrukcija.
Q
Q
Akerman , nedirs. Neredzēju ne Nīderlandē ne Vācijā entos kilometrus siltumtrases un pārējo visnotaļ dārgo saimniecību . Katrā dzīvoklī pienāk gāze ,pie sienas stāv grāpis.Katram ir pieejams silts ūdens un apkure pēc vajadzības . Zviedrijas dinvidos daudzdzi'vokļu mājas apsilda ar elektrību . Katru māju atsevišķi . Nav jābūt sūrajam ekspertam lai saprastu,ka ierakt zemē kabeli ir kuda lētāk ,nekā kilometru trubas un pārējo saimniecību .. Kā te bija krievijas guberņa ,tā arī ir .Un eksperti arī tie paši. Ir vietas LV kur cilvēks gribēdams nevar atteikties no centrālās apkures un ielikt junkeri ,jo pašvaldība uzliek vetto . Kā tad ar patērētāja tiesībām izvēle'ties?
andreass
a
Mēģināšu kliedēt mītus un izdomājumus: Individuāla apkure ir iespējama arī Latvijā, kur gāzes apkure tiek veidota katrā dzīvoklī atsevišķi - taču, ja ir atbilstošas iespējas - skursteņi, kur to pieslēgt. Tai pat laikāVācija ir tā valsts, kurā dominējoši ir "kooperatīvā" tipa apkures sistēmas, jo: 1. Ir atsevišķa gāzes pieslēguma maksa, respektīvi, it kā mums gāzes tarifs ir augstāks, taču bez atsevišķi izdaļitas infrastruktūras maksas, kas ir sākot no 15 E, mēnesī, ja gribi apkurināt arī siltumu tad dzīvoklism sākot no ~ 25 E/ mēneši - šis "slēptās" izmaksas mums ir iekļautas tarifā; 2. kooperācija, ļauj samazināt infrastrukturas uzturēšanas izmaksas, pieņemot, ka apkure ar gāzi 70 m2 dzīvoklim, gadā izmaksā ~ 200 LVL, tam klāt jāpieskaita ~ 30 LVL apkopes un ~ 150 LVL, izbūves izmaksas gadā (pieņemot, ka kopējās izbūves izmaksas ir 1500 LVL), kas kopējās apkures izmaksas palielina 2 X reizes. 3. Siltums tiek aprēķināts pēc siltumskaitītāja katrā mājā atsevišķi (nu tik daudz jau kaimiņiem vajadzētu novienoties). Ievērojot šos punktus - "kooperatīvās" izmaksas ir max tādas pašas kā individuāli, ja ierēķina gāzes apkures izbūves un apkopes izmaksas. 4. Zviedrijā mājas apkurina ar elektrību - AHHM ar zemes siltumsūkni, taču tā ierīkošanas izmaksas un atpelnīšanās laiks bez valsts subīdijām (2020 gadā Zviedrija vēlas kļut par pilnīgi energoneatkarīgu valsti) ir abnormāls.
  • 0
  • 0
Zigis
Z
Akermani! Pirms sūkstīties par siltuma "laišanu gaisā", vispirms jāpārtrauc ražotāju ieinteresētība nokurināt pēc iespējas vairāk gāzes.
Dr.xy
D
Vel jau augstos rekinus var samazinat,ka siltuma pateretajam ir ligums tiesi ar energijas piegadataju,izsledzot starpnieku,Rigas domes SIA,SC barotuvi, "Rigas namu parvaldnieku",kuri savos rekinos raksta paugstinatu siltuma paterinu,un neizprotamas summas par "pakalpojumiem". Reti kada Eiropas valsti ir sads "starpnieks" starp pateretaju un piegadataju.Ir ari japieprasa no Rigas domes paskaidrojumu,kur ir palikusi ES nauda maju apsiltinasanai !
Ieva
I
Un kā tad ar pašu ražotāju nesiltinātajām caurulēm? Aizvien atstātas, lai miskastes runčiem ziemā būtu kur sildīties?
pilsonis
p
Pareizi biedri .SILTUMTRASĒS ,pēc normatīvajiem aktiem ir pieļaujami ZUDUMI līdz 22% ...Kādas būtu biedra domas šajā jautājumā ?????
Padumjā Latvija
P
"Akermanis: Pirms sūkstīties par dārgo siltumu, vispirms jāpārtrauc laist to gaisā..." . Akermani, gudrais cilvēk, tad lūdzu paskaidro, kāpēc Rīgā var tik labi redzēt, kā caurules no teciem iet uz ēkām. Ziemā, dabiski - tādas mūzzaļas strīpas, garas, garas bez sniega...
  • 1
  • 0
Ezis
E
Domāju ka ņemot vērā milzīgo trasu garumu 40% jau nu sanāks! Bet to jau visu tāpat uzliek gala patērētājam! Pie mums siltināšanas Eiropas naudas dalīšanā ir tik daudz cilvēku ,ka līdz mājām nauda jau netiek!Otrs ,mums nav nekādu standartu siltināšanā,dažas koka līstes 5cm akmensvates ,bleķa plāksne vai apmetums pa virsu un siltināts.Šeit vajadzētu atteikties no vaļībām un piedāvāt standarta risinājumu projektus,standarta mājām.Dažus risinājumus ar vati un dažus ar EPS plāksnēm! Šos projektus var realizēt jebkurš būvnieks un kontrolēt praktiski jebkurš ( arī īrnieks,kam ir kāda nojēga par celtniecību) ,jo "pīrāga"projektam jābūt visiem īrniekiem ( viņi par to arī maksā)es nerunāju par tik "sarežģītu"variantu kā veb kameras uz Eiropas projektu mājām un protams fināla pārbaudi ar termokamerām! Tad visu māju izolācija būs līmenī un nevajadzēs sūkstīties par slikto darbu kvalitāti,tā ir vienkārši neizdarība,jo pašlaik čomam iedod projektu,čoms atpogā naudiņu nu kas sanāk tas sanāk ,nevar taču kontrolēt ,kas par puscenu taisīts.
  • 0
  • 0
pilsonis
p
Kopā ar panelenēm un hruščovkām visi 50% sanāk zudumu ..Tas jau pēc laba Smirnova velk ,kas pirkts ārzemēs ..
  • 0
  • 0
22%
2
ir kaut kādam draņķīgam liķierītim. 40% ir īstā manta! Uz to mums jātiecas....
  • 0
  • 0

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas