Melni, pelēki, sarkani, zili un pat koši rozā ķeburi "krāšņo" Rīgas pašvaldības un privātīpašnieku namu sienas. Ēkas, kas apzīmogotas ar neglītajiem parakstiem, redzamas daudzviet, tomēr ar krāsu baloniņu rokā pieķerti un sodīti ir tikai daži.
"Trīs mēnešus pēc kārtas uz vienas no manā pārraudzībā esošajām ēkām tiek pūsti melnas un rozā krāsas zīmējumi. Videokamerās vairākas reizes esmu fiksējis, ka jaunietis kapucē ierodas ap diviem naktī, pāris sekunžu laikā uzpūš savu ķēpājumu un projām ir," Dienai stāstīja kādas Aleksandra Čaka ielas ēkas apsaimniekotājs Arguts Grīnbergs.
Sienu "ķēpātājus" esot grūti noķert, jo videokamerās nav iespējams identificēt cilvēka personību - galvassega slēpj seju un huligāni rīkojas zibenīgi. "Aprunājos ar policistiem, viņi atzina, ka sienu apķēpātāji ir tik nekaunīgi, ka nebaidās savus nedarbus veikt arī skaidri redzot videonovērošanas kameras. Esot tikai vienu noķēruši, kā saka, nozieguma vietā. Pat pieķerot pie rokas – jaunietis meloja un sacīja, ka ir mēnessērdzīgs," stāsta A. Grīnbergs.
Namu apsaimniekotājam netaisnīgs šķiet nesen saņemtais brīdinājums bojāto sienu dēļ. "Par sava īpašuma nesakopšanu tika sastādīts protoklos, man draudēja 250 latu. Absurds! Es vēl saņemu sodu par to, ka neesmu sakopis savu īpašumu," norādīja A. Grīnbergs.
Namu apsaimniekotājs atzīst, ka cīnīties ar sienu apķēpātājiem, pārkrāsojot sienu, ir bezjēdzīgi. Ja vienā dienā sienu nokrāso, jau nākamajā tā atkal ir bojāta. "Tagad esmu nolēmis atkal pārkrāsot sienu, kas man izmaksās aptuveni 180 latu, un pārklāt to ar vasku, lai sienu apzīmētāju uzpūstā krāsa neturas," piebilda A. Grīnbergs.
Sienu apzīmētāji bojā ne tikai pilsētas centra ēkas, huligāni ar krāsu flakoniņiem paviesojušies Rīgas klusajā centrā un apzīmējuši vairākas jūgendstila ēkas.
Ar melnu krāsu uzpūsti neskaidras formas zīmējumi ir arī uz vīna veikala un bāra Vīna studija ēkas sienām Antonijas ielā. "Protams, ka neesam priecīgi. Risinājumu, ko darīt ar apkrāsoto sienu, vēl meklējam. Šis ir pirmais gadījums un ceram, ka tas vairs neatkārtosies," Vīna studijas direktore Ilze Freimane izsaka nožēlu, ka šādā veidā likumpārkāpēji bojā pilsētas vidi.
Lai apkarotu sienu apzīmētāju sērgu, Vīna studijas direktore rosina ierādīt graffiti zīmētājiem neapdzīvotas teritorijas. "Tas varētu būt viens no risinājumiem, jo pilnībā apkarot to nav iespējams," norāda I. Freimane.
"Šie jaunieši degradē pilsētvidi. Tiek piesaukta demokrātija un Eiropas pieredze, bet cita īpašuma bojāšana nav demokrātijas paveids," norāda Rīgas pašvaldības aģentūras Rīgas pilsētas arhitekta biroja direktora pienākumu izpildītāja Regīna Bula. Iespējams, situāciju mainītu sodu paaugstināšana, uzskata Rīgas pilsētas arhitekta biroja pārstāve. "Tāpat medijiem nevajadzētu popularizēt šo jauniešu darbošanos, bet skaidrot, ka nav pieņemts bojāt vēsturiskas ēkas un cita privātīpašumu," tā R.Bula.
Rīgas domes saistošie noteikumi Nr.80 paredz, ka aizliegts ar uzrakstiem, zīmējumiem vai citādā veidā bojāt dzīvojamās un sabiedriskās ēkas, saimnieciskās celtnes, žogus, citas būves un arhitektoniskos elementus. Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes preses un sabiedrisko attiecību sektora vecākais speciālists Toms Sadovskis Dienai norādīja, ka par šī noteikuma pārkāpšanu var piemērot naudas sodu līdz simts latiem. Savukārt, ja nodarīts būtisks materiālais zaudējums, policijā par to var sākt kriminālprocesu par svešas mantas tīšu bojāšanu. Par šādu pārkāpumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām.
"Jo ātrāk mēs saņemam informāciju par noziegumu, jo vieglāk to ir atklāt. Vislabāk, ja likumpārkāpējus izdodas notvert notikumā vietā vai netālu no tās," skaidroja T.Sadovskis. Valsts policijas pārstāvis uzsvēra, ka policijā šāda veida pārkāpumi nav bieži un to nevarot dēvēt par tendenci. "Protams, laiku pa laikam tiek sākti kriminālprocesi par svešas mantas bojāšanu un policisti ir arī aizturējuši personas," piebilda T.Sadovskis.
Rīgas Pašvaldības policijas pārstāvis Jānis Znotiņš teic, ka 2011. gadā ir saņemti aptuveni desmit iesniegumi par graffiti zīmējumiem uz ēku sienām un skaitliski neatšķiras no pagājušā gada. Visvairāk sūdzības saņemtas Vidzemes priekšpilsētā un centra rajonā. Līdz šim Pašvaldības policija ir aizturējusi un sastādījusi administratīvā pārkāpuma protokolus 13 gadījumos, bet pērn – 23 epizodēs.
J.Znotiņš minēja, ka otrdien par šādiem nedarbiem aizturēti divi nepilngadīgie. Jaunieši savu vainu noliedza, lai gan viņu somās atradās krāsas un trafareti, kā arī rokas bija noķēpātas ar krāsu. Uz policiju izsauca nepilngadīgo vecākus, kuriem būs jāsedz īpašniekam nodarītie zaudējumi.
Rīgas domes sabiedrisko attiecību pārstāvis Uģis Vidauskis nespēja atbildēt, kādi varētu būt risinājumi, apkarojot sienu ķēpātājus. "Mēs nevaram pašvaldības policistus nolikt pie katra stūra. Kamēr pati sabiedrība neiesaistīsies, tikmēr nekas nenotiks," uzsver U.Vidauskis. Uz jautājumu, vai bargāki sodi spētu apturēt huligānus, Rīgas domes pārstāvis atbildēja noliedzoši.