Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +5 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

Arvien vairāk vecāku atsakās bērnus vakcinēt arī pret bīstamām infekciju slimībām

Valdība apstiprinājusi jaunu Imunizācijas plānu, kurā apņēmusies veicināt vakcināciju. Pēdējos gados arvien vairāk vecāku atsakās savus bērnus vakcinēt arī pret ļoti bīstamām infekciju slimībām, un tas nozīmē, ka sabiedrība kļūst arvien neaizsargātāka pret infekciju slimību uzliesmojumiem un epidēmijām. Piemēram, gada laikā turpat 400 vecāku atteikušies vakcinēt bērnu pret difteriju, tikpat - pret garo klepu, vēsta Neatkarīgā.

Latvijā līdz šim bijuši labi sasniegumi vakcinācijā, proti, pietiekamā līmenī sapotēti bērni un jaunieši pret tādām infekciju slimībām, pret kurām ir vakcīnas, piemēram, difterija, masalas vai poliomielīts. Tomēr Veselības ministrijas (VM) izstrādātajā Imunizācijas plānā 2012.–2014. gadam secināts, ka vakcinācijas līmenim kopš 2008. gada ir tendence samazināties un pēdējos gados vakcinācija vairs neaptver tik daudz cilvēku, tostarp bērnu, cik vajadzētu, lai sabiedrība kopumā būtu pasargāta no infekcijas slimībām, arī tik bīstamām kā difterija.

Ministru kabinets pieņēmis Imunizācijas plānu 2012.–2014. gadam. Plāna galvenais mērķis ir samazināt iedzīvotāju saslimstību ar vakcīnregulējamām infekcijas slimībām, tas ir, tādām, pret kurām ir izgudrotas un pieejamas vakcīnas. Pašlaik Latvijā tiek veikta vakcinācija pret 13 infekcijas slimībām: tuberkulozi, difteriju, stingumkrampjiem, garo klepu un citām.

Plāna autori norāda, ka ar aktīvu imunizāciju katru gadu tiek novērsti apmēram 30 000 dažādu infekcijas slimību gadījumu un vairāk nekā 100 nāves gadījumu bērniem. Vakcinācijas aptverei, tas ir, vakcinēto cilvēku īpatsvaram kopējā iedzīvotāju skaitā, pēc Pasaules veselības organizācijas ieteikumiem, jābūt vismaz 95 procentiem, jo, ja tā nesasniedz šādu rezultātu, tad ar laiku zūd kolektīvā imunitāte pret infekcijas slimībām un pieaug risks to izplatībai.

Tomēr Latvijā vakcinācijas līmenis pēdējos gados krītas, īpaši lielas atšķirības ir redzamas, salīdzinot 2009. un 2010. gadu, proti, 2010. gadā vakcinācijas apjomi kritušies ļoti būtiski. Piemēram, trešo poti pret difteriju, stingumkrampjiem, garo klepu un poliomielītu 2009. gadā saņēma gandrīz 98 procenti bērnu, 2010. gadā – tikai 92 procenti (par 2011. gadu dati vēl nav apkopoti). Vismazākā vakcinācijas aptvere ir pieaugušajiem – pret difteriju vakcinēti tikai 60 procenti iedzīvotāju.

Analizējot iemeslus, kāpēc cilvēki nav vakcinēti, eksperti secinājuši, ka tas ir saistīts ne tikai ar sociāli ekonomisko faktoru ietekmi, bet arī ar vakcinācijas pretinieku viedokļu popularizēšanu sabiedrībā. To apstiprinot ģimenes ārstu sniegtā informācija par rakstiski noformētajiem vecāku atteikumiem pret bērnu vakcināciju. 2010. gadā 223 gadījumos noformēts atteikums no tuberkulozes vakcinācijas, 426 – no B hepatīta, 372 – no difterijas un stingumkrampju un 365 – no garā klepus vakcīnas.

Top komentāri

nu ko lai saka
n
vecāki idioti. ja bērni saslimst ar minētājām slimībām, kā difteriju, lai ārstē paši par savu naudu, un ja bērns nomirst, tad tādi vecāki jātiesā un jāliek cietumā.
Inga
I
Negribu runāt par bērniem - tā ir vecāku atbildība. Gadījums no prsonīgās dzīves. Pierakstījos pie jaun ģimenes ārsta, protams, ka pirmais jautājums bija par potēm. Difterijas poti neesmu saņēmusi kopš skolas laikiem. NU tad, piekritu. Un kas sekoja - smaga un nepatīkama reakcija, kā arī lielas problēmas ar nierēm. Kāpeč pirms vakcīnu ievadīšanas netiek veikti izmeklējumi?
ollalla
o
Manam bērnam tas,ka viņu nepotēja uzreiz pēc dzimšanas izglāba dzīvību... Un imunitāte ir pamanāmi stiprāka. Ja paskatās Eiropas (civilizētas, tur kur par bērniem rūpējas) tad potes ir daudz daudz mazāk un pat...citas. Arvienvārdsakot. Kamēr mūsu zāļenieku nopirktie eksperti, ārsti, potētāji un aptiekas netiks izvētīti, par kaitniecību nesodīti, tikmēr es nespēju 100% uzticēties. Pašai zāles, kuras jālieto regulāri un uz mūžu, pēdējā gada laikā ir skaisti cēlušās cenā 3 x. Un? Vai Jums liekas,ka šīs potes un subsidētās zāles arī nav gājušas to pašu ceļu? Kas par uzvārīšanos. Šermuļi metas.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas